Nasze imprezy

P
W
Ś
C
P
S
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wybrane projekty jednorazowe

Wydarzenia jednorazowe zwiń

Niemal każdego dnia w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury odbywają się spotkania literackie, wystawy, sesje, konferencje, projekty interdyscyplinarne, warsztaty etc. To właśnie jednorazowe działania często konsolidują i promują trójmiejskich artystów, ale nierzadko również prezentują widzom Trójmiasta działania artystów z całej Polski i ze świata.


Wybrane wydarzenia teatralne
Na nasze zaproszenie po raz pierwszy w Gdańsku gościł teatr o międzynarodowej sławie - Pieśń Kozła ze spektaklem, który był wydarzeniem krajowych i zagranicznych festiwali - „Kroniki - obyczaj lamentacyjny w reżyserii Grzegorza Brala.

Również dzięki Nadbałtyckiemu Centrum Kultury widzowie teatralni mogli zobaczyć przedstawienie „Dzień dobry państwu – Witkacy” w reżyserii Andrzeja Dziuka prezentowane przez Teatr Witkacego z Zakopanego.


Wybrane projekty interdyscyplinarne
Aby uczcić 80. urodziny Güntera Grassa zorganizowaliśmy niezwykłe widowisko muzyczno-wizualne przygotowane przez kilkunastoosobowy międzynarodowy zespół artystów muzyków i performerów - "Koncert dla Grassa". Widowisko odwoływało się do motywów z książek Grassa i najnowszej historii Gdańska, generowane na żywo przez Roberta Rumasa i Piotra Wyrzykowskiego wizualizacje, z którymi znakomicie współbrzmiała rozedrgana i nieuporządkowana muzyka skomponowana przez Mikołaja Trzaskę i wykonana przez stworzony przez niego specjalnie na tę okazję zespół Mottlau River Band.

Na potrzeby polsko-niemieckiego projektu Pixel Fall 3D zbudowana została mobilna scena w kształcie akwarium wewnątrz którego na podeście, tancerki wykonywały przygotowaną choreografię - ich ruch koresponduje z wizualizacjami, tak by stworzyć efekt uczestniczenia w grze komputerowej. Stronę wizualną spektaklu dopełniają kostiumy i dodatkowe elementy scenografii. Prezentacja spektaklu zaplanowana została w taki sposób, aby publiczność miała możliwość jego oglądania ze wszystkich stron. Nowatorska konstrukcja sceny, stanowi autorski pomysł artystów, biorących udział w projekcie. Warstwa muzyczna przedstawienia została stworzona i zrealizowana przez gdańskich artystów -  Dominika Bukowskiego i Pawła Grabowskiego. Projekt pokazywany był zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.

Niezwykłą, choć bardziej kameralną propozycją zacierającą linie gatunkowe pomiędzy prozą i muzyką były Linie Północne - wynik współpracy Daniela Odiji z Marcinem Dymiterem (a.k.a. Emiter).


Wybrane koncerty

Bodaj największym - niefestiwalowym - koncertem ostatnich lat zorganizowanym przez Nadbałtyckie Centrum Kultury był ten poświęcony pamięci i twórczości Jacka Kaczmarskiego. W poprowadzonym przez Jacka Bończyka koncercie wystąpili m.in. Przemysław Gintrowski, Antonina Krzysztoń, Mirosław Hrynkiewicz, Mirosław Czyżykiewicz, Andrzej Garczarek, Eliza Banasik, Łukasz Majewski, Jacek Kleyff i Kwartet ProForma.

W Ratuszu prezentowaliśmy również warszawski projekt Baaba Kulka, który połączył dwie siły muzyczne polskiej sceny alternatywnej: zespół Baaba znany z wybuchowej mieszanki elektroniki, rocka i jazzowej improwizacji, oraz wokalistkę i pianistkę Gabrielę Kulkę. Nieco później Baaba występowała w Ratuszu Staromiejskim solo.

Równie niezwykle, choć w zupełnie innej atmosferze odbył się koncert Michała Jacaszka prezentujący muzykę z albumu "Treny".


Wybrane konferencje
Zorganizowana w listopadzie 2009 roku dwudniowa Międzynarodowa Konferencja "Kultura Podaj Dalej" adresowana była do animatorów kultury, artystów, nauczycieli, studentów nauk humanistycznych, przedstawicieli kuratoriów i pracowników administracji publicznej. Za naszym pośrednictwem mieli oni okazję nie tylko podzielić się swoimi doświadczeniami i "dobrymi praktykami", ale również spotkać specjalistów zajmujących się edukacją kulturalną z różnych regionów Europy – Irlandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Francji, Niemiec. Nie zabrakło również ekspertów z Polski i Pomorza. Wszystko to w celu wspólnego poszukiwania  skutecznych metod edukacji kulturalnej dzieci, młodzieży i dorosłych w naszym regionie.

Kolejną konferencją wartą wspomnienia była Międzynarodowa Konferencja "Tereny nadrzeczne miejscem spotkań mieszkańców" zorganizowana wspólnie z CSW Łaźnia oraz platformą River//Cities. W konferencji udział wzięli m.in.: organizatorzy The Danube Island Festival (Wiedeń), The Thames Festival (Londyn), przedstawiciele organizacji kulturalnych i badawczych EGEAC (Lizbona), Citta d’aqua (Wenecja), Intercult (Sztokholm) i wiele innych, a także przedstawiciele z Polski m.in. z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Poznańskiej, Festiwalu Sztuki nad Wisłą "Przemiany" z Warszawy. Wszystko po to, by poznać doświadczenia naszych partnerów, jak zmienić tereny nadrzeczne w atrakcyjne przestrzenie, które zintegrują społeczności lokalne, staną się miejscem prezentacji kultury i sztuki, zachowując przy tym swe walory przyrodniczo – krajobrazowe.


Wybrane spotkania literackie
Spotkania literackie odbywają się w Nadbałtyckim Centrum Kultury szczególnie często. To w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego czytelnicy nierzadko po raz pierwszy, mogą zapoznać się z najnowszymi pozycjami w twórczości zarówno trójmiejskich, jak i polskich czy zagranicznych pisarzy. Bywają u nas Paweł Hulle, Stefan Chwin, Aleksander Jurewicz, Jacek Dehnel, Kazimierz Nowosielski czy Lucyna Legut.