Nasze imprezy

P
W
Ś
C
P
S
N
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Ogłoszenie

Gdańska kultura końca XX w.: "Sezon kolorowych ścian" - PUBLIKACJA

30-06-2017

Sezon kolorowych ścian…

       Ten tytuł wymyślił Maciej Nowak, a właściwie zapożyczył – po uzgodnieniu z Aliną Afanasjew sparafrazował tytuł książki Jerzego Afanasjewa. Bo i czasy były inne – artyści wpatrujący się w chmury zeszli na ziemię, bo tu po roku 1989 wiele się działo…
       Właśnie mijała pierwsza dekada niepodległości, w Centrum św. Jana stanął Okrągły Stół, wypożyczony z Kancelarii Prezydenta RP, wszyscy wszystko podsumowywali, a Maciej Nowak, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury, postanowił podsumować trójmiejską kulturę. Zwrócił się do osób z różnych środowisk twórczych o krótkie teksty, bardziej opisujące niż analizujące wybrzeżowe zjawiska. Znaczna większość odpowiedziała, niektórzy się ociągali…
       Mijał czas, Nowak zamienił NCK na Teatr Wybrzeże, nowa dyrekcja miała inne priorytety, niedokończony Sezon kolorowych ścian popadał coraz bardziej w niepamięć. Zmieniali się ludzie i komputery, wreszcie materiały – i te gotowe do druku, i te jeszcze niedokończone – rozpłynęły się w niebycie. Na nic się zdały przypominania Nowaka: „Zróbcie coś z tym”, bo jak się przyznać, że nie ma z czym?
       Któregoś dnia, przeszukując rozpaczliwie całą nck-owską sieć komputerową w poszukiwaniu plików, o których wiedziałam na pewno, że są, zauważyłam kątem oka folder „kolorowe ściany”. Zajrzałam – tak, to właśnie to! Jest wszystko! Czytam kolejne teksty – świetne! Są takie, które budzą nostalgię, i takie, jakby były napisane wczoraj!
       Pozwalam sobie teraz przedstawić Państwu teksty w wersji elektronicznej – zapraszam do wędrówki po czasie minionym, przyglądanie się opisanym zjawiskom jak muszce zatopionej w bursztynie. Zasadą jest bowiem brak ingerencji – tylko w miejscach, gdzie wydawały mi się konieczne wyjaśnienia lub dopowiedzenia, wstawiałam informacje od redakcji.
       To wydawnictwo jest też pewnym prezentem dla Autorów, którzy zapewne zapomnieli już o swoich tekstach, napisanych w latach 1999–2000 (tylko pojedyncze – za zgodą NCK – były publikowane).

Elżbieta Pękała

Pobierz Sezon kolorowych ścian