Nasze imprezy

P
W
Ś
C
P
S
N
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Wydarzenie

Festiwal C3

NCK - Centrum św. Jana, 01-12-2011 - 03-12-2011

Festiwal C3 to odbywający się w Berlinie, Essen i Gdańsku festiwal prezentujący projekty muzyczne pojawiające się na styku gatunków oraz wynikające z tych poszukiwań nowe formy i zjawiska.

Na tegorocznym C3 usłyszymy muzykę współczesną inspirowaną elektroniczną muzyką klubową, jak również te zjawiska muzyczne, które tworzą szarą strefę pomiędzy gatunkami: współczesną muzyką poważną i muzyką elektroniczną. To właśnie ten obszar - spotkania tego co klasyczne i klubowe - oraz wynikające z niego nowe formy i zjawiska muzyczne są przedmiotem zainteresowania Festiwalu.

Muzyka przyszłości wyrasta pomiędzy salami koncertowymi filharmonii i klubem Berghain. Berliński festiwal C3 pokazuje, w jaki sposób awangarda muzyki popularnej i muzyka klasyczna zbliżają się do siebie... to jest muzyka przyszłości. Jeszcze nie nazwana. Ale z pewnością to ta twórczość będzie już niedługo opisywać naszą współczesność.

                                                                                                      (Kai Müller, Tagesspiegel)

PROGRAM

01.12.11 | godz. 19.00 | Centrum św. Jana
Jacaszek & Silva Rerum

02.12.11 | godz. 19.00 | Centrum św. Jana
Nemezis (utwory Pawła Mykietyna)
Kai Schumacher
Zeitkratzer (instrumentalne wersje utworów ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia)

03.12.11 | godz. 19.00 | Centrum św. Jana
Moritz Eggert & Shraeng
Kwartludium & Sebastian Meissner
Hauschka

Skrócone biogramy  oraz klipy video, prezentujące wybranych artystów: www.nowamuzyka.pl


Meissner & Kwartludium
Na Festiwalu C3 Sebastian Meissner (aka Klimek) i Kwartludium zaprezentują wspólny projekt zatytułowany Solid State Transmitters czyli reinterpretacje utworów zespołów  skupionych wokół amerykańskiej wytwórni SST, takich jak Sonic Youth, Dinosaur Jr, czy Soundgarden. Sebastian Meissner to artysta nowych mediów, który wykorzystuje dźwięk, film i fotografię, występując pod różnymi artystycznymi postaciami (Klimek, Open Source, Random Industries). W swojej twórczości wykorzystuje dźwięki preparowane elektronicznie, obrazy i filmy, które łączy z geograficznymi, historycznymi i politycznymi kontekstami – kluczem jego twórczości jest interakcja.

Kwartludium powstało w 2002 roku w Polsce, zespół tworzą Dagna Sadkowska (skrzypce), Michał Górczyński (klarnet, klarnet basowy), Paweł Nowicki (instrumenty perkusyjne) i Piotr Nowicki (fortepian). W repertuarze zespołu są zarówno utwory młodych kompozytorów, jak również twórców już uznanych,  takich jak Stockhausen, Bergstroem-Nielsen, Cardew, Stark, Wolf, Rasmusen i Detoni.


Hauschka 
Na Festiwalu C3 Hauschka zaprezentuje materiał z ostatniego albumu Salon des Amateurs, w którym artysta wykorzystuje „preparowany” fortepian jako instrument perkusyjny oraz łączy jego dźwięk z minimalistycznym techno i house, perkusją i instrumentacją orkiestrową. Salon des Amateurs to muzyka nosząca silne wpływy kolońskiej sceny elektronicznej lat 90tych.

Hauschka to pseudonim artysty pochodzącego z Düsseldorfu, Volkera Bertelmanna, który studiował grę na fortepianie przez 10 lat, a następnie poświęcił się eksploracji potencjału muzycznego fortepianu „preparowanego". Wykorzystując taśmy Gaffa, folie kuchenne, zakrętki, piłki do ping-ponga, a nawet wibratory, umieszczone na strunach i młoteczkach instrumentu, artysta uzyskuje zaskakujące, często piękne dźwięki i wibracje, które odbiegają daleko od stereotypowych wyobrażeń na temat brzmienia fortepianu. Efekty tej pełnej pasji i zabawy eksploracji są muzycznie ożywcze i niekonwencjonalne.
Salon des Amateurs jest odważnym odejściem od dotychczasowych poszukiwań i zarazem ich logiczną kontynuacją. Jednocześnie naturalny i mechaniczny, pełen świetnie dobranych nawiązań do tak odległych stylów jak współczesna muzyka klasyczna i muzyka taneczna, album przepełniony jest poczuciem humoru, dźwiękową głębią, a jednocześnie instrumentacja daje poczucie wyważonej elegancji.


Zeitkratzer
Zeitkratzer to jeden z najbardziej uznanych zespołów muzyki współczesnej w Niemczech. Artyści łączą klasyczną muzykę współczesną z popową awangardą, wykonując dzieła taki twórców jak Morton Feldman, John Tenney, Schönberg,  Stockhausen i John Cage. Na Festiwalu C3 Zeitkratzer zaprezentuje program złożony z dwóch części: na pierwszą z nich składać się będą instrumentalne wersje utworów ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, które powstało w 1957 roku jako jedna z pierwszych tego typu instytucji na świecie. W drugiej części zespół zaprezentuje kompozycje Terre'go Thaemlitza (aka DJ Spirnkles), muzyka i aktywisty ruchu gender, które łączą w sobie różne gatunki i formy muzyczne -  elektro-akustyczne dźwięki generowane przez komputer, elementy deep house, digital jazz, ambient oraz skomponowane przez komputer neo-ekspresjonistyczne solowe partie pianina.

