Nasze imprezy

P
W
Ś
C
P
S
N
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Wydarzenia

Wydarzenia z kategorii: Konferencje

Konferencja w ramach festiwalu "Dźwięki Północy"

Ratusz Staromiejski, 02-09-2010

Początek godz. 10.00

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na konferencję „Edukacja w zakresie muzyki tradycyjnej w Polsce i Norwegii” w ramach projektu „Panorama Norweska”.

Celem konferencji jest prezentacja działań edukacyjnych w zakresie muzyki tradycyjnej w Polsce i Norwegii. Muzyka tradycyjna – tańce ludowe, melodie taneczne, pieśni a także specyfika wykonawcza charakterystyczna dla poszczególnych regionów - jest częścią dziedzictwa kulturowego naszych krajów. Podczas konferencji będziemy się zastanawiać w jaki sposób, poprzez edukację, można ten skarb ocalić i przekazać w jak najlepszej formie przyszłym pokoleniom.


           

Projekt „Panorama Norweska” jest finansowany w ramach funduszu Wymiany Kulturalnej. Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

więcej

30. Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem Dźwięki Północy

Gdańsk, 25-07-2010 - 01-08-2010

30. Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem Dźwięki Północy W 2010 roku Dźwięki Północy poświęcone są Norwegii. Przez cały tydzień w środku lata Gdańsk stanie się miejscem spotkania z kulturą tego niezwykłego kraju i jego muzyczną tradycją. Dzięki wielkiej dbałości o zachowanie i twórczą interpretację swojej tradycji Norwegowie mogą poszczycić się bogactwem oryginalnych zespołów folkowych oraz doskonale wykształconych muzyków.

W ramach Festiwalu odbędą się koncerty plenerowe oraz kameralne przybliżające polskim odbiorcom folkową scenę norweską. Kontynuujemy zainaugurowaną w czasie poprzedniej edycji imprezy część warsztatową, zakończoną nocną zabawą taneczną. W tym roku poszerzamy ofertę także o warsztaty muzyczne i wokalne. Planujemy pokazy filmów etnograficznych i dokumentalnych związanych z tematyką, nie tylko muzycznej, kultury Skandynawii oraz konferencję poruszającą problematykę muzyki ludowej w systemie edukacji w Polsce i Skandynawii. W jubileuszowym Roku Chopinowskim zaprezentujemy także nowe folkowe interpretacje i inspiracje muzyką genialnego polskiego kompozytora.

Szczególnym wydarzeniem Festiwalu jest norwesko-polski projekt Seabridge, przygotowany we współpracy z norweskimi Partnerami: Førde Folk Music Festival oraz Norwegian Traditional Dance and Music Agency. Seabridge to oryginalne połączenie tradycyjnych i unikalnych elementów kultury muzycznej obydwu krajów. Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy artystów z doskonale znanej w Polsce i Zagranicą grupy Kroke oraz norweskiego tria Tindra, którzy zagrają na jednej scenie, tym samym podejmując próbę budowy nad Bałtykiem muzycznego pomostu pomiędzy Polską i Norwegią.
 

           

Projekt Panorama Norweska dofinansowany w ramach Funduszu Wymiany Kulturalnej. Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

