Nasze imprezy

P
W
Ś
C
P
S
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

projekty cykliczne

Festiwal Kultur Świata „Okno na Świat” zwiń

Festiwal Kultur Świata „Okno na Świat"
- www.festiwalkukturswiata.pl

Jego idea pojawiła się razem z dyrektorem, Larrym Okey Ugwu, a pierwsza odsłona nastąpiła we wrześniu 2005 r. Największy i flagowy festiwal NCK – „Okno na Świat” to miejsce spotkań artystów różnych kultur z trójmiejską publicznością, festiwal międzynarodowych fuzji, którego naczelnym celem jest promowanie tolerancji, szacunku i zainteresowania „innością”, otwartości na to, co dla nas odległe i czasami – wciąż jeszcze – niezrozumiałe.

W przypadku tego festiwalu „dialog” jest słowem kluczowym – wszystkie działania festiwalowe: koncerty, warsztaty, spotkania, prezentacje, projekcje filmowe, szereg projektów interdyscyplinarnych zmierzają do sprowokowania interakcji, stawiają publiczności w ciągłym stanie zdziwienia poprzez zderzanie ze sobą różnych kultur, poprzez zamierzone „niedopasowanie” gatunków i form.
Nasze działania w ramach festiwalu zostały docenione przez Unię Europejską, która włączyła „Okno na Świat” w ramy polskich obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego w 2008 r.

Każdego roku w ramach festiwalu odbywa się debata „Okno na Świat”. To właśnie ona, posługując się bardziej bezpośrednią, skupioną formułą spotkań z ekspertami, naukowcami, intelektualistami, podróżnikami czy dziennikarzami pozwala przyjrzeć się problemom poruszanym w czasie festiwalu, niejako przez lupę; poruszyć nie tylko serca, ale i głowy uczestników. Wśród dotychczas poruszanych tematów znalazły się:

  • Polacy-Rosjanie – wzajemne relacje;
  • spotkanie jako jeden z najważniejszych wątków w twórczości Ryszarda Kapuścińskiego, a zarazem jako metafora, która pozwala spojrzeć na dzieło reportera z punktu widzenia literackiego, socjologicznego, antropologicznego, dziennikarskiego, a także czytelniczego;
  • problem asymilacji ludzi odrębnych pod względem kulturowym i społecznym, którzy pragną jednak zachować swoją tożsamość.

Festiwal „Dźwięki Północy” zwiń

Festiwal „Dźwięki Północy”
- www.dzwiekipolnocy.pl
- odbywa się co dwa lata w połowie lipca

Festiwal, którego tradycja dłuższa jest niż historia samego Centrum – powołany został do życia przez Wojewódzki Ośrodek Kultury  (poprzednika NCK) ponad 30 lat temu jako przegląd kaszubskich zespołów folklorystycznych. Moment przekształcenia WOK-u w NCK okazał się także przełomem dla formuły i rozmachu festiwalu, który od kilku lat funkcjonuje jako „Dźwięki Północy”, skupiając muzyków nie tylko ze Szwecji, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Grenlandii, Irlandii, Rosji i Polski, ale też przedstawicieli tak egzotycznych ludów jak Buriaci, Jakuci, Czukcze, Karelianie, Mordwini, Tuwińczycy czy Eskimosi.

Obecnie „Dźwięki Północy” odbywają się co 2 lata, by podczas kilku letnich wieczorów czarować publiczność najpiękniejszymi fuzjami tradycji z nowoczesnością, prezentując zarówno oryginalnych folkowych twórców, jak i profesjonalnych muzyków inspirujących się tradycyjną muzyką, jej niezwykłym instrumentarium i atmosferą. „Inspiracja” to słowo dla tego festiwalu niezwykle istotne –zapraszamy artystów, którzy sięgają po tradycyjne melodie po to, by łączyć je ze współczesnym doświadczeniem muzyki, tworzyć nowe, niepowtarzalne brzmienia, nadając jednocześnie tradycji nowy wymiar i nowe artystyczne życie.

Z kolejnymi edycjami „Dźwięków” rozbudowujemy formułę festiwalu – obok muzyki pojawiły się warsztaty i pokazy tańców tradycyjnych z „północy”: chcemy na nowo odkryć je dla młodej publiczności, pokazać jak wiele w nich uroku, znaczeń, z których już nie zawsze zdajemy sobie sprawę, ale też po prostu jak świetną zabawą może być tańczenie polki czy oberka. Poza tym podczas kilku festiwalowych dni prezentujemy też regiony – często egzotyczne - z których przyjeżdżają artyści, pojawiają się spektakle teatralne oscylujące wokół festiwalowej tematyki.
 

Festiwal Filmów i Form Jednominutowych „The One Minutes” zwiń

Festiwal Filmów i Form Jednominutowych „The One Minutes”
- www.jednominutowki.pl
- odbywa się każdego roku

Nie musieliśmy się długo zastanawiać – po spotkaniu w The One Minute Foundation w Amsterdamie w maju 2006 r. i rozmowie na temat idei jednominutówek, w czerwcu rozpoczęliśmy ogólnopolski nabór filmów trwających „dokładnie 60 sekund”, a w listopadzie, podczas światowych finałów TOM animacja polskich twórców zdobyła pierwsze miejsce w swojej kategorii. Od tej pory trwa nasza przygoda z jednominutówkami – festiwalem, który został stworzony dla promowania młodych polskich twórców widzących w krótkiej formie filmowej możliwość twórczego eksperymentowania, bawienia się z własnymi wizjami, ale też poszukujących pewnego nośnika dla swojej kreatywności – nośnika, który umożliwi im promocję własnej twórczości i pozwoli na spotkanie z drugim człowiekiem, z widzem. Te wszystkie możliwości daje The One Minutes.

Każdego roku pokazy The One Minutes odbywają się w kinach, klubach, artystycznych uczelniach całej Polski, ale też znajdują swoje miejsce w programach zagranicznych festiwali i przeglądów krótkiego metrażu, pokazywane są w ramach wystaw (np. w Pekinie latem 2008 r. w ramach World One Minute Beijing).
 

Świętojańskie Świętowanie zwiń

Świętojańskie Świętowanie
- odbywa się każdego roku w czerwcu

Najkrótsza noc w roku to od zawsze doskonała okazja do świętowania – my zaczęliśmy w 1995 r. inaugurując w kościele św. Jana serię koncertów świętojańskich. Następnie przez kilka lat połączone siły Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Państwowej Opery Bałtyckiej oraz Duszpasterstwa Środowisk Twórczych przygotowywały i wspólnie realizowały program „Świętojańskiego Świętowania”.

Opery i koncerty najwyższej próby rokrocznie serwowała Państwowa Opera Bałtycka, na Mszę Świętojańską zapraszało Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, my zaś kontynuowaliśmy tradycję koncertów świętojańskich, na których występowali m.in. Marek Grechuta i Stanisław Soyka, Ewa Bem i Urszulę Dudziak  czy Maria Peszek i Dorota Miśkiewicz.
 

Metropolia jest Okey zwiń

Metropolia jest Okey
-
odbywa się każdego roku w grudniu

Zjednoczone siły artystów Gdańska, Sopotu i Gdyni. Skumulowana siła muzyki i tańca. Najlepsze trójmiejskie kluby, dziesiątki koncertów, przedstawienia niezależnych teatrów tańca, wystawy, spotkania literackie – festiwal powstał nie tylko po to, by promować hasło „metropolii”, ale przede wszystkim po to, aby przy ogromnym ładunku pozytywnej energii, nieść radość wspólnego działania. Podczas kilku grudniowych dni, gdzieś pomiędzy Bożym Narodzeniem a Sylwestrem, tutejsze środowisko muzyczno-teatralne łączy siły i kumuluje moc: popołudnia, wieczory i noce należą do artystów. Każdego dnia po kolei w każdym z miast metropolii występuje około piętnastu wykonawców. Podczas festiwalu nie tworzymy ścian gatunkowych, nie wprowadzamy podziałów między artystami – program jest bardzo liberalny: jazz spotyka reggae, muzyka eksperymentalna poezję śpiewaną, a indie rock wita się ze ska. Tu bardziej niż cokolwiek innego liczy się artystyczna energia, którą wykonawcy dzielą się ze sobą nawzajem i z publicznością.
 

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów zwiń

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów
-
odbywają się co roku jesienią

Literatura dziecięca, choć coraz piękniej wydawana i z coraz większą pieczołowitością przygotowywana, nadal spotyka się z pewnym marginalizowaniem; spotkania powstały po to, by pokazać dorosłym jakim przyjacielem dziecka może stać się książka, ale też po to, by prezentować prace tych dorosłych, którzy od lat przyjaźnią się z książkami dla dzieci ilustrując je, projektując, lub „po prostu” pisząc.

Formuła spotkań jest szeroka, bo też szerokie jest grono odbiorców projektu – nasi goście - uznani nadbałtyccy ilustratorzy - uczą młodych artystów na czym polega specyfika ilustrowania książek dla dzieci, prezentują swoje prace, razem z innymi zaproszonymi ekspertami biorą udział w spotkaniach i dyskusjach przeznaczonych dla tych, którzy mają ogromny wpływ na kształtowanie gustów najmłodszych czytelników: pedagogów, nauczycieli, wychowawców, artystów. Publiczność spotkań może również zapoznać się z propozycją wydawnictw prezentujących swoje „dziecięce” pozycje. Spotkaniom towarzyszą także przeznaczone dla dzieci warsztaty sztuki i muzyki oraz jednorazowe akcje artystyczne – wystawy, pokazy multimedialne, koncerty.

Dotychczasowe spotkania poświęcone były m.in. postaci Astrid Lindgren i stworzonej przez nią piegowatej Pippi, czy też prezentacji skandynawskich trolli.

