18.05.2013 - 18.05.2013

"Przestrzeń wokół nas" - Noc Muzeów w NCK

Noc Muzeów w NCK

Noc Muzeów pod hasłem Przestrzeń wokół nas. Prezentacja przestrzeni będących pod opieką NCK poprzez gry, zabawy, warsztaty i zwiedzanie zakamarków Ratusza Staromiejskiego i Centrum św. Jana.

W programie:

1. NCK (Ratusz Staromiejski)

  • Zobaczyć na nowo (zapisy: sekretariat@nck.org.pl, do wyboru godz.: 17.00 – 18.30, 18.45 – 20.15, 20.30 – 22.00)

Gra łącząca spostrzegawczość, rozwój estetyki i świadomość przestrzenną z doskonałą zabawą (ilość miejsc ograniczona). Projekt uwrażliwia na przestrzeń, w której żyjemy. Pobudza ochotę do życia w ładnym i zadbanym otoczeniu. Uświadamia jak wiele zależy od naszych jednostkowych działań... Poprzez zabawę delikatnie przywraca poczucie odpowiedzialności za wygląd i jakość krajobrazu. Dzięki grze budowane jest poczucie jedności z miejscem zamieszkania i zrozumienie cech regionalnej architektury i pejzażu. Dlatego dla każdego miejsca przygotowywana jest indywidualna edycja zestawu gier.

Prowadzenie: Agnieszka Lasota

  • Klockologia (18.00 – 22.00)

Warsztaty z budowy konstrukcji z naturalnych klocków służące rozwijaniu wyobraźni przestrzennej. Klockologia to sztuka praktycznego nauczania przez zabawę naturalnymi klockami, które poprzez swój neutralny kolor są antidotum dla krzykliwych bohaterów współczesnych bajek. Zadaniem klockologii jest wyposażenie rodziców  i osób organizujących przebieg nauczania i wychowania w klocki, jako narzędzia rozwoju. Zabawie w Klockologię towarzyszą następujące zadania: 

rozwijanie przestrzennego i logicznego myślenia
rozwijanie  umiejętności współpracