09.09.2010 - 12.09.2010

19 Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film

19 Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film

Już za kilka dni Gdańsk po raz 19. stanie się stolicą polskiego wideoklipu! Yach Film to jedyny w Polsce oraz jeden z nielicznych festiwali w Europie, podczas których tak wszechstronnie prezentowany jest dorobek sztuki intermedialnej, jaką jest teledysk. Dzięki Festiwalowi Yach Film Gdańsk na trzy wrześniowe dni zamieni się w miejsce spotkań oraz wymiany doświadczeń młodych twórców oraz prawdziwych weteranów i mistrzów gatunku. Podobnie jak co roku, Festiwal zgromadzi dorobek polskich producentów, scenarzystów, artystów, prezentując najnowsze techniki montażu i realizacji obrazów intermedialnych.

         Tegoroczny repertuar festiwalowy jest bardzo różnorodny. 10, 11 i 12 września miłośnicy sztuki intermedialnej i krótkich form filmowych będą mieli okazję wziąć udział w pokazach wideoklipów nominowanych do nagrody Yach Film 2010, prezentacjach najlepszych teledysków ostatnich kilku dekad, warsztatach prowadzonych przez mistrzów wideoklipu oraz wydarzeniach towarzyszących Yach Filmowi (wernisaże, koncerty). Do udziału w warsztatach 19 edycji Festiwalu zaproszone zostały wyjątkowe postaci polskiej i zagranicznej sceny muzycznej: artysta multimedialny i reżyser, Dawid Marcinkowski, twórca „Sufferrozy”, tj. pierwszego internetowego filmu interaktywnego,  filmowcy: Łukasz Tunikowski i Dariusz Szermanowicz z Grupy #13 oraz trójmiejski muzyk Tymon Tymański, którego musical będzie miał swą premierę podczas Festiwalu. Gościem specjalnym Yachów będzie angielski muzyk, Barry Adamson, założyciel i członek m. in. zespołu "Nick Cave and The Bad Seeds" oraz twórca muzyki do filmów Dereka Jarmana, Davida Lyncha, Alison Anders czy Danny'ego Boyle'a. W tym roku Festiwal ponownie wchodzi w miejską przestrzeń - przy kawiarniach na gdańskiej starówce zostaną ustawione sceny muzyczne, na których wystąpią młode lokalne zespoły. Wydarzeniu będą towarzyszyć emisje teldysków.
        Tegoroczne „święto teledysku” zamknie Gala Wręczenia Yachów. Konkursowe statuteki Yach Filmu zostaną przyznane najwybitniejszym artystom, którzy w sposób szczególny wzbogacają polską sztukę intermedialną o innowacyjne techniki przekazu.
Więcej na www.yachfilm.pl oraz www.myspace.com/yachfilm

Program festiwalu:

9 WRZEŚNIA/czwartek

12.00: Konferencja prasowa 19. Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2010
           w Biurze Festiwalu mieszczącym się w siedzibie Gdańsk i Metropolia
            Europejska Stolica Kultury 2016 Kandydat w Gdańsku, Długi Targ 39/40
   
W programie:

1.    Informacja o 19. edycji Festiwalu – Organizatorzy, Miasto Gdańsk, Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 Kandydat
2.    Prezentacja wokalna Niki Boon, artystki urodzonej w Gdańsku oraz wernisaż zdjęć jej autorstwa z gwiazdami światowego show-businessu
3.    Prezentacja młodego zespołu z Gdańska A.T.R.
4.    Poczęstunek przygotuje restauracja „Campanio” z Manhattanu.

10 WRZEŚNIA/ piątek

Biuro Festiwalu mieści się w siedzibie Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 Kandydat w Gdańsku, Długi Targ 39/40. W dniach 10 września 2010 r. czynne od godz. 10.00 do godz. 20.00.

Kino Neptun
(ul. Długa 57, Gdańsk)

9.00-10.45 i 11.00-12.45: Widowisko Mały Jaś
Spektakl pod nazwą „Mały Jaś poznaje Pana Chopina”, czyli widowisko edukacyjno-umuzykalniające dla dzieci w wieku 7-13 lat.

16.30-18.15: Pokaz teledysków nominowanych do statuetek Yachy 19. Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2010.

18.15-20.00: Pokaz wideoklipów o Polsce – retrospektywa teledysków z kilku dekad.

