05 06.2011

Damroka "Kaszëbë Joł" - koncert

Ratusz Staromiejski

Powstanie projektu Damroka Kaszëbë Joł zainspirowała muzyka skomponowana przez Marka Romanowskiego do impresji dokumentalnej ...ale to już czasy stare (2009r, reż. Adam Ciborski). W melodyjną, pełną energii i rytmu muzykę Romanowskiego Damroka Kwidzyńska pięknie wplotła napisane przez siebie teksty w języku kaszubskim. Ten niezwykły mariaż współczesnych kompozycji z językiem regionalnym, w którym pobrzmiewają nuty ludowości z całego świata docenili już słuchacze kilku polskich rozgłośni, które zaprezentowały premierowe utwory: Kaszëbë Joł, Pludra i Treker. Ogromny sukces singli z całą pewnością wróży całemu, składającemu się z 14 utworów projektowi, dobrą przyszłość.
Niekonwencjonalne połączenie folku, popu i języka kaszubskiego to nie tylko świetna muzyczna zabawa, ale też sposób promocji kultury Pomorza i języka kaszubskiego.

START: godz. 19.00
WSTĘP wolny

Skład:

Damroka Kwidzińska śpiew, teksty
Marek Romanowskikeyboard, chórki, muzyka
Robert Kuśmierski akordeon, chórki
Krzysztof Paul / Andrzej Ciborskigitary, chórki
Dariusz Herbasz - saksofon, instrumenty dęte, chórki

Damroka Kwidzińska – wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów w języku kaszubskim oraz polskim, urodzona w 1982 r. w Kartuzach. Wokalistka zespołu Kòmpanijô Wãdzëbôków (2002-2007), dla którego min. pisze teksty i muzykę (nominacja do Pomorskiej Nagrody Artystycznej w kategorii Debiut Roku). Prezenterka i dziennikarka Radia Kaszëbë oraz Radia Gdańsk (2004-2007 ). Nagrała płytę ze znakomitym kontrabasistą Olem Walickim Olo Walicki Kaszëbë, gdzie pojawiają się teksty wyłącznie jej autorstwa. W latach 2007-08 współpracowała z zespołem Chëcz. Jako współautorka tekstów i/lub muzyki wystąpiła gościnnie min. na płytach: Kaszëbi na Gòdë II, Młodi dlô Gduńska, Wãdzëbôczi. W 2009 r. współrealizowała (scenariusz, redakcja) impresję dokumentalną …ale to już czasy stare (reż. Adam Ciborski), do której to muzykę napisał Marek Romanowski. Stała się ona inspiracją do stworzenia projektu Damroka Kaszëbë Joł.

Robert Kuśmierski – wybitny akordeonista, współpracuje min. z Jaromirem Nohavicą, Kapelą Czerniakowską

Krzysztof Paul - Gitarzysta, aranżer, kompozytor. Laureat m.in.: I miejsca Międzynarodowego konkursu gitarzystów jazzowych "GUITAR CITY 2003 "w Warszawie. - Założyciel i lider zespołu PAUL BAND, z którym zajął I miejsce na "Przeglądzie Zespołów Bluesowych i Jazzowych 2004" w Gdyni // II miejsce na "Jazz Rock" 2003 w Olsztynie // finalista "Bielskiej Zadymki Jazzowej" oraz festiwalu "Jazz Nad Odrą" // laureat "Srebrnego Tukana" na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej 2008 z zespołem No Limits.
Nagrał kilkanaście płyt z różnymi wykonawcami (m.in. z zespołami: No Limits, Ajagore), w roku 2010 ukazała się płyta "WANTED" zespołu PAUL BAND z jego autorską muzyką. Od 2009 zostaje ambasadorem gitar marki MAYONES oraz wzmacniaczy firmy MG AMP.

Darek Herbasz - saksofonista tenorowy. Współzałożyciel trójmiejskich formacji Orange Trane, Just Friends, Sanktoria.
Zdobywca wielu nagród w prestiżowych konkursach, m.in. dwukrotny laureat konkursu Jazz Juniors 1995 i 1996, Jazz nad Odrą, zdobywca Złotego Klucza Do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej.
Koncertował na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Współpracował m.in. z: Januszem Muniakiem, Maciejem Sikałą, Wojtkiem Staroniewiczem, Przemkiem Dyakowskim, Emilem Kowalskim, Jackiem Olterem, Olgierdem Walickim, Grzegorzem Nagórskim, Adamem Czerwińskim, Januszem Mackiewiczem, Jerzym Małkiem, Marcinem Gawdzisem, Cezarym Konradem, Sławkiem Jaskułke, Kentem Sangsterem.

Projekt Damroka Kaszëbë Joł otrzymał stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury na rok 2011.