Nasze imprezy

P
W
Ś
C
P
S
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Wydarzenie

"TE DEUM" LESZKA MOŻDŻERA NA OTWARCIE CENTRUM ŚW. JANA!

Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, 29-09-2011

Znamy już tytuł najnowszej kompozycji Leszka Możdżera – światowej sławy muzyka jazzowego i jednocześnie oryginalnego kompozytora, który po Psalmach Dawidowych (2001) i Missa Gratiatoria (2008), po raz kolejny sięga po tekst religijny. Starochrześcijański hymn modlitewny Te Deum laudamus zaczynający się w polskiej wersji językowej od słów Ciebie Boga wysławiamy, inspirował wielu wybitnych kompozytorów. Któż nie zna genialnego Te Deum Marc-Antoine’a Charpentiera skomponowanego w stylu francuskiego baroku, czy pełnego patosu neoromantycznego dzieła Antona Brucknera o tym samym tytule? Także wiek XX przyniósł poruszające dwuczęściowe Te Deum Krzysztofa Pendereckiego poświęcone papieżowi Janowi Pawłowi II. To tylko niektóre z kompozycji, czerpiące z tekstu hymnu śpiewanego w kościele katolickim przy szczególnie uroczystych okazjach.

Niewątpliwie udostępnienie szerokiej publiczności pięknego wnętrza kościoła św. Jana, po jego kilkuletniej modernizacji - jest taką uroczystą okazją! Jak zabrzmi w tym wnętrzu Te Deum na sopran i orkiestrę smyczkową Leszka Możdżera - zamówione przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, w wykonaniu przez Polską Filharmonię Kameralną w Sopocie pod dyr. Wojciecha Rajskiego? O tym przekonamy się już niebawem, podczas ostatniego już uroczystego wieczoru z cyklu wydarzeń na Otwarcie Centrum św. Jana.

Leszek Możdżer zaskoczy zapewne co poniektórych, nie zasiadając tym razem na scenie w roli pianisty jazzowego, ale w pierwszym rzędzie widowni w charakterze kompozytora. Znawcy jego talentu zdają sobie jednak sprawę, że dzieje się to niejako na potwierdzenie jego słów: Uknułem sobie pewien plan, żeby być muzykiem totalnym i rozwijać się we wszystkich kierunkach. O tym, że wciąż rozwija się twórczo i ma wiele do powiedzenia również jako kompozytor zapewne nie raz jeszcze przyjdzie nam się przekonać.

START: godz. 19.00
BILETY: 50 zł w sprzedaży od 26 września w siedzibie NCK, w godz. 9.00 - 16.00 (rezerwacji nie przyjmujemy)


Leszek Możdżer to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianista światowej klasy, odważny eksplorator, oryginalny twórca posiadający własny język muzyczny. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku, naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej, zdobywał ostrogi w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20 urodziny. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W roku 1993 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla deszczu nagród, jakie na niego spadły. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników Jazz Forum w kategorii fortepianu, dwa razy został uznany Muzykiem Roku (1995-96).

Od tego czasu Możdżer otrzymał wiele prestiżowych nagród, nagrywał i koncertował z niemal wszystkimi naszymi najwybitniejszymi muzykami jazzowymi (np. Tomaszem Stańką, Michałem Urbaniakiem, Adamem Pierończykiem, Henrykiem Miśkiewiczem). Współpracował ze Zbigniewem Preisnerem, a od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem - włącznie z nagraniem nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland. Napisał muzykę do filmu dokumentalnego w reżyserii Sylwestra Latkowskiego "PUB 700", którego sam jest bohaterem, do filmu Nienasycenie wg Witkacego w reżyserii Wiktora Grodeckiego oraz wiele przedstawień teatralnych.
Do chwili obecnej Leszek Możdżer nagrał ponad 100 albumów, w tym wiele pod swoim własnym nazwiskiem.

21 sierpnia 2010 Leszek Możdżer wystąpił na trzech scenach w projekcie Możdżer + a wraz z nim: Naná Vasconcelos, Lars Danielsson, Zohar Fresco, John Scofield oraz Steve Swallow i Bill Stewart; Marcus Miller oraz Alex Han, Louis Cato; Eddie Daniels oraz Charles Fox, jak również Polscy Artyści tacy jak: Motion Trio, Gaba Kulka oraz Orkiestra Kameralna AUKSO prowadzona przez Marka Mosia.

Leszek Możdżer występował w prawie wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Brazylii, Urugwaju i Argentynie, Chile (dla 15 000 widzów...), w Chinach, Japonii, Malezji oraz Singapurze.

(Życiorys na podstawie strony internetowej Leszka Możdżera)