więcej informacji na www.dzwiekipolnocy.pl
więcej

Debata Młodych. Gdańsk 2030

Ratusz Staromiejski, 29-05-2010

Gdańsk z perspektywy czterech dekad

    Najstarszy z prelegentów Debaty Młodych Gdańsk 2030, Krzysztof Stachura  w 1990 roku uczęszczał do drugiej klasy szkoły podstawowej. Tak jak samorząd w Polsce, dopiero więc rozpoczynał proces dojrzewania, inicjacji. Dzisiaj, po dwudziestu latach, uzbrojony w doświadczenia młodości, jest na początku swojej ścieżki zawodowej. Ale za dwie dekady, w 2030 roku będzie zbliżał się do pięćdziesiątki i, jeśli dobrze pójdzie, będzie w szczycie swojej kariery. W jakim mieście chciałby mieszkać w tym czasie? Organizatorzy panelu poprosili go o odpowiedź na pytanie Gdańsk przejezdny czy Gdańsk przyjezdny? Na co położyć szczególny nacisk: na budowę nowoczesnej infrastruktury drogowej, ułatwiającej codzienne życie czy może na spektakularne wydarzenia i obiekty, przyciągające rzesze turystów.
    O to, co jest bardziej spektakularne - architektura zabytkowa czy nowoczesna - organizatorzy pytać będą drugiego z uczestników panelu, dwudziestosiedmioletniego Stefana Cichosza.  Mierząc się z tematem Gdańsk zabytkowych wież czy Gdańsk nowoczesnych wieżowców Cichosz na pewno odniesie do berlińskich przykładów rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych. Nic w tym dziwnego, na co dzień mieszka i pracuje w stolicy Niemiec. Korzystając z doświadczeń naszych zachodnich sąsiadów oraz bazując na przykładzie Wrzeszcza opowie, jak rozumie model zrównoważonego rozwoju miasta.
    Również od urbanistyki i architektury swój wywód rozpocznie równolatek poprzedniego prelegenta Przemysław Hirniak, aktywny członek gdańskiego zespołu Krytyki Politycznej. Podczas wystąpienia podejmie próbę odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób radzić sobie z wykluczeniem, zarówno biernym, jak i aktywnym? W procesie rozwiązywania tego problemu szczególną wartość widzi w specyfice przestrzeni, która zarówno może pobudzać do społecznego zaangażowania i służyć społecznej integracji, jak i równie dobrze może prowadzić do ekskluzji. Nawiązując do dziedzictwa miasta panel zatytułowano Gdańsk elitarny czy Gdańsk solidarny?
    O solidarnościowym dziedzictwie miasta i o czerpaniu z niego inspiracji mówić będzie aktywny działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów UG, Filip Czuchwicki. W ramach realizowanego przez Zrzeszenie programu Archiwum NZS zajmuje się projektami mającymi na celu zachowanie i upowszechnianie zbiorowej pamięci dotyczącej działalności działaczy NZS lat 80-tych. Będzie się musiał zmierzyć z pytaniem co wynika dla młodych Polaków, Europejczyków, obywateli świata z dziedzictwa tego i innych wolnościowych ruchów działających w Trójmieście.
    

Czterech prelegentów, cztery dylematy dotyczące przyszłości Gdańska widziane z perspektywy czterech dekad (1990-2030). Debata Młodych Gdańsk 2030 już w najbliższą sobotę, 29 maja o godz. 11.00 w Ratuszu Staromiejskim.

Wstęp wolny.

więcej

Debata: Obraz Polski i Polaków malowany pędzlem Obcokrajowców

Politechnika Gdańsk, 11-05-2010

11.05.2010, godz.17:00, Politechnika Gdańska
Wydział Zarządzania i Ekonomii

Europejskie Stowarzyszenie studentów ESTIEM (www.estiem.pl) zaprasza na Panel dyskusyjny: Obraz Polski i Polaków malowany pędzlem Obcokrajowców /  Poles and Poland painted by foreign paintbrush.

Panel dyskusyjny w ramach konferencji o nazwie Europe3D Poland. Przedsięwzięcie to jest uzupełnieniem polskiej edycji projektu Europe3D, który od trzech lat jest sukcesywnie organizowany przez europejskie stowarzyszenie studentów ESTIEM (European Students of Industrial Engineering and Management). Podczas dyskusji na temat świadomości kulturowej Europy pojawiło się pytanie, czy studenci z krajów tworzących europejską wspólnotę rzeczywiście się znają. Okazało się, że wiedza studentów o kulturze, historii czy tradycjach innych narodów jest niezwykle ograniczona, co było głównym powodem powstania Europe3D – projektu pokazującego dany
kraj w trzech aspektach: kulturowym, gospodarczym i politycznym.

więcej

Międzynarodowa Konferencja: Tereny nadrzeczne przestrzenią integracji mieszkańców

