30.09.2010 - 30.09.2010

5. Festiwal Filmów i Form Jednominutowych "The One Minutes" 2010

Wkrótce już po raz piąty podzielimy się z Państwem najlepszymi polskimi jednominutówkami!

Tegoroczna odsłona Festiwalu jest szczególna, festiwal obchodzi bowiem swój pierwszy mały jubileusz – z tej okazji przed samym finałem zaprosimy Państwa na pokaz będący zarazem zapowiedzią, jak i powrotem w jednominutówkowe archiwa. Pokaz The Best of 2006>2009 prezentujący wybór najlepszych filmów nadesłanych do konkursu od początku istnienia polskiej edycji festiwalu zaprezentujemy Państwu w Galerii Pionova 22 września o godz. 19.00.

Pokaz finałowy festiwalu, podczas którego ujawnimy zwycięzców wyłonionych przez Jury w składzie Monika Bokiniec, Robert Turło i Lesław Dobrucki powróci w tym roku w gościnne progi kościoła św. Jana. Finał festiwalu to zarazem początek jego wędrówki po Polsce - w ciągu najbliższych miesięcy widzowie w całym kraju będą mieli możliwość obejrzeć najlepsze jednominutówki AD 2010.

START: godz. 20.00
WSTĘP wolny

Po pokazie najlepszych jednominutówek zaprosimy Państwa również na dwie prezentacje towarzyszące:

  • wybrane filmy, które powstały w ramach warsztatów animacji komputerowej do muzyki Fryderyka Chopina realizowanego w ramach Chopin 2010 (projekt powstał we współpracy NCK i Ambasady RP w Dublinie, prowadzenie: Sylwester Gałuszka iMikołaj Jurkowski [PGR ART])
  • filmy powstałe podczas warsztatów animacji komputerowej w ramach 5. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów 2010 (prowadzenie: Robert Turło).

CZYM, DLA KOGO I DLACZEGO JEST FESTIWAL?
Festiwal otwarty jest dla wszystkich zainteresowanych – prezentujemy w nim filmy autorów zafascynowanych możliwościami eksperymentowania z obrazem, ludzi traktujących film jako jedną z form tworzenia osobistych manifestów, autorów bawiących się historiami.
Jedyną zasadą i wymogiem jest przesłanie nam filmu trwającego dokładnie 60 sekund.

Festiwal przebiega w dwóch etapach – rozpoczyna go ogólnopolski konkurs, którego zwieńczeniem jest odbywający się w Gdańsku pokaz finałowy filmów wybranych przez profesjonalne jury. Następnie, wybrane prace wędrują po kinach, klubach i uczelniach całego kraju, biorą udział w zagranicznych pokazach i przeglądach krótkiego metrażu. Płyty z wybranymi przez jury pracami przesyłamy też organizatorom innych festiwali i przeglądów krótkiego metrażu, animatorom kultury, organizacjom kulturalnym etc. Wszystkie nadesłane filmy trafiają również do Amsterdamu, gdzie corocznie biorą udział w międzynarodowych finałach The One Minutes.

Jednominutówki powstały po to, by promować film jako jedną z form ekspresji i aby stworzyć przestrzeń dla młodych twórców poszukujących sposobu na zaprezentowanie własnej twórczości, również poza Internetem. Festiwal jest imprezą, która daje możliwość spotkania się w szerszym gronie miłośników filmu, podyskutowania o obejrzanych pracach. Celem festiwalu jest dawanie okazji i aktywowanie nie tylko samych twórców, ale również i publiczności, dlatego filmy znaleźć można przede wszystkim podczas organizowanych w całym kraju pokazów, a nie w sieci.

Wśród sukcesów polskich jednominutówek należy wymienić główną nagrodę dla Katarzyny Kijek i Przemka Adamskiego (film „Pracownik”) podczas światowych finałów TOM w Amsterdamie w 2006 roku (w kategorii Europa Środkowa), czy udział polskich filmów w wystawie TOM zorganizowanej w Pekinie w 2008 roku (World One Minutes Beijing). Każdego roku prace polskich autorów znajdują się wśród nominowanych do najlepszych jednominutówek na świecie. Cieszy nas również obecność w większych przeglądach filmu krótkometrażowego prac, które we wcześniejszych edycjach pojawiły się wśród nagrodzonych jednominutówek.

JAK TO DZIAŁA, czyli jednominutówki krok po kroku:
1/ otwieramy nabór, zbieramy prace i sprawdzamy je pod względem wymagań formalnych;
2/ zamykamy nabór, prace opisane wyłącznie godłami i podzielone na poszczególne kategorie zgrywamy na jeden nośnik;
3/ filmy przesyłamy do Amsterdamu, gdzie włączone zostają do światowego konkursu The One Minutes;
4/ zbiera się jury, ogląda i ocenia filmy, wybiera swoim zdaniem najistotniejsze, które włączone zostają do pokazów festiwalowych, Jury przyznaje nagrody w każdej z kategorii;
5/ odbywa się pokaz finałowy jednominutówek w Gdańsku;
6/ rozpoczyna się seria pokazów w Polsce i za granicą

Organizowany od 2006 roku przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku Festiwal Filmów i Form Jednominutowych jest polską edycją docierającego do ponad dziewięćdziesięciu krajów na świecie, a koordynowanego przez TOM Foundation w Amsterdamie festiwalu „The One Minutes” (www.theoneminutes.org).