23.09.2009 - 25.09.2009

Kongres Kultury Polskiej

Kongres Kultury Polskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych bieżącego roku. Zainicjowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odbędzie się w gmachu Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w dniach 23-25 września 2009 r.

Tegoroczny Kongres to 6. w historii kraju tego rodzaju zjazd środowisk mających największy wpływ na kształtowanie kultury polskiej. Celem Kongresu jest dokonanie bilansu dotychczasowego dorobku kultury polskiej w dwudziestolecie politycznych, społecznych i gospodarczych przekształceń, jak również refleksja i debata nad obecną oraz przewidywaną kondycją polskiej kultury, a w konsekwencji wskazanie propozycji reform dla wspominanego sektora.

Kongres Kultury Polskiej w szczególności będzie służył:

• refleksji nad miejscem, rolą i perspektywami dla kultury polskiej;
• próbie zdefiniowania misji kultury;
• określeniu najważniejszych czynników wpływających na pozycję kultury polskiej w Zjednoczonej Europie;
• debacie nad nową strategią dla kultury, prowadzonej w konstruktywnym dialogu ze środowiskami twórczymi, działaczami, pracownikami i urzędnikami sektora;
• zdefiniowaniu najważniejszych wyzwań;

Tematyka Kongresu poruszana będzie na 5 sesjach plenarnych, 25 sympozjach, odczytach raportów i referatów oraz licznych spotkaniach.
Wiodącymi wątkami dyskusji będą:

"Przestrzenie twórczości" - debata o twórczości i twórcach oraz bilans wskazujący na osiągnięcia współczesnych polskich artystów i ich rolę oraz wpływy na światową kulturę;

"Instytucje dla kultury" wątek zwracający uwagę na konieczność modernizacji i reformowania organizacyjnych i instytucjonalnych form życia kulturalnego. Wynikiem dyskusji powinny być propozycje zmian i reform kultury;

"Kultura w społeczeństwie" czyli refleksja nad rolą kultury w życiu codziennym społeczeństwa obywatelskiego i w definiowaniu tożsamości Polaków.

Dla potrzeb Kongresu powstał tworzony i administrowany przez Narodowe Centrum Kultury serwis internetowy www.kongreskultury.pl, dzięki któremu wydarzenie poszerzy swój przestrzenny i czasowy zasięg. Na stronie oprócz ciekawych artykułów i licznych zdjęć powołano do życia e-Kongres, czyli fora dyskusyjne, które moderowane są przez specjalistów zajmujących się takimi tematami jak:
przestrzeń publiczna czy prawa autorskie. Ponadto dzięki serwisowi obrady Kongresu będą transmitowane z każdej sali Auditorium Maximum.

Wykorzystanie dostępnych technologii informatycznych, pozwoli dotrzeć do szerokiego grono osób mogących uczestniczyć w dyskusjach nad kondycją współczesnej kultury polskiej i kierunkach jej rozwoju.

Aby uczestniczyć w krakowskim Kongresie należy zarejestrować się poprzez stronę internetową.

Zapraszamy na www.kongreskultury.pl