14.03.2005 - 14.03.2005

Muzyczne Forum Młodych

Serdecznie zapraszamy do Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (ul. Ołowianka 1) na XVII koncert z cyklu Muzyczne Forum Młodych. Wystąpią Paweł Kukliński (skrzypce), Tadeusz Samerek (wiolonczela) i Anna Prabucka - Firlej (fortepian).

Paweł Kukliński w latach 1993 – 98 studiował w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie skrzypiec prof. M. Pawlak (dyplom z wyróżnieniem). Podczas studiów brał udział w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Z. Jahnkego w Poznaniu (1994, 1999) oraz w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w łodzi (1995), gdzie jako członek tria fortepianowego zakwalifikował się do finału. W kwietniu 1997 r. jako członek tria fortepianowego "Melankolic" zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. J. Brahmsa w Gdańsku. Jako solista i kameralista uczestniczył w międzynarodowych kursach muzycznych w: Gdańsku (E. Zienkowski- 1995), Lucernie (H. Meyer- 1995, 1996, 1997), Viktring (Panocha- Quartet Prag- 1993), Bremen (W. Boettcher- 1997), Gdańsku (Kwartet ?ląski- 1998), we Fromborku (W. Wiłkomirska- 1999 r.). Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki na rok 1996/97 oraz "Medyceuszy Gdańskich" w roku 1996. Przez okres studiów poszerzał swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną w dziedzinie muzyki kameralnej, w klasie prof. A. Prabuckiej- Firlej. W czasie studiów rozpoczął grę w triu fortepianowym "Melankolic" , który to zespół zapraszany był na prestiżowe festiwale, takie jak: Festiwal Wyższych Szkół Muzycznych w Hamburgu (1997 r.), XV Ogólnopolski Festiwal "Tydzień Talentów- Tarnów 1997" , VIII Ogólnopolski Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych w Katowicach (1998 r.), "Tenby Arts Festival" w Wielkiej Brytanii (1998 r.). W roku 1998 jako pierwszy skrzypek kwartetu smyczkowego "Art- Ton" (Błażej Maliszewski-altówka) wraz z triem jazzowym w składzie: Leszek Kułakowski-fortepian, Jacek Niedziela-kontrabas, Marcin Jahre-perkusja, nagrał płytę "Katharsis", która w notowaniach miesięcznika "Jazz Forum" znakomitą recenzję - z uwzględnieniem kunsztu wykonawczego kwartetu smyczkowego.Od roku 1998 stale współpracuje z Gdańskim zespołem muzyki dawnej "Capella Gedanensis" , z którym odbył szereg zagranicznych tournee, m. in. w roku 2001 występował ze światowej sławy niemieckim zespołem "Musica Antiqa KÓln" pod dyrekcją Raincharda Goebela. W sierpniu 2003 r. odbył tournee koncertowe w miastach południowej Szwecji jako solista oraz koncertmistrz zespołu "Opera da camera" . We wrześniu 2003 r. jako skrzypek "Tria Gdańskiego" wykonał kompozycje F. Chopina oraz M. Rogowskiego w Pałacu Rektorów w Dubrowniku z okazji oficjalnej wizyty Premiera RP w Chorwacji. W pażdzierniku 2003 r. jako koncertmistrz brał udział w premierze baletu "Opentaniec", która odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Od 1997 roku asystent w Akademii Muzycznej. Od 1999 r. prowadzi również zajęcia z Akademicką Orkiestrą Kameralną, regularnie koncertując z nią jako koncertmistrz oraz solista. W maju 2004 otrzymał tytuł doktora.

