24.06.2005 - 24.06.2005

Spotkanie z Sikose Mji - Ambasador RPA w Polsce

„RPA na drodze do demokracji i wolności” - spotkanie z Sikose Mji – Ambasador Republiki Południowej Afryki w Polsce. Wstęp wolny.

Na zakończenie misji dyplomatycznej w Polsce mamy zaszczyt zaprosić Panią Ambasador Sikose Mji do podzielenia się z mieszkańcami Trójmiasta przemyśleniami odnośnie drogi Republiki Południowej Afryki do wolności i demokracji. Mamy nadzieję, że Pani Ambasador opowie nam - z perspektywy ogromnych cierpień narodu walczącego z apartheidem - w jaki sposób możliwe jest dojście do prawdy i pojednania. Mamy również nadzieję na osobiste wynurzenia na temat doświadczeń w tworzeniu polityki antyaparthaidowej z punktu widzenia osoby biorącej aktywny udział w tych doniosłych wydarzeniach. Sądzimy, że przykład "Komisji Pojednania w Prawdzie", jak również wcielanie w życiorys społeczny postawy dialogicznej, która w rozwiązywaniu konfliktów nie wyklucza przeciwnika/nikogo - może nas Polaków wiele nauczyć.
Jaka jest przyszłość demokracji w Republice Południowej Afryki? Czy demokratyczne instytucje spełniają swoją rolę, czy istnieje wola polityczna do prowadzenia dialogu? Na te i wiele innych pytań chcielibyśmy usłyszeć odpowiedź w niniejszym wykładzie.

Sikose Mji pochodzi z rodziny lekarskiej. Naukę rozpoczęła w Soweto i Durbanie, a od 9. roku życia kontynuowała w anglikańskiej szkole klasztornej w Lesotho. Tam poznała bliżej idee Nelsona Mandeli i postanowiła, że jak Mandela będzie walczyć z apartheidem. Razem z kolegami założyła podziemną organizację ANC (African National Congress), w swoim domu przechowywała broń. Po powstaniu w 1976 roku, przy pomocy przyjaciół, posługując się paszportem jednej z przyjaciółek wyjechała z RPA do Tanzanii. Wiele lat spędziła na wygnaniu. Podróżowała do USA, gdzie opowiadała o realiach życia w RPA, mieszkała we Francji, znów w Tanzanii, Zambii, gdzie podjęła studia, Nowej Zelandii. W 1990 roku, po wyjściu z więzienia Nelsona Mandeli, postanowiła wrócić do RPA. W kwietniu 1994 roku po raz pierwszy wrzuciła głos do urny wyborczej w pierwszych wolnych wyborach, w których mogli głosować wszyscy obywatele. Kiedy Mandela został prezydentem, Sikose Mji trafiła do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, została szefem departamentu, a po dwóch latach dostała od prezydenta Thabo Mbeki nominację na Ambasadora w Warszawie. Przez wszystkie te lata podejmowała aktywne działania na rzecz równości i rozwiązywania problemów będących spuścizną apartheidu.

Spotkanie zapowiada debatę „Odzyskiwanie wolności” z udziałem intelektualistów, która odbędzie się, 10 września 2005 roku, w ramach organizowanego przez NCK i Urząd Miasta Gdyni Festiwalu Kultur ?wiata z okazji 25-lecia powstania ruchu społecznego Solidarność.