26.11.2009 - 06.12.2009

Festiwal NARRACJE

NARRACJE - Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej to projekt artystyczny, w którym miasto postrzegane jest jako opowieść. W tym roku program festiwalu skupia się na odczytaniu miasta architekturą i światłem. Kuratorką festiwalu jest Bettina Pelz, specjalizująca się w międzynarodowych projektach związanych ze sztuką w przestrzeni publicznej.

 

 

W programie festiwalu prezentowane będą projekty z zakresu sztuk wizualnych i wykorzystujących technologię światła. Będą to działania w przestrzeni publicznej. Część z nich zostanie poświęcona rozpoznawalnym budynkom, jak na przykład 72 x 56 Doroty Walentynowicz, interaktywna projekcja video na Zieleniaku.
 

Na gdańskim Głównym Mieście pojawią się projekty artystów zagranicznych (między innymi z Brazylii, Australii, Czech, Francji) oraz związanych z Gdańskiem twórców, aktywnie uczestniczących w polskim i zagranicznym życiu artystycznym. Obok instalacji, w czasie festiwalu pojawią się również warsztaty dla dzieci, spotkania z twórcami, specjalna edycja Pechakuchy, koncerty, sety dj-skie, warsztaty organizowane przez Philipsa i inne wydarzenia towarzyszące.
 

Celem NARRACJI jest tworzenie przestrzeni dla poszukiwania i odczytywania narracji zapisanych w tkance miejskiej oraz dla tworzenia nowych opowieści. Do działania w tej przestrzeni zaproszeni są zarówno artyści związani z Gdańskiem, twórcy czytający miasto z zewnątrz, jak i mieszkańcy. Ważnym wymiarem festiwalu jest akcentowanie potencjału miasta jako wspólnej, publicznej przestrzeni, która może być kształtowana przez sztukę.
 

Nowy projekt, związany z kandydaturą Gdańska i Metropolii do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jest efektem współpracy różnych podmiotów: organizatora, Biura Gdańsk i Metropolia – Europejska Stolica Kultury 2016 - kandydat, z partnerami: Gdańską Galerią Miejską, Nadbałtyckim Centrum Kultury i Urzędem Miejskim w Gdańsku. NARRACJE staną się cyklicznym festiwalem, odbywającym się na przełomie listopada i grudnia, z projektami towarzyszącymi odbywającymi się także w ciągu roku. Formuła festiwalu, obok sztuki wizualnych w aspekcie architektury i światła, będzie poszerzana o nowe dziedziny sztuki i zagadnienia związane z rozumieniem miasta jako narracji.

NARRACJE 2009 - zaproszeni artyści:

Lia Chaia

Stale powracającym tematem prac tej urodzonej i mieszkającej w Sao Paulo artystki są zależności między przyrodą, człowiekiem i przestrzenią miejską. Jej prace - w formie fotografii, kolaży, filmów video oraz instalacji - są osobiste w tym sense, że ustanawia ona wizualną fizyczną relację między sobą a przedmiotami swoich prac.
www.galeriavermelho.com.br

Günter Grass
Nowe grafiki znanego pisarza noblisty urodzonego w Gdańsku podarowane Gdańskiej Galerii Miejskiej zostaną pokazane w formie projekcji w otwartej przestrzeni miasta.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Günter_Grass

 

Olga Kisseleva
Artystka przyjmuje w swoich pracach pozycję naukowca. Zakłada hipotezę w celu wytłumaczenia złożoności podejmowanych przez siebie tematów i - tam, gdzie to możliwe - znajduje rozwiązanie problemu. Czerpie przy tym zarówno z nauk ścisłych, takich jak genetyka i geofizyka jak i z polityki i socjologii.
http://kisseleva.free.fr

Mary-Anne Kyriakou I Su-Wen Leong
Projektantka światła, artystka i kompozytorka, Mary-Anne Kyriakou opiera swoje prace na naukowym i technologicznym poszukiwaniu różnych możliwości transformacji światła i dźwięku w namacalną substancję. Po raz pierwszy artystka podjęła współpracę z projektantką mody, Su-Wen Leong. Nawiązująca do rzeźby i futuryzmu Leong, tworzy projekty nawiązujące do jej konceptualnych fascynacji.
www.makproductions.com.au

 

Neringa Naujokaite
W swoich video-instalacjach Neringa Naujokaite próbuje wizualnie przedstawić nienamacalne relacje społeczne w całym ich skomplikowaniu, a także podejmuje analizę oddziaływania tych relacji na kulturalny, architektoniczny i naturalny kontekst, w jakim je umieszcza.
http://www.galerie-schwenk.de/k_naujokaite

Jakub Nepras
Prace Jakuba Neprasa odzwierciedlają proces zmian zachodzących wraz z rozwojem technologii w ludzkim postrzeganiu świata, komunikacji, wzorcach społecznych i obowiązującej etyce. Zmieniając proporcje i perspektywę, łącząc ze sobą makro- i mikrosfery, artysta przedstawia swoje stanowisko na przekór współczesnym osiągnięciom w sferze kultury i technologii.
http://jakubnepras.com

Charly Nijensohn
Jako videografik, Charly Nijensohn pracuje nad zagadnieniem ludzkiej percepcji i tym, co decyduje o jej kształcie i zmianie. Przygotowując swoje prace, artysta odbył podróże do tak odległych zakątków świata jak pustynia Atacama w Chile czy Fiord Uppernavik w Grenlandii. Zależało mu na znalezieniu odpowiednich środków wyrazu do zilustrowania związku między człowiekiem a kosmosem.
http://www.charlynijensohn.org

