Nasze imprezy

P
W
Ś
C
P
S
N
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Ogłoszenie

"Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji" w Kairze

12-04-2014

Od 13 kwietnia do 7 maja wystawę będzie można oglądać w Centrum Kultury i Sztuki Współczesnej Darb 1718 w Kairze. Wernisaż odbędzie się 13 kwietnia o godzinie 19:00. Podczas otwarcia zagrają: Nada ElShazly, Aya Metwalli and Farida ElGeretly.

Wystawę można oglądać od soboty do czwartku w godz. 10.00 - 22.00 i w piątki w godz. 14.00 - 22.00.

Wstęp wolny


 
Na wystawie prezentowane są prace – komiksy, rysunki, kolaże oraz forma przestrzenna – 30 artystek. Są to: Marta Zabłocka, Adriana Palka, Magdalena Danaj, Magdalena Chojnowska, Natalia Uryniuk, Jadwiga Chrostowska, Katarzyna Sasa Lubińska, Paulina „Punki” Michalska, Magdalena Marcinkowska, Judyta Mierczak, Aleksandra Przepiórka, Karolina Lewandowska, Marzena Dziekanowska, Dorota Zaręba, Martyna Krutulska-Krechowicz, Małgorzata Dynek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Dorota Mitręga, Weronika Kolasińska, Maja Krempeć, Mona AlBoghdady, Mona Marie, Gehad el-Shaikh, Amna Badawy, Heba Farghaly Mahrous, Faten Elewa, Mai Salah Koraiem, Nehad Saeed, Lamis Solyman i Khadiga Mostafa.
 
Projekt jest realizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Arteria (Polska) oraz Centrum Kultury i Sztuki Współczesnej Darb 1718 (Egipt) przy wsparciu finansowym Fundacji im. Anny Lindh i jest jednym z wydarzeń realizowanych w ramach 8. Festiwalu Kultur Świata Okno na świat.

 

Inspiracją dla projektu „Women for Democratic (R)evolution”/”Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji” były przemiany polityczne i społeczne w krajach północnej Afryce, które stały się tematem 8. Festiwalu Kultur Świata „Okno na świat”. Twórczynie koncepcji czerpały także z wcześniej realizowanego przez Stowarzyszenie Arteria projektu „Dziewczyny też rysują komiksy!”. Sztuka odgrywa dużą rolę w budowaniu otwartych i pluralistycznych społeczeństw. Komiks niejednokrotnie w swojej historii służył rozpowszechnianiu treści emancypacyjnych. Operując głównie obrazem może docierać do ludzi w różnych częściach świata.

 

Kobiety odegrały istotną rolę podczas rewolucji w Egipcie. Wrogie reakcje, a nawet przemoc, których doświadczały, pokazały, że ich aktywność polityczna i udział w ulicznych demonstracjach wiąże się z koniecznością przezwyciężenia licznych kulturowych nakazów i zakazów. Polska także ma tradycje walki politycznej, w której kobiety odgrywały ogromną rolę. Nie można zapomnieć o ogromnym wkładzie, jaki w sukces strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku wniosły kobiety: Anna Walentynowicz, Alina Pienkowska, Joanna Duda-Gwiazda, Henryka Krzywonos i wiele wiele innych.

 

Prace zaprezentowane na wystawie są efektem pięciodniowej pracy na warsztatach komiksowych. Poprzedził ją warsztat międzykulturowy, który miał pomóc uczestniczkom i prowadzącym poznać się i dowiedzieć więcej na temat swoich kultur. Rysowniczki z Polski i z Egiptu pracowały w trzech grupach, które prowadzili: Beata Sosnowska, Jacek Frąś i Mohamed Salah. Jednym z wydarzeń towarzyszących było zwiedzane terenów dawnej Stoczni Gdańskiej śladami kobiet strajkujących w 1980 roku, co miało poszerzyć wiedzę uczestniczek na temat udziału Polek w przemianach demokratycznych.

 

Praca w każdej z warsztatowych grup przebiegała w inny sposób, co ma swoje odzwierciadlenie na wystawie. Beata Sosnowska zachęcała uczestniczki do opowiedzenia historii swojego kraju przez dzieje kobiet w ich rodzinach. Z kolei Jacek Frąś i Mohamed Salah duży nacisk kładli na doskonalenie umiejętności tworzenia opowieści w formie komiksu. Jacek Frąś wybrał do publicznej prezentacji komiksy i rysunki spośród wszystkich stworzonych podczas warsztatów plansz, w grupach Beaty Sosnowskiej i Mohameda Salaha powstały prace, które podsumowywały cały tydzień dyskusji i ćwiczeń.         

 

Zaprezentowane na wystawie prace pokazują jak duży wpływ miała na rysowniczki wspólna praca. W komiksach i rysunkach przeplatają się polskie i egipskie wątki. To właśnie możliwość pracy w grupie, możliwość poznania swoich kultur i warunków życia w Polsce i w Egipcie, proces przemiany świadomości, większą otwartość na siebie nawzajem uczestniczki wymieniały jako największą wartość udziału w warsztatach. Były to także źródła ich artystycznych inspiracji. Prace prezentowane na wystawie są pełne emocji – tych, które towarzyszą przedstawianym tematom: relacjom z kobietami w swojej rodzinie, dojrzewaniu, przekraczaniu ról tradycyjnie przypisanych kobietom itd., ale też tych, które towarzyszyły pokonywaniu kolejnych barier w komunikacji i próbie zrozumienia siebie nawzajem.

Anna Miler