Gdańsk, 22-03-2010 - 23-03-2010

Międzynarodowa Konferencja: Tereny nadrzeczne przestrzenią integracji mieszkańców Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA  oraz River//Cities - platforma współpracy organizacji z europejskich miast nadrzecznych - zapraszają na dwudniową konferencję pod tytułem Tereny nadrzeczne przestrzenią integracji mieszkańców.
więcej

Debata "Być we dwoje - o potencjale związku"

Ratusz Staromiejski, 12-03-2010

Od siedmiu lat Festiwal PROGRESSteron z sukcesem wspiera i inspiruje kobiety w rozwoju osobistym i zawodowym. Jest to najwieksze tego rodzaju przedsiewziecie w kraju, odbywające sie cyklicznie w wybranych miastach w Polsce.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Montgomery, autorka programu Mała czarna w TV4.

Dyskusja moderowana z udziałem Magdaleny Środy (filozofka, publicystka), Banedykta Peczko (psychoterapeuta, trener biznesu, dyrektor Polskiego Instytutu NLP) oraz Katarzyny Lengren (scenografka i dziennikarka). Poruszymy temat rozkwitu i kryzysu w związku, radości i wyzwań w byciu we dwoje.

Porozmawiamy o tym, jaki potencjał tkwi w związku dwojga ludzi. Przyjrzymy się temu, co oznacza autentyczne bycie we dwoje, czego początkiem może stać się relacja partnerska, jakie nowe możliwości otwiera przed kaądym z nas dzielenie sie sobą i branie od innych.


WSTEP WOLNY!


Debata odbedzie sie już po raz drugi w ramach XX Rozwojowego Festiwalu dla Kobiet PROGRESSteron.

Termin Festiwalu: 19-21 oraz 26-28 marca
Miejsce: Centrum Edukacji Nauczycieli, ul. Hallera 14, Gdańsk

Podczas sześciu dni festiwalowych odbędzie sie ponad 80 warsztatów, wykładów i spotkań poświęconych tematyce odkrywania potencjału osobistego, rozwijania talentów, budowania partnerskich relacji, zmiany w życiu człowieka, twórczej ekspresji, pracy z głosem i ciałem oraz treningu umysłu.

Udział w tegorocznym wiosennym Festiwalu oraz Debacie Znanych Osobistości bedzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń,
nawiązania lepszego kontaktu ze sobą, poczucia bliskosci z innymi ludźmi oraz inspiracji do działania.


WIECEJ INFORMACJI NA STRONIE
http://www.dojrzewalnia.pl/

więcej

Żywa Biblioteka

Ratusz Staromiejski, 06-03-2010 - 07-03-2010

Idea Żywej Biblioteki opiera się na przekonaniu, że prawa człowieka zapisane w regulacjach prawnych mają sens jedynie wtedy, kiedy są wszystkim ludziom znane i przez nich respektowane. Jest to inicjatywa z założeniem, że jedyną formą zrozumienia inności jest bezpośrednie spotkanie się z nią. Dlatego Żywą Bibliotekę reprezentują przedstawiciele grup dyskryminowanych, którzy dzięki niej stają się dostępni na wyciągnięcie ręki, a dzięki ich przystępności rodzi się otwarta forma relacji międzyludzkiej.

Każdy z reprezentantów zajmuje miejsce w Bibliotece jako książka, którą można wypożyczyć np. na 20 czy 30 minut. Dzięki temu wypożyczający staje przed możliwością zweryfikowania swoich poglądów, być może dotarcia do źródła własnych uprzedzeń. Zarejestrowany czytelnik dostanie kartę biblioteczną, która upoważni go do wypożyczania. Będzie mógł zapoznać się z katalogiem dostępnych tytułów książek - ludzi reprezentujących grupy, z którymi związane są pewne stereotypy, bardzo często nieakceptowane lub wykluczane ze społeczeństwa. Zasady działania biblioteki wyjaśniają bibliotekarze, którzy użyczą też pomocy przy wyborze książki.

 

więcej

Konferencja Kultura podaj dalej

Ratusz Staromiejski, 05-11-2009 - 06-11-2009

Konferencja Kultura podaj dalej
więcej

Debata: Gdańsk, miasto ikon?