 

Sigrid Sandmann
Język jako archiwum, kwintesencja i odzwierciedlenie ludzkiego doświadczenia jest dla Sigrid Sandmann punktem odniesienia i źródłem inspiracji w jej wielkoformatowych instalacjach, które zazwyczaj umieszcza w  społeczno-kulturalnym kontekście uosobionym przez architekturę.
http://www.sigrid-sandmann.de

Kurt Laurenz Theinert
We współpracy z projektantami oprogramowania komputerowego - Rollandem Blachem i Philipem Rahlenbeckiem, Kurt Laurenz Theinert opracował koncepcję wizualnego fortepianu, czyli keyboardu, który wytwarza obraz graficzny zamiast dźwięków. W swoich improwizacjach, artysta tworzy obrazy, które zmieniają zarys i wygląd przestrzeni do punktu, w którym zaciera się i zanika jej "prawdziwy" kształt.
http://www.theinert-lichtkunst.de

Dorota Walentynowicz
Artystka konceptualna zainteresowana zagadnieniami związanymi z definicją fotografii i światła. Walentynowicz w swoich pracach szczególną uwagę zwraca na zamianę przestrzeni prywatnej w doświadczenie obiektywne. Sztuka dzieje się dla niej w sferze stosunków interpersonalnych,        a nie w hermetycznym prywatnym wnętrzu. Szczególną rolę w pracach  Doroty Walentynowicz odgrywa odbiorca, którego artystka zaprasza do  udziału w pewnej grze. To ona ustanawia reguły, ale udział odbiorcy w procesie interpretacji pracy jest podstawowym warunkiem istnienia pracy.
http://www.myspace.com/dorotawalentynowicz

 

Katarzyna Józefowicz
Artystka w swoich pracach zazwyczaj zagospodarowuje przestrzeń, tworząc     z obiektów naładowanych energią i niepokojem, miejsca neutralne, ciepłe, bezpieczne. Dzieła te powstają w następstwie długotrwałego, czasochłonnego i monotonnego procesu twórczego, który jest pewnego rodzaju twórczym transem i medytacją.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Katarzyna_Józefowicz

Konrad Zientara
Architekt, projektant, podróżnik czasoprzestrzeni. Artysta związany z gdańską Kolonią Artystów, rezydujący na terenach Stoczni Gdańskiej. Artystycznym sensem jego prac jest ciągłe modelowanie otaczającej go rzeczywistości.
http://www.myspace.com/ksadhu

 

Dämmstoffmafia
"Dämmstoffmafia” to kolektyw studentów wzornictwa, sztuk pięknych i mediów cyfrowych w Bremie. Kolektyw pokazuje w swoich pracach fragmenty swoich koncepcji i prac w tymczasowo i nomadycznie zaaranżowanej przestrzeni. Szczególnie zapraszamy studentów wydziałów artystycznych oraz wszystkich zainteresowanych sztuką ekologiczną, hand-made i wzornictwem.          

http://www.myspace.com/daemmstoffmafia

Low Budget
Określają siebie mianem "ekipy" (w terminologii graffiti - crew): bez sztywnych zasad, ale za to ze wspólnym celem czyli być kreatywnym i ednocześnie dobrze się bawić. Biorą udział w wielu niezależnych projektachm wciąż poszerzając swoje horyzonty i rozwijając unikatowy styl kolektywu. Podczas Narracji zaprezentują otwarty projekt angażujący mieszkańców miasta, a także poprowadzą warsztaty dla miejskich dzieciaków.
http://www.lowbudget.pl

Imprezy towarzyszące:

    ▪    w Modelarni odbędzie się czwarta specjalna edycja Pechakuchy, której część będzie poświęcona instalacjom świetlnym i inicjatywom związanym z projektowaniem oświetlenia. Organizatorzy przyjmują zgłoszenia: www.pechakuchagdansk.pl/

Pechakuchy towarzyszyć będzie specjalne after-party!

    ▪    Philips oświetli fasady wybranych budynków Głównego Miasta oraz poprowadzi otwarte warsztaty.

    ▪    Lokalni artyści zaproszą dzieciaki i młodziaków na warsztaty i wspólne kreatywne działania w przestrzeni miejskiej.

    ▪    W festiwalowym klubie VESPA odbędą się spotkania z artystami biorącymi udział w festiwalu oraz koncerty i sety djskie.
http://www.myspace.com/vespadeluxe

Godziny otwarcia ekspozycji:
Nd - Czw | 17.00 - 22.00
Pt - So | 17.00 - 23.00

Otwarcie Festiwalu: 26.11.2009 | godz. 20.16 | punkt przed Zieleniakiem

Miejsca ekspozycji:
Główne Miasto (szczegóły wkrótce)

Organizator
Biuro Gdańsk i Metropolia - Europejska Stolica Kultury 2016 - kandydat
www.gdansk2016.eu

Partnerzy
Gdańska Galeria Miejska
www.ggm.gda.pl

Nadbałtyckie Centrum Kultury
www.nck.org.pl

Urząd Miejski w Gdańsku
www.gdansk.gda.pl

Kuratorka:
Bettina Pelz
 
Projekty graficzne:
Maciej Salamon

 

 

Program do pobrania (pdf)