Tadeusz Samerek w roku 1996 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Krzysztofa Sperskiego.W latach 1991 – 94 był laureatem czterech kolejnych edycji konkursów organizowanych przez Katedrę Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Gdańsku. Za wyjątkowe osiągnięcia artystyczne otrzymał w roku 1995 stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W tym samym roku otrzymał również stypendium Medyceuszy Gdańskich.Swoje umiejętności w grze na wiolonczeli poszerzał na wielu Międzynarodowych Kursach Muzycznych pod kierunkiem tak znakomitych pedagogów jak: S. Firlej, R. Jabłoński, P. Leisegang, W. Boettcher, A. Noras, M. Czajkowska, M. Strauss.Przez cały okres studiów poszerzał swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną w dziedzinie muzyki kameralnej w klasie prof. Anny Prabuckiej – Firlej. Już w czasie studiów rozpoczął pracę w trio fortepianowym „Trio Melankolic”. Jednym z ważniejszych sukcesów zespołu było zdobycie w Gdańsku w roku 1997 drugiego miejsca na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa. Zespół zapraszany był na prestiżowe festiwale takie jak: Festiwal Wyższych Szkół Muzycznych w Hamburgu, XV Ogólnopolski Festiwal „Tydzień Talentów Tarnów ‘97”, „Tenby Arts Festival” w Wielkiej Brytanii, VIII Ogólnopolski Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych w Katowicach.W roku 2001 wraz ze skrzypaczką – Karoliną Piątkowską i pianistką Izabelą Paszkiewicz-Posańską utworzył trio fortepianowe, które po trzymiesięcznej współpracy otrzymało w Krakowie pierwszą nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego. Występ konkursowy został zarejestrowany na wydanej w roku 2001 płycie kompaktowej.W roku 1995 T. Samerek rozpoczął pracę w Akademii Muzycznej w Gdańsku, którą kontynuuje do dzisiejszego dnia na stanowisku adiunkta w klasie wiolonczeli oraz w klasie kameralistyki.

Anna Prabucka-Firlej jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Krystyny Jastrzębskiej. Wielokrotnie nagradzana za najlepszy akompaniament w konkursach krajowych i międzynarodowych. Ma na swoim koncie występy solowe (w recitalach i koncertach symfonicznych) i kameralne w większości ośrodków muzycznych w kraju i za granicą: Finlandia, Szwecja, Wielka Brytania, Niemcy, Islandia, Włochy, Austria, Grecja, Dania, Czechosłowacja, Litwa, Wery, Rosja, Bułgaria, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Chile, Peru. Jest członkiem Tria Gdańskiego. Jako doskonały akompaniator towarzyszyła największym artystom współczesnego świata muzycznego, m. in.: Eduard Melkus (Austria) i Thomas Zehetmair (Francja) – skrzypce, Peter Damm Niemcy) – róg, Marina Czajkowska (Rosja), Peter Leisegang (Szwajcaria), Siegfried Palm (Niemcy) – wiolonczela, William Benett (Wielka Brytania) – flet. W VIII Międzynarodowym Konkursie im. R. Schumanna w Zwickau wyróżniono ją Dyplomem Honorowym. Aktualnie jako profesor tytularny prowadzi klasę muzyki kameralnej w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Zapraszana na kursy mistrzowskie i seminaria w Niemczech, Grecji, Finlandii, Szwajcarii, Chile i Peru. Od 1997 dyrektor Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku. Nagrała szereg audycji radiowych i telewizyjnych, a także 3 płyty CD.

PROGRAM
J.Brahms - Sonata G-dur op 78 na skrzypce i fort.
Vivace ma non troppo
Adagio
Allegro molto moderato

K.Szymanowski - Romans op 23 na skrzypce i fortepian
W.Lutosławski - Subito (1992) na skrzypce i fortepian

A. Pärt - Spiegel im Spiegel (1978)
R. Strauss - Sonata F-dur op. 6 na wiolonczelę i fortepian
Allegro con brio;
Andante ma non troppo;
Finale. Allegro vivo)

Patronat honorowy nad cyklem Muzyczne Forum Młodych objął Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Patronem medialnym jest Radio Plus. Na wszystkich koncertach można głosować na najlepszego wykonawcę i zdobywać nagrody również dla siebie w plebiscycie publiczności.

Bilety w cenie 5 i 10 zł do nabycia w Nadbałtyckim Centrum Kultury, kasach Filharmonii oraz na miejscu na godzinę przed koncertem.