01/04/2016

Rusza tegoroczna edycja projektu Pozbieraj Zabytki!

Pozbieraj zabytki

Warsztaty i spacery dla dzieci i dorosłych
Kwiecień – listopad 2016

Każde miasto jest źródłem wiedzy i inspiracji, a co dopiero takie miejsce jak Gdańsk. Jego przestrzeń to tekst w którym zapisano ponad 1000 lat historii. Każdy rok, każdy budynek składa się na elementy tworzące razem „miejską układankę” pełną znaczeń. Na tę układankę nie składają się tylko budynki, pomniki i trakty, ale również … dekoracje. Podczas tegorocznej odsłony projektu przekonamy się, że na elewacjach zabytków znajdują się „miejskie galerie”.

 „Pozbieraj zabytki!” to cykl spacerów, warsztatów i spotkań w trakcie których przywołujemy wiedzę o gdańskich zabytkach.  Poznajemy dziedzictwo kulturowe „od podszewki”. W tym roku nasze poszukiwania skupią się na dekoracjach plastycznych budynków (zarówno wnętrz jak i elewacji).  Poznamy techniki zdobnicze: rzeźbiarskie, malarskie i ceramiczne. Warsztaty będą okazją do praktycznego poznania sgraffito, fresku czy mozaik.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji/zapisy: www.nck.pl/ warsztaty@nck.org.pl

 

Spacery po zabytkach – dla szkół
Termin: 18.04- 31.10.2016r (termin do indywidualnego ustalenia)
Czas trwania 120 min
Miejsce zbiórki: Ratusz Staromiejski

Interaktywne spacery po Starym i Głównym Mieście skierowane do szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych. W ich trakcie będziemy poszukiwać  najciekawszych gdańskich dekoracji plastycznych eksponowanych na elewacjach. Zobaczymy realizacje mające od 500 do 5 lat. Wszystkie będzie łączył jednak wspólny mianownik: wysoka wartość artystyczna. Uczestnicy przekonają się, że gdańszczanie od zawsze mieli potrzebę upiększania przestrzeni publicznej. Poznają różnorodne techniki, realizacje i ich twórców. Do wyboru są trzy scenariusze:

1. Trasa Stare Miasto

W trakcie wędrówki odkryjemy dzieła sztuki z XVI wieku jak i te dużo młodsze powstałe przed kilkoma laty. Na trasie spaceru znajdą się manierystyczne rzeźby na Ratuszu Starego Miasta, podobizny Jana Heweliusza odlane z metalu i utrwalone w kamieniu, ceramiczne dekoracje modernistycznego biurowca jak i współczesny fresk na ścianie jednej z kamienic.

2. Trasa Główne Miasto

W najbardziej "nasyconej" zabytkami części miasta poszukamy gotyckich fresków, a także dużo młodszych dzieł sztuki w postaci sgraffit, rzeźb i dekoracji ceramicznych. Trasa będzie wiodła przez wnętrza kościołów: Mariackiego i św. Jana, które kryją freski o bogatym i różnorodnym programie, zawierającym m.in. wizerunki: św. Jakuba, ewangelistów, Świętego Miasta Niebiańskiego Jeruzalem czy Lewiatana. Odkryjemy także pomniki wykonane w różnych technikach: odlane z metalu oraz kamienne.

3. Trasa Droga Królewska

Spacer po najważniejszej przez wiele wieków osi komunikacyjnej miasta. Znajdują się tu najważniejsze miejskie obiekty: Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa i kamienice patrycjuszowskie. Zobaczymy dekoracje powstałe przy odbudowie Gdańska, wykonane przez  artystów skupionych wokół Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dzięki ich pracy ulica Długa i Długi Targ pełne są wysokiej klasy dzieł sztuki, tworzących swoistą galerię zewnętrzną miasta.

 

Kafle - warsztaty ceramiczne dla seniorów
Termin: 21,28.04, 5,12,19,26.05.2016, godz. 15:00 – 17:00

Prowadząca: Grażyna Tomaszewska Sobko

Miejsce: Gdańska Galeria Guntera Grassa, ul. Szeroka 34-37 (wejście od ul. Grobla I).

W każdej kulturze ceramika odgrywała ważną rolę. We Włoszech prym wiodła majolika a holenderskie kafle z Delft były przedmiotem marzeń wielu mieszczan. W Gdańsku, mieście będącym w obszarze wpływów hanzeatyckich, kafle, którymi wykładano sienie i piece stanowiły o prestiżu ich właścicieli.