20.00-21.30: Warsztaty „Muzycy tworzą filmy”

Spotkanie 1 – Dawid Marcinkowski
Pokaz I interaktywnego filmu autorstwa Dawida Marcinkowskiego SUFFEROSA
Wizualizacja multimedialna, połączenie interaktywnego obrazu i muzyki

Dawid Marcinkowski
Artysta multimedialny i reżyser; twórca pierwszych polskich interaktywnych wideoklipów (Smolik Attitude i Someday on the Misty Island Małgorzaty Walewskiej). SUFFERROSA to pierwszy polski internetowy film interaktywny. Powstał na podstawie oryginalnego scenariusza napisanego przez Dawida Marcinkowskiego - zrealizowany specjalnie pod kątem Internetu. Film składa się ze 110 interaktywnych scen i posiada 3 różne zakończenia. Zrealizowany został w 20 różnych lokalizacjach (scenografiach). W SUFFERROSIE występuje 25 aktorów, w tym legendy polskiego filmu: Beata Tyszkiewicz, Ewa Szykulska, Jacek Fedorowicz oraz Ryszard Ronczewski. Na ścieżce dźwiękowej SUFFERROSY (autorstwa Filipa Marcinkowskiego) można usłyszeć Sonic Youth, Tarwater, The KLF, Glass Candy, Exploding Star Orchestra, Text of Light, Memory Tapes oraz polskich artystów jak Michał Urbaniak, Ścianka, Emiter, Filip Marcinkowski czy Dagiel. Specjalnie na potrzeby filmu zrealizowana została nowa wersja utworu Ścianka Quintet - “SECRET SISTER”, możemy usłyszeć w niej Beatę Tyszkiewicz. SUFFERROSA jest projektem niekomercyjnym, jego realizacja zajęła 4 lata. Gotowy film można oglądać nieodpłatnie na : www.sufferrosa.com

11 WRZEŚNIA 2010/ sobota

Biuro Festiwalu mieści się w siedzibie Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 Kandydat w Gdańsku, Długi Targ 39/40. W dniach 10 września 2010 r. czynne od godz. 10.00 do godz. 20.00.

Kino Neptun
(ul. Długa 57, Gdańsk)

14.00: Spotkanie 2 – Łukasz Tunikowski i Dariusz Szermanowicz prezentują Grupę #13

Wrocławska Grupa #13 od kilkunastu lat realizuje jedne z ciekawszych wideoklipów dla polskich wykonawców. Liderami Grupy #13 są nasi festiwalowi goście: Dariusz Szermanowicz i Łukasz Tunikowski. Ich wielki dorobek, już dawno zauważono i doceniono na Festiwalach Yach Film. Obaj nasi goście, wielokrotnie byli nominowani i nagradzani (Ł. Tunikowski - Yach za najlepszą reżyserię w 2005 roku, D. Szermanowicz – Yach za najlepszy montaż w 2008 roku)  . Ich prace to przede wszystkim znakomity obraz i post-produkcja na miarę, nie bójmy się użyć tego słowa, HOLLYWOOD. Jakość ich obrazów porównywana jest z najlepszymi tego typu studiami na świecie, ale najważniejsza jest ich wizja artystyczna, która spełnia się w obrazach  stworzonych dla muzyków takich jak: Behemoth,  Peja, Ocean, Kult, Edyta Górniak, Lipali i innych…  Ta wrocławska grupa twórców ma w dorobku kilkadziesiąt znakomitych prac i z roku na rok często zaskakuje widzów.

Na  warsztatach  mistrzów wideoklipu zobaczymy ich najnowsze prace z autorskim komentarzem. Również będzie można zadawać pytania autorom, którzy na chwilę odsłonią kulisy powstawania swoich dzieł.

15.30: Występ zespołu Radio Bagdad

Radio Bagdad powstało wiosną 2004 roku w Trójmieście, ma na swoim koncie dwie płyty: "Słodkie koktajle Mołotowa" (2007) oraz "Kupując czerń" (2009). Zagrali ponad 200 koncertów, między innymi na festiwalach: Przystanek Woodstock (2008), Union of Rock w Węgorzewie (2006, 2007, 2008), Open’er Festival (2008), Jarocin Festival (2006) Hunterfest w Szczytnie (2006). W 2008 roku teledysk „A ja nie!” zwyciężył w konkursie „Pokaż swój teledysk” organizowanym wspólnie przez Owsiak TV i portal Fabryka Zespołów. W ramach nagrody formacja wystąpiła na Przystanku Woodstock 2008.