Dowiedz się więcej - przeczytaj opis i zapoznaj się z programem poprzednich edycji BSI:
2. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów (2007) [motyw przewodni: urodziny Astrid Lindgren]
3. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów (2008) [motyw przewodni: trolle, gnomy, skrzaty]
4. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów (2009) [motyw przewodni: twórczość Józefa Wilkonia]
5. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów (2010) [motyw przewodni: twórczość Bohdana Butenko]
6. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów (2011) [motyw przewodni: Afryka]
7. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów (2012) [motyw przewodni: Korczak]
8. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów (2013) [motyw przewodni: Opowieści Morza Bałtyckiego.]
9. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów (2014) [motyw przewodni: Twórczość Adama Kiliana]
10. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów (2015) [motyw przewodni: Litery]
11. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów (2016) [motyw przewodni: Alicja w Krainie Czarów]
 

Bałtycki Festiwal Nauki zwiń

Bałtycki Festiwal Nauki
- www.festiwal.gda.pl
- odbywa się co roku w maju

Festiwal udowadnia, że nauka to nie tylko abstrakt książek, referatów i rozpraw, pokazuje jak bardzo może być pasjonująca w kontekście codziennego życia, jak wiele w niej rzeczy ciekawych, zrozumiałych i bliskich każdemu z nas. Festiwal oswaja naukę, udowadniając, że to nobliwe, ale też nieco groźne słowo w istocie może być częścią ekscytującej zabawy poznawania świata.

BFN to inicjatywa pomorskich środowisk akademickich oraz instytucji, którym popularyzowanie nauki nie jest obojętne. Naszą rolą w festiwalu jest wspólne z publicznością i szerokim gronem ekspertów odkrywanie Gdańska – podczas wędrówek, podczas wykładów, ale też koncertów i wystaw pokazujemy czym i dlaczego jest Gdańsk. Eksplorujemy nowe perspektywy miasta, pokazujemy miejsca ukryte, ale też ciekawskim okiem spoglądamy na te części miasta, które mieszkańcy mijają każdego dnia, a których znaczenia i historii nie są świadomi. Mówimy o dziedzictwie kulturowym miasta, o jego architekturze, rozwoju urbanistycznym, ale też pomagamy zbudować most między przeszłością, a tym jak obecnie postrzegamy przestrzeń, w której żyjemy.

Benefis Fajnego Człowieka zwiń

Benefis Fajnego Człowieka
- odbywa się kilka razy w roku

Co kilka miesięcy zapraszamy osoby, które z Trójmiastem związały swoje życie zawodowe, ale ich talent i twórczość zna cała Polska, a niekiedy świat. Na benefisach spotkaliśmy się już, miedzy innymi, z: Przemkiem Dyakowskim – muzykiem,  Jackiem Staniszewskim – grafikiem i muzykiem, Lucyną Legut – aktorką i autorką książek, Leonem Dziemaszkiewiczem – tancerzem i choreografem, Pawłem Konjo Konnakiem – artystą estradowym i poetą, Mirosławem Baką – aktorem, Robertem Brylewskim - muzykiem.
 

Nowa Muzyka w Starym Ratuszu zwiń

Nowa Muzyka w Starym Ratuszu

Koordynatorzy: Dariusz Mazurowski/Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej, Krzysztof Olczak/Akademia Muzyczna w Gdańsku, Monika Bąkowska-Łajming/Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Nadbałtyckie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Muzyki Elektroakustycznej (PSeME) oraz Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku od 2015 r.  realizuje w Ratuszu Staromiejskim koncerty z cyklu „Nowa muzyka w starym Ratuszu”.

Naszym cyklem chcemy przybliżyć trójmiejskim melomanom dokonania współczesnej polskiej (choć nie tylko) muzyki elektroakustycznej, z całą jej różnorodnością, gatunkowym bogactwem i mnogością środków wyrazu. W repertuarach koncertowych pojawiają się  utwory bardzo różne, zarówno stricte elektroakustyczne (realizowane na żywo za pomocą aparatury), jak i kompozycje na instrumenty z towarzyszeniem elektroniki.

Większość prezentowanych w ramach cyklu utworów  wykonują sami kompozytorzy, często z towarzyszeniem znakomitych instrumentalistów, specjalizujących się w repertuarze współczesnym. Dla słuchaczy jest to nie tylko okazja do wysłuchania muzyki, ale także osobistego spotkania z artystami, porozmawiania z nimi i zajrzenia za kulisy realizacji tego gatunku. Swoje dzieła prezentowali: Elżbieta Sikora, Krzysztof Knittel, Marek Chołoniewski, Lidia Zielińska, Edward Sielicki, Krzysztof Gawlas, Christian Eloy (Francja), Magdalena Długosz, Michal Rataj (Czechy), Dariusz Mazurowski, Krzysztof Olczak, Marek Czerniewicz i wielu innych.