W czasie warsztatów postaramy się przywrócić wiedze o wyglądzie dawnych kafli gdańskich, sposobie ich tworzenia i miejsc występowania. Odniesiemy się do zachowanych przykładów znajdują się m.in. w Ratuszu Staromiejskim i Dworze Artusa. Podczas zajęć wykonamy z gliny kafle, poznamy techniki ich zdobienia oraz pokryjemy emalią. Warsztaty zwieńczy wystawa powarsztatowa.

 

Mozaika warsztaty plastyczne dla przedszkoli
Termin: 02.05 - 30.06.2016
(termin do indywidualnego ustalenia)
Czas trwania: 120 minut

Miejsce: siedziba przedszkola

Prowadząca: Natalia Wiśniewska

Warsztaty tworzenia mozaik dla przedszkolaków. Podczas zajęć odtworzymy trzy najbardziej znane mozaiki gdańskie: Anny Fiszer ze ściany byłego kina Neptun; Marii Alkiewicz na kamienicy przy Ratuszu Głównego Miasta oraz mozaikę dekorującą Bar Mleczny Neptun. Warsztaty zakończa się wystawą prac uczestników.

 

Plastelinowe bozzetta - zajęcia plastyczne dla grup przedszkolnych i szkolnych
Termin: 1.06-1.08.2016
(termin do indywidualnego ustalenia)
Czas trwania: 120 min

Prowadzący: Klaudiusz Grabowski, Aleksandra Mrozowska
Miejsce: Ratusz Staromiejski

Zajęcia plastyczne dla grup przedszkolnych i szkolnych (szkoła podstawowa). Podczas warsztatów odtworzymy warsztat rzeźbiarza w początkowym etapie pracy artystycznej. Uczestnicy stworzą z plasteliny bozzetta, czyli miniaturowe  modele rzeźb. Zostaną one umieszczone na tekturowej instalacji w postaci fasad gdańskich domów. Oprócz pełnoplastycznych przedstawień , uczestnicy stworzą tez pozostałe elementy kamieniarki: opaski okienne i portale.

 
 

Animacje - warsztaty animacji poklatkowej dla młodzieży i dorosłych
Termin: 12,13,14.08.2016, godz. 11:00-19:00

Prowadzące: Daria Wiktoria Kopiec, Aleksandra Kotarska

Miejsce: Ratusz Staromiejski

 Warsztaty na których stworzymy minutowy film animowany w technice animacji poklatkowej.  Będzie on realizowany z wykorzystaniem żywego planu. Za scenografię posłuży architektura gdańskich zabytków, a wygląd animacji zaczerpiemy z dekoracji ściennych wykonanych metodą sgraffito. Będziemy korzystać z różnych technik animacji, aby finalnie złożyć z nich spójną narrację. Uczestnicy będą zaangażowani w cały proces twórczy od pomysłu do realizacji.

Gra miejska dla całej rodziny - Pozbieraj Zwierzyniec
Termin:  17.09.2016, godz. 12:00
Prowadzące: Aleksandra Mrozowska, Helena Szczepańska, Aleksandra Tatarczuk
Miejsce: Ratusz Staromiejski

Gra dla całej rodziny, w czasie której należy odszukać przedstawienia zwierząt znajdujące się w różnych  miejscach Starego i Głównego Miasta. Uczestnicy będą szukać zwierząt domowych, egzotycznych ale również tych baśniowych jak smoki, hippokampy, feniksy czy wiwerny. Gra będzie uczyć spostrzegawczości, stymulując do własnych poszukiwań, ale także pomoże rozwinąć wyobraźnie. Na uczestników będą czekały liczne zagadki, a na najlepszych – nagrody. Wstęp wolny.

 

 

Gra miejska dla szkół - W poszukiwaniu baśni i mitów
Termin: 14.10.2016, godz. 12:00
Prowadzące: Bogusława Gontarz, Aleksandra Mrozowska, Aleksandra Tatarczuk

Miejsce zbiórki:
Ratusz Staromiejski

Gra dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.  Jej uczestnicy będą rozwiązywać zagadki  związane z motywami baśniowymi i mitologicznymi umieszczonymi w i na gdańskich zabytkach. Wiedza na temat panteonu antycznych bóstw ogranicza się w Gdańsku do Fontanny Neptuna, tymczasem na wielu obiektach odnaleźć możemy przedstawienia chociażby: Minerwy, Junony, Ceres, Wenus, Merkurego, Bachusa czy liczne alegorie cnót. Gra pomoże w atrakcyjny sposób utrwalić i poszerzyć wiedzę dotyczącą postaci i motywów stosowanych powszechnie w sztuce europejskiej. Na najlepsze grupy – czekają nagrody!  Wstęp wolny.