16.00-18.00: Warsztaty „Muzycy tworzą filmy”

Spotkanie 3 – Tymon Tymański
Spotkanie z Tymonem Tymańskim oraz pokaz fragmentów jego debiutu musicalowego w reżyserii Grzegorza Jankowskiego

Tymon Tymański
Rozpoczynał działalność muzyczną w nowofalowej kapeli Sni Sredstvom Za Uklanianie, jednak najbardziej znany jest jako reanimator polskiego jazzu i twórca jego podgatunku yassu (występował wówczas w kapeli Miłość u boku m.in. Mikołaja Trzaski i Leszka Możdżera). Jeszcze szersze grono odbiorców zyskał kolejny projekt Tymańskiego – Kury, który w 1998 roku, za płytę "P.O.L.O.V.I.R.U.S." zdobył Fryderyka oraz Machinerę. Aktualnie Tymon dowodzi dwóm kapelom – rockowej Tymon & The Transistors i jazzowej Tymański Yass Ensamble. Na swoje 40. urodziny (30 września 2010) zaplanował podsumowanie swojej dotychczasowej działalności oraz rozrachunek z polskim show-biznesem w postaci musicalu.

18.30-20.30: Warsztaty „Muzycy tworzą filmy”

UWAGA!!! Wieczór z Barrym Adamsonem – muzyka filmowa, wideoklipy, prezentacja nowego filmu „Therapist”.

20.30 - Jam Session Barryego Adamsona, Tymona Tymańskiego oraz zaproszonych muzyków

Barry Adamson rozpoczął swą muzyczną karierę w 1976 roku jako kompozytor i współautor czterech albumów grupy Magazine, po czym został założycielem i członkiem zespołu "Nick Cave and The Bad Seeds". Z grupą tą nagrał kilku albumów, natomiast po 1989 roku zaangażował się w rozwój kariery solowej, której efektem był "Moss Side Story" - krytycznie przyjęta ścieżka dźwiękowa do wyimaginowanego filmu. Barry zaczął komponować muzykę do filmów Dereka Jarmana, Davida Lyncha, Alison Anders czy Danny'ego Boyle'a, równocześnie kontynuując pracę solową, włączając w to nominację albumu "Soul Murder" do "Mercury Prize" [corocznie przyznawana nagroda dla najlepszego albumu w Wielkiej Brytanii i  Irlandii]. Jego twórczość jest regularnie wykorzystywana w reklamach, kinie i telewizji. Ostatnio został nagrodzony na "Piemonte Grinzane Noir" w kategorii "najlepsza międzynarodowa krótka opowieść" za "Maida Hell" ze zbioru"London Noir". Pierwszy film Barry'ego "Therapist", którego jest reżyserem, twórcą scenariusza oraz muzyki, wejdzie na ekrany kin w październiku 2010 roku.

12 WRZEŚNIA 2010 / niedziela

Biuro Festiwalu mieści się w siedzibie Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 Kandydat w Gdańsku, Długi Targ 39/40. W dniach 10 września 2010 r. czynne od godz. 10.00 do godz. 19.00.

12.00 – 18.00:  na scenie przed kinem „Neptun” w Gdańsku - Street Video Art czyli prezentacja młodej sceny alternatywnej.

Wystąpią:

Blue Jay Way
Popysze
Forma   
Gra Pozorów
Kwartet smyczkowy „Cztery Kolory”   

Katamaran zacumowany przy nabrzeżu Motławy

11.30: Spotkanie kapituły festiwalu Yach Film 2010 (przedstawiciele mediów, wytwórni płytowych, nagrodzonych twórców wideoklipów).

Kino Neptun
(ul. Długa 57, Gdańsk)

19.00: Gala Wręczenia Yachów, czyli nagród za najlepsze wideoklipy 2009-2010

Występ czołówki ambitnej polskiej sceny muzycznej:

Czesław Śpiewa

Założycielem i twórcą „Czesław Śpiewa” jest Czesław Mozil, duński Polak, „niepokorny twórca alternatywnego popu”. Wokalista, kompozytor, producent i akordeonista. Absolwent Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. W 2008 r. ukazał się pierwszy album artysty „Debiut”. Czesław skomponował muzykę i zaśpiewał teksty napisane przez internautów oraz Michała Zabłockiego. Przebojem albumu stała się „Maszynka do świerkania” (4 mln odtworzeń na YouTube). „Debiut” pokrył się dwukrotnie platyną, a Czesław został nagrodzony trzema Fryderykami. Muzyk gra zarówno z założoną przez siebie duńską grupą rockową „Tesco Value”, jak również koncertuje z różnymi muzykami, w najróżniejszych składach instrumentalnych. 12 kwietnia 2010 r. – w dniu swoich urodzin – wydał płytę „POP”, w której sztuka i kicz występują na jednej scenie, a akordeon przeciw orkiestrze symfonicznej. POP to efekt pracy Czesława i przyjaciół, Karen Duelund Mortensen, Linda Edsjö, Marie Louise Von Büllow, Pernille Louise Sejlund, Agnieszka Grela, Martin Bennebo Pedersen, Hans Find Møller, Jakob Munk Mortensen, Tobias Tangaa Lange, Daniel Heloy Davidsen, Jonas Jensen, Jesper Andersen, Michał Jurkiewicz. Na płycie gościnnie zaśpiewała Gaba Kulka w “Caravan”, Nergal w “Dziewczyna z Branży” oraz Kasia Nosowska w “Ceasia & Ruben”. Utwory promujące album to „W sam raz” i “Krucha blondynka”. Teledyski wyreżyserował M. Nygaard Hemmingsen (tegoroczna nominacja w kategorii: Innowacja).       