Instytut Sztuki Wyspa, ul. Doki 1 Gdańsk, 24-10-2009

Debata: Gdańsk, miasto ikon? DNA Miasta – Polska 2009 to interdyscyplinarny projekt dyskusji w siedmiu polskich miastach ubiegających sie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Poprzez debaty ekspertów i warsztaty kreatywne z udziałem mieszkańców będziemy szukali odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z kulturą.    Więcej informacji o projekcie na www.dnamiasta.pl     Gdańsk, miasto ikon? Gdańsk z więcej

Kongres Kultury Polskiej

Kraków, 23-09-2009 - 25-09-2009

Kongres Kultury Polskiej Kongres Kultury Polskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych bieżącego roku. Zainicjowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odbędzie się w gmachu Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w dniach 23-25 września 2009 r. Tegoroczny Kongres to 6. w historii kraju tego rodzaju zjazd środowisk mających największy wpływ na k więcej

WOJNA I PAMIĘĆ - W LITERATURZE, SZTUCE, JĘZYKU

Ratusz Staromiejski, 17-09-2009 - 19-09-2009

WOJNA I PAMIĘĆ -  W LITERATURZE, SZTUCE, JĘZYKU 17-19 września 2009 roku odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa WOJNA I PAMIĘĆ – W LITERATURZE, SZTUCE, JĘZYKU   Międzynarodowa konferencja naukowa Wojna i pamięć – w literaturze, sztuce, języku  poświęcona będzie szeroko pojmowanym doświadczeniom wojennym i rodzajom ich obecności w ludzkiej pamięci. W gronie referentów znajdą się historycy literatury, antropolodzy, językoznawc więcej

Bałtycki Festiwal Nauki

Gdańsk, 29-05-2009 - 30-05-2009

Bałtycki Festiwal Nauki Gdańsk – miasto w przebudowie.   Projekt Nadbałtyckiego Centrum Kultury realizowany w partnerskiej współpracy z Towarzystwem Urbanistów Polskich Oddział w Gdańsku, Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej, Stowarzyszeniem Archiwistów Polskich Oddział w Gdańsku - w ramach VII Bałtyckiego Festiwalu Nauki - 29-30 maja 2009 r.   Rozwój urbanistyczny Gdańska to zagadnienie dotycz więcej

Miedzynarodowy Dzień Bioróżnorodności

Al. Jana Pawła II, przedłużenie Skweru Kościuszki w Gdyni, 22-05-2009

Miedzynarodowy Dzień Bioróżnorodności Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz Akwarium Gdyńskie serdecznie zapraszają do udziału w akcji plenerowej Bioróżnorodność – poznaj by zachować! 22 maja 2009 r., godz. 12.00 Al. Jana Pawła II, przedłużenie Skweru Kościuszki w Gdyni przed Akwarium Gdyńskim MIR    Co możesz zrobić już teraz?     Przygotować z klasą/grupą uczniów pierścień dżdżownicy wyko więcej

Kościół św. Jana – jaki był i jaki jest…

Politechnika Gdańska, ul. Narutowicza 11/12, Gdańsk, 28-03-2009

Kościół św. Jana – jaki był i jaki jest… - prezentacja dr inż. arch. Jakuba Szczepańskiego z cyklu Z katedrą w tle. Zaprasza Katedra Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Gdańskiej oraz NCK – wstęp wolny.      Spotkanie poprzedzi wykład Odbudowa kościołów Gdańska i innych miast nadbałtyckich po 1945 r., wygłoszony 25 marca o godz. 17.00 w Gmachu Głównym PG (ilość mi więcej

Debata o mieście - wokół książki Pawła Adamowicza "Gdańsk jako wyzwanie"

Ratusz Staromiejski, 02-12-2008

Nadbałtyckie Centrum Kultury Wydawnictwo słowo/obraz terytoria serdecznie zapraszają   na Debatę o Mieście – wokół książki Pawła Adamowicza  Gdańsk jako wyzwanie   Rozmawiać będą: prof. Henryk Krawczyk – Rektor Politechniki Gdańskiej  Jan Szomburg – prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Jakub Szczepański – historyk architektury Artur Nowaczewski – historyk literatu więcej