12 11.2010

Spotkanie z Ambasador Angoli

Ratusz Staromiejski

Początek: godz. 17.00
wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Ambasadorzy i Puls Świata.

Gościem listopadowego spotkania będzie Ambasador Angoli. J.E. Lizeth Nawanga Satumbo Pena.

Pani Ambasador wygłosi wykład pt. Rola pisarza w zdobywaniu niepodległości przez państwa afrykańskie: szczególny przypadek Angoli.

Po spotkaniu zapraszamy na koncert Maya Cool z zespołem, do kościoła św. Jana w Gdańsku.
Support: Groont Anssambl

Lizeth Nawanga  Satumbo Pena - absolwentka Wydziału Nauk Ścisłych, Wydziału Biochemii oraz studiów podyplomowych z zakresu chemii organicznej i genetyki na  Uniwersytecie w Abidjan (Wybrzeże Kości Słoniowej). W trakcie swej kariery zawodowej pełniła m. in. funkcję Delegata Generalnego Akcji Społecznej i Humanitarnej oraz  Konsultanta Afryki Zachodniej dla francuskiej organizacji Solidarność i Leki Bez Granic. Szefem Misji Dyplomatycznej  w Polsce została w 2003.

Przed i po spotkaniu z J. E. Lizeth Satumbo Pena będzie można kupić pierwszą książkę uznanego angolskiego pisarza Pepeteli, która ukazała się na polskim rynku.

„TAJNY AGENT JAIME BUNDA”
Wydawnictwo Calroscuro

Jaime jest wiecznym stażystą tajnej policji Luandy, miasta w Angoli. Pracę w Biurze Kryminalnym (nazywanym Bunkrem) załatwił mu wysoko postawiony kuzyn, który namówił go do zostania detektywem. Nie bez przyczyny Bunkier budzi strach wśród obywateli oraz urzędników państwowych. Jednak Jaime jest tam tylko chłopcem na posyłki bez perspektyw na awans oraz pośmiewiskiem całego wydziału. Od prawie dwóch lat siedzi w sali detektywów, obserwuje innych i czeka na polecenia...

Pewnego dnia Jaime dostaje pierwsze poważne i samodzielne zadanie do wykonania. Ma wyśledzić zabójcę 14-letniej dziewczyny. Nastolatka została zgwałcona, uduszona i prawdopodobnie wyrzucona z samochodu. Detektyw od razu zabiera się do pracy z niezwykłym zaangażowaniem. Jego zapał potęguje to, że wreszcie czuje się ważny, dostaje do dyspozycji samochód i komórkę. Ma jednak dość niekonwencjonalne metody śledztwa oraz dar do zadawania niewygodnych i niespodziewanych pytań, które wywołują konsternację. Na przykład: ile razy dziewczyna została zgwałcona? Swoją wiedzę detektywistyczną czerpie z powieści kryminalnych Doyle'a, Spilana, Chandlera, Gardnera i Highsmitha, w których zaczytuje się od dzieciństwa. Jego idolem jest James Bond.

"Tajny agent Jaime Bunda. Historia pewnych tajemnic" to niezwykle udany antykryminał, którego tytułowy bohater jest parodią Jamesa Bonda. Perypetie Jaime’go są zaś pretekstem do pokazania realiów współczesnej Angoli.

Pepetela (właściwie Artus Carlos Maurício Pestana dos Santos) - angolski pisarz, który dopiero debiutuje w Polsce. Książka "Tajny agent Jaime Bunda" dotychczas ukazała się w 8 krajach i w każdym z nich podbiła serca czytelników. Pepetela dużą część twórczości poświęcił historii politycznej Angoli XX w. W 1997 r. otrzymał on najbardziej prestiżową Nagrodę Camõesa (przyznawaną autorom literatury portugalskojęzycznej na świecie).