Robert Usewicz (Navigatorgong)

Z wykształcenia muzyk klasyczny, posiadający wieloletnie doświadczenie w muzyce elektronicznej, pop i rock jako kompozytor, producent i inżynier dźwięku. Robert ma na swoim koncie wiele godzin muzyki do filmów, TV i sztuk teatralnych. W jego nagraniach można doświadczyć dźwięków: gongów, mis tybetańskich, tampury, bębnów, własnoręcznie wykonanych fletów, didgeridoo, i wiele innych egzotycznych instrumentów. Występował na wielu festiwalach głównie jako muzyk solowy: "Okno na Świat", "Metropolia jest OK", "Wisłostrada"," Etnofestiwal", "Woodstock", "Feta", itp. Swoim występem otworzył tegoroczną, jubileuszową  edycję FPFF w Gdyni.

Radio Bagdad

Radio Bagdad powstało wiosną 2004 roku w Trójmieście, ma na swoim koncie dwie płyty: "Słodkie koktajle Mołotowa" (2007) oraz "Kupując czerń" (2009). Zagrali ponad 200 koncertów, między innymi na festiwalach: Przystanek Woodstock (2008), Union of Rock w Węgorzewie (2006, 2007, 2008), Open’er Festival (2008), Jarocin Festival (2006) Hunterfest w Szczytnie (2006). W 2008 roku teledysk „A ja nie!” zwyciężył w konkursie „Pokaż swój teledysk” organizowanym wspólnie przez Owsiak TV i portal Fabryka Zespołów. W ramach nagrody formacja wystąpiła na Przystanku Woodstock 2008.

A.T.R.
A.T.R. tworzy pięcioosobowa grupa muzyków z Sopotu w składzie: Agnieszka Antropik (wokal), Bogusz Michalczewski (gitara, klawisze), Dawid Hermann (gitara), Bartłomiej Perwejnis (bas, klawisze) i Tomasz Ostapowicz (perkusja). Jest to najprawdopodobniej jedyny zespół w Polsce grający electro-rocka. Do tej pory mają na koncie dwa wydawnictwa: EP zatytułowana Addicted To Rock (2008), EP ATR 2009 (2009) oraz zagranych kilkadziesiąt koncertów plenerowych i klubowych. Są obecni w rozgłośniach radiowych. W 2010 roku planują wydanie debiutanckiego albumu.
Miss Polski
Miss Polski to trio pochodzące ze Śląska, które łączy w swojej muzyce akustyczne brzmienia z tanecznymi rytmami. Inspirują się muzyką lat ’70 i ’80 (Talking Heads, Roxy Music, Duran Duran, David Bowie), a w tekstach nawiązują do klasycznych filmów, świata mody i popkultury. Na zespołowej stronie Myspace (www.myspace.com/misspolski) można posłuchać najnowszego singla zespołu - „Miss Piggy na parkiecie”. Już wkrótce premiera teledysku do piosenki w reżyserii znanego rysownika i reżysera - Krzysztofa Ostrowskiego. Debiutancka płyta pojawi się na polskim rynku jesienią 2010 roku.

Rozdanych zostanie 5 konkursowych statuetek Yach Filmu:

•    Grand Prix za najlepszy wideoklip – nagrodę funduje Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz – patron (10 000 zł)
•    Najlepszy wideokip animowany – nagrodę funduje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski – patron honorowy (10 000 zł)
•    Najbardziej innowacyjny wideoklip – nagrodę funduje Marszałek Województwa Pomorskiego,  Mieczysław Struk – patron honorowy (5 000 zł)
•    Najlepszy debiut – nagrodę funduje Marszałek Województwa Pomorskiego,  Mieczysław Struk – patron honorowy (5 000 zł)
•    Najlepsza kreacja aktorska dla zespołu/wykonawcy
oraz
    jeden Yach specjalny dla Barry’ego Adamsona
    Drewniany Yach – nagroda Organizatorów
    nagroda „Małego Jasia” za najlepszy teledysk dla dzieci.

Nominacje