Jacaszek & Silva Rerum
Michał Jacaszek, mieszkający w Gdańsku autor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. W jego muzyce słychać wpływy Henryka Mikołaja, Pawła Szymańskiego i Arvo Pärta. Jacaszek umiejętnie splata w jedną całość atmosferę filmowych ścieżek dźwiękowych z subtelnym, głębokim pięknem. Do tej pory artysta wydał 5 albumów solowych. Na festiwalu C3 zaprezentuje muzykę z najnowszego albumu Glimmer (Gostly International) z akompaniamentem klawesynu (Ignacym Wiśniewski) i klarnetu basowego (Andrzejem Wojciechowski), pojawią się też barokowe reinterpretacje muzyki z albumu Treny w wykonaniu kwartetu SILVA RERUM.

SILVA RERUM

Zespół tworzą: Danuta Zawada (skrzypce barokowe), Agnieszka Oszańca (wiolonczela barokowa), Małgorzata Skotnicka (klawesyn) oraz Maja Mirocha (flet barokowy) - absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie i Gdańsku, Konserwatorium w Amsterdamie, Królewskiego Konserwatorium w Brukseli - specjalizujące się w grze na instrumentach historycznych. Na festiwalu C3 zespół wykona na instrumentach historycznych barokowe reinterpretacje muzyki z albumu Treny Jacaszka oraz utwory z jego nowego albumu Glimmer.


Moritz Eggert
Moritz Eggert zwany 'niegrzecznym chłopcem' wystąpi na Festiwalu C3 w Gdańsku z duetem Schraeng grającym na gitarach elektrycznych. Moritz Eggert, pianista i kompozytor, urodzony w Heidelbergu w 1965 roku, jego kompozycje były wielokrotnie nagradzane - otrzymał między innymi nagrodę dla kompozytorów Salzburger Osterfestspiele, nagrodę Schneider-Schott, nagrodę 'Ad Referendum' w Montréalu, nagrodę dla młodych kompozytorów - Siemens Förderpreis oraz Zemlinsky Prize. Od 2003 jest członkiem Bayerische Akademie der Schönen Künste.. W 2006 skomponował soccer oratorio oraz muzykę na uroczystość otwarcia Pucharu Świata FIFA w Niemczech. Jego operę The Snail (libretto i reżyseria Hans Heuenfels) prasa okrzyknęła 'ochydną porno-operą'.

Shraeng

tworzą Frank Wingold i Ralph Beerkircher, duet gitar elektrycznych. Muzycy wykorzystują klasyczne techniki wykonawcze z jednoczesnym użyciem efektów  i zniekształceń. Z pasją rozwijają swoje niecodzienne interpretacje, które traktują jednocześnie ze swobodą i precyzją wykonawczą. Brzmienie duetu jest bogate, niemal orkiestrowe, o dużej dynamice.
Na Festivalu C3 duet zaprezentuje kompozycję Riff, którą Moritz Eggert skomponował specjalnie dla Shraeng.

Nemezis
Na Festiwalu C3 Nemezis wykona elektroniczną reinterpretację dzieł Pawła Mykietyna.
Paweł Mykietyn, kompozytor i klarnecista tworzy muzykę energetyczną, czasem agresywną, o przejrzystej strukturze. Artysta wykorzystuje harmonie dur i mol, wprowadza fragmenty tonalne, które oddzielają swobodne harmonicznie fragmenty. Mykietyn jest niemal modelowym przedstawicielem postmodernistycznego twórcy: pewny siebie, szukający inspiracji i materiałów we wszystkich możliwych źródłach. Aktualnie Nemezis przygotowuje nowy album we współpracy z Pawłem Mykietynem, który będzie kolażem utworów Mykietyna na orkiestrę i wiolonczelę oraz industrialno-ambientowych dźwięków. Muzyce towarzyszyć będą wizualizacje Malwiny de Brade.

Kai Schumacher
Na festiwalu C3, wirtuoz fortepianu i muzyk popowy Kai Schumacher, zaprezentuje unikalne połączenie współczesnej klasyki, techno, i jazzu, wykorzystując fortepian, toy-piano i elektronikę. Na program składają się utwory takich współczesnych kompozytorów jak Jacob R, Christopher Biggs, Keith Kirchoff, Gene Pritsker i Carolyn Yarnell. Połączenie klasyki ze współczesnością jest w wykonaniu tego muzyka ciekawie pomyslanym, który przyciąga młodą publiczność oraz zyskuje pozytywne opinie krytyków starszego pokolenia.

WSTĘP:
BILETY
przedsprzedaż: www.ticketpro.pl | w dniu koncertu: Centrum Św. Jana
Dzień 1 – w przedsprzedaży 10 zł / w dniu koncertu 15 zł
Dzień 2 i 3 – w przedsprzedaży 15 zł / w dniu koncertu 20 zł
Karnet na całość – w przedsprzedaży 30 zł / w dniu koncertu 45 zł


Projekt zrealizowany przy wsparciu:
Die Kulturstiftung des Bundes
Stiftung Zollverein
Urzędu Miasta Gdańska
Goethe-Institut
Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec

Organizatorzy:
Organizator Festiwalu w Niemczech: Piranha Kultur GmbH www.piranhakultur.de
Organizator Festiwalu w Polsce: Stowarzyszenie A KuKu Sztuka www.akukusztuka.eu

Współpraca:
Nadbałtyckie Centrum Kultury

Dyrektorzy Artystyczni:
Edycja niemiecka | Berlin - Jennifer Dauterman | Essen - Fabian Lasarzik
Edycja polska | Michał Jacaszek

kontakt: gdansk@c3festival.com