10.06.2005 - 10.06.2005

Wielka Symfonika

REWELACJĘ MIESIˇCA

„Wielka Symfonika”

 

Koncert z okazji zakończenia Sezonu Artystycznego

 

 

MICHAł NESTEROWICZ dyrygent

KONSTANTY ANDRZEJ KULKA skrzypce

Orkiestra Symfoniczna PFB

W programie:

 

ANTONIN DVOØÁK Koncert skrzypcowy a–moll op.53
ANTON BRUCKNER IV Symfonia Es–dur Romantyczna

 

 

Polska Filharmonia Bałtycka na Ołowiance zaprasza w najbliższy piątek 8 czerwca na koncert zamykający Sezon Artystyczny 2004/2005, który obfitował w wydarzenie artystyczne europejskiego i światowego formatu. Ostatni koncert sezonu „Rewelacja Miesiąca” zamyka również spotkania z cyklem prezentującym najwybitniejsze dzieła „Wielkiej Symfoniki”. Koncert wypełnią dwa dzieła – jeden z najpiękniejszych utworów koncertowych literatury skrzypcowej „Koncert skrzypcowy a-moll op.53 Antonina Dvoøáka oraz pełna rozmachu, prawdziwego piękna i wzruszeń monumentalna IV Symfonia Es-dur zwana „Romantyczną” Antona Brucknera. Dvoøák swój jedyny koncert skrzypcowy napisał dla swojego serdecznego przyjaciela, sławnego skrzypka Józefa Joachima. Utwór liczący dzisiaj 125 lat, nadal zachwyca ogromną melodyjnością i rytmicznym temperamentem a przede wszystkim wirtuozerią. Solistą Koncertu skrzypcowego będzie wybitny polski skrzypek, Konstanty Andrzej Kulka. Już jako siedemnastolatek otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolo Paganiniego w Genui, jednak drogę do sławy otworzył mu w 1964 Międzynarodowy Konkurs Radiowy ARD w Monachium, podczas którego zdobył I nagrodę. Od tego momentu rozpoczęła się jego światowa kariera a dzisiaj Konstanty Andrzej Kulka należy do grona najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia. Gościł na największych scenach koncertowych świata, koncertował na obu półkulach (we wszystkich krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Japonii i Australii). Jako solista był gościem wielu renomowanych orkiestr (m.in. Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra, Leningradzkej Filharmonii), uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Pradze, Barcelonie. Jest znakomitym interpretatorem utworów Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego (m.in. Koncertu Skrzypcowego, który wykonywał wielokrotnie z różnymi orkiestrami pod dyrekcją kompozytora). W drugiej części koncertu Gdańscy Filharmonicy pod batutą dyrektora artystycznego Michała Nesterowicza wykonają IV Symfonię Brucknera, w której pobrzmiewa beethonowska symfonika, bachowska sztuka kontrapunktyczna oraz wagnerowska harmonika. Symfonie wiedeńczyka zadziwiają rozmachem, bogactwem melodii i neoromantyczną harmonią i orkiestracją. Symfonia Es-dur opiewa wprost piękno przyrody, lasu – wsłuchując się w motywy muzyczne z pewnością rozróżnimy szum drzew, śpiew ptaków czy obrazy z polowania.

Najbliższy piątkowy wieczór symfoniczny ze względu na dalszą modernizację Sali Koncertowej na Ołowiance został przeniesiony do kościoła Św. Jana w Gdańsku.

 

 

 

Serdecznie zapraszamy.

 

Bilety w cenie: I miejsca: 40/normalny, 30 ulgowy ; II miejsca: 25/normalny, 15/ulgowy.

Rezerwacja: 320 62 62, lub bilety@filharmonia.gda.pl


KONSTANTY ANDRZEJ KULKA

Skrzypek, urodzony 5 marca 1947 w Gdańsku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 8 lat u Stefana Hermana i kontynuował ją u tego samego pedagoga w Państwowym Liceum Muzycznym i Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem w 1971). Jako siedemnastolatek otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolo Paganiniego w Genui, jednak drogę do sławy otworzył mu w 1964 Międzynarodowy Konkurs Radiowy ARD w Monachium, podczas którego zdobył I nagrodę. Od tego momentu rozpoczęła się jego światowa kariera. Od 1966 koncertował na obu półkulach (we wszystkich krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Japonii i Australii). Konstanty Andrzej Kulka jest zaliczany do grona najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia. Jako solista był gościem wielu renomowanych orkiestr (m.in. Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra, Leningradzkej Filharmonii), uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in. w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Pradze, Barcelonie. Szczególne miejsce w tournÓes artystycznych skrzypka zajmują występy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, z którą w 1971 odbył najdłuższą podróż - po krajach Afryki i Azji oraz po Australii. Od 1968 Konstanty Andrzej Kulka występował w duecie z Jerzym Marchwińskim. Uprawiał też kameralistykę jako członek Kwartetu Fortepianowego Polskiego Radia I Telewizji (razem ze Stefanem Kamasą, Romanem Jabłońskim i Jerzym Marchwińskim). Artysta ma na koncie liczne nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji oraz dla Polskich Nagrań. Wśród nagrań płytowych szczególne uznanie zyskały Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego z Orkiestrą Kameralną Karola Teutscha, koncerty skrzypcowe Felixa Mendelssohna-Bartholdy i Aleksandra Głazunowa z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jerzego Katlewicza, Koncert Skrzypcowy D-Dur Johannesa Brahmsa z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego, a także Sonaty Na Skrzypce Solo Johanna Sebastiana Bacha. Konstanty A. Kulka nagrywa też dla zagranicznych radiofonii i firm płytowych. Jego nagranie II Koncertu Skrzypcowego Karola Szymanowskiego dla EMI zostało w 1981 nagrodzone Grand Prix du Disque. W ogromnym repertuarze artysty ważne miejsce zajmuje muzyka współczesna. Jest znakomitym interpretatorem utworów Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego (m.in. Koncertu Skrzypcowego, który wykonywał wielokrotnie z różnymi orkiestrami pod dyrekcją kompozytora), Henryka Hubertusa Jabłońskiego, Augustyna Blocha, Eugeniusza Knapika.