06.03.2010 - 07.03.2010

Żywa Biblioteka

Idea Żywej Biblioteki opiera się na przekonaniu, że prawa człowieka zapisane w regulacjach prawnych mają sens jedynie wtedy, kiedy są wszystkim ludziom znane i przez nich respektowane. Jest to inicjatywa z założeniem, że jedyną formą zrozumienia inności jest bezpośrednie spotkanie się z nią. Dlatego Żywą Bibliotekę reprezentują przedstawiciele grup dyskryminowanych, którzy dzięki niej stają się dostępni na wyciągnięcie ręki, a dzięki ich przystępności rodzi się otwarta forma relacji międzyludzkiej.

Każdy z reprezentantów zajmuje miejsce w Bibliotece jako książka, którą można wypożyczyć np. na 20 czy 30 minut. Dzięki temu wypożyczający staje przed możliwością zweryfikowania swoich poglądów, być może dotarcia do źródła własnych uprzedzeń. Zarejestrowany czytelnik dostanie kartę biblioteczną, która upoważni go do wypożyczania. Będzie mógł zapoznać się z katalogiem dostępnych tytułów książek - ludzi reprezentujących grupy, z którymi związane są pewne stereotypy, bardzo często nieakceptowane lub wykluczane ze społeczeństwa. Zasady działania biblioteki wyjaśniają bibliotekarze, którzy użyczą też pomocy przy wyborze książki.

Nie wiele osób ma możliwość doświadczenia zmian własnych postaw wobec inności różniących się od ludzi. Projekt Żywej Biblioteki jest zachęceniem do poszerzenia własnych horyzontów, rozbudowaniem świadomości dotyczących stereotypów i uprzedzeń oraz ich konsekwencji. To szansa dla miasta na to by jego mieszkańcy mogli zapoznać się z prawami człowieka, by rozbudzili w sobie poczucie reagowania w sytuacjach nieposzanowania ludzkiej godności.

Żywa Biblioteka to nie tylko symboliczne wyciągnięcie ręki w stronę grup i jednostek dyskryminowanych, to żywa interakcja międzyludzka, bezpośrednia styczność z własnymi uprzedzeniami oraz źródłem ich pochodzenia.

Zainspirowani działaniem tych, którzy już przed nami wykazali się odwagą oraz innowacyjnością w walce z uprzedzeniami i stereotypowością postanowiliśmy dokonać wszelkich starań aby również Gdańsk mógł znaleźć się na liście miast, które nie zgadzają
się z łamaniem praw człowieka. W porozumieniu Nadbałtyckiego Centrum Kultury oraz Agencji Artystycznej Freakpointing powstał projekt edukacyjny składający się z trzech modułów edukacyjnych w ramach, których zrealizowane zostaną następujące wydarzenia :

  • Szkolenie dla edukatorów

             Szkolenie w zakresie przygotowania i przeprowadzenia szkolenia na temat organizacji Żywej Biblioteki (szkolenie prowadzone nieformalnymi metodami edukacyjnymi ).

Zagadnienia

  • Żywa Biblioteka jako metoda edukacji o prawach człowieka.
  • Historia i cele Żywej Biblioteki.
  • Różne odsłony Żywej Biblioteki (na festiwalu, w bibliotece, w szkole, on-line, w autobusie).
  • Wyzwania Żywej Biblioteki – prawa człowieka i problem dyskryminacji.
  • Żywa Biblioteka – jak to działa krok po kroku.
  • Dylematy Żywej Biblioteki – kontrowersje związane z projektem.
  • Doświadczenia Żywych Bibliotek w Polsce i w Europie.


Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin tutaj (do pobrania)

Szkolenia odbędą się w dniach 6 i 7 marca 2010 w Nadbałtyckim Centrum Kultury

www.zywabibliotekagdansk.blogspot.com

  • Akcja The Wall (artystyczna reanimacja miasta z mowy nienawiści - nieformalna metoda w walce z dyskryminacją ).


Celem akcji The Wall jest rozwijanie świadomości społecznej w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji oraz niszczenia godności ludzkiej. Zwrócenie uwagi na otaczające nas przykłady nierównego traktowania oraz wykorzystanie twórczych rozwiązań jako przeciwdziałanie.

W ramach akcji :
 

  • Spotkanie ze sztuką – Street art, niekonwencjonalna prelekcja dotycząca twórczości brytyjskiego artysty Roberta Banksy.
  • Wystawa fotografii dokumentującej dokonania artystyczne Akcji „The Wall".
  • Konkurs graficzny na plakat Nie oceniaj książki po okładce.
  • Dodatkowe prelekcje z zakresu użycia nieformalnych metod edukacji w walce z dyskryminacją oraz stereotypowością.

REGULAMIN do pobrania (pdf)


www.myspace.com/zywabiblioteka