09-21 03-04.2013

"Sprawność: Kobieta" - WYSTAWA Gosi Golińskiej

Ratusz Staromiejski

Dzień kobiet budzi dziś skrajne emocje – jednym kojarzy się z peerelowskimi goździkami i rajstopami, innym przypomina o XIX-wiecznych sufrażystkach walczących o prawa kobiet, dla jeszcze innych jest po prostu pretekstem do obdarowania przedstawicielek płci pięknej kwiatami i ogólnej celebracji „kobiecości”. Ta właśnie celebracja kobiecości będzie obecna w pracach artystki Gosi Golińskiej, prezentowanych na wystawie Sprawność: kobieta” w Galerii NCK

Sprawność: kobieta to jedno z tych przedsięwzięć artystycznych, które wychodzą poza ściany galerii i zachęcają do uczestnictwa. Na blogu http://sukienka-do-ziemi.blogspot.com artystka kolekcjonuje historie sukienek, którymi każda (lub każdy) z nas może się podzielić. Podzielić możemy się również jedną z sukienek z naszej szafy. Ubranie, w tym sukienka to ważny element codzienności, pozbawione użytkownika niesie informację o człowieku, symbolizuje codzienne wysiłki. Brzydkie budzą smutek, inne przywołują wspomnienia wydarzeń, sytuacji czy osób, a jeszcze inne budzą marzenia, inspirują i cieszą. – pisze artystka. Z każdym dniem pełnym nowych doświadczeń powiększa prywatny sylabus określeń związanych z tą częścią garderoby: robocza, kobieca, za mała, w kratę, ciążowa, poplamiona sukienka, ślubna, z plamą po winie, krwi, od Eli, po babci, w czerwone grochy, do ziemi, mini, od Stelli McCartney, za krótka, exsuknia, ukochana, z resztek, wieczorowa, z falbanami, maturalna, jak schudnę, zapodziana, mięsista, szałowa, seksowna, z dzianiny, do trumny, jedwabna, przeźroczysta, wulgarna, w gwiazdy, plisowana, oddana bez żalu….

Gosia Golińska, jak każda kobieta, kocha ubrania – ale kocha je w wyjątkowy sposób. Uwielbia je nosić, projektować, stylizować i komponować, eksponując w ten sposób swoją kolorową osobowość. Wykorzystuje również ubrania (które z namiętnością kolekcjonuje, w ilościach znacznie przewyższających zbiory typowych współczesnych „fashionistek”) do tworzenia wielobarwnych rzeźb i instalacji - zestawia je w bajecznie kolorowe kompozycje i kształty. W rękach artystki ubrania odzyskują życie, ich wnętrza wypełniają nowe duchy, historie, anegdoty.
Tęsknię za kobiecą solidarnością - wyznaje artystka - a bycie kobietą to nie taka prosta sprawa, ponieważ wcielamy się w życiu w tak wiele ról. Ze swoistym dla siebie poczuciem humoru sięga zatem do terminologii harcerskiej, gdzie młodzi adepci i adeptki mogą zdobywać „sprawności” – czyli umiejętności, biegłość w danych dziedzinach.

Na wystawę składać się będą 2 instalacje site specific. Jedna inspirowana jest obrazem Szał Uniesień Podkowińskiego, a druga,  Wszystkie jesteśmy córkami, wykorzystywać będzie podarowane artystce sukienki. Prezentowane będzie również wideo Zostań Wenus, przygotowane we współpracy z Klubem Studenckim Żak i Teatrem Amareya.

Jeśli mają Państwo chęć przekazania artystce sukienki lub jej historii, co można uczynić do 21. kwietnia, prosimy o kontakt na adres: super.gosia.golinska@gmail.com

Czynne codziennie do 21. kwietnia 2013, wstęp 1 zł
Kuratorka: Anna Zalewska-Andruszkiewicz

WERNISAŻ: sobota 9 marca 2013, godz. 18.00, wstęp wolny
Wystawa czynna: codziennie 10.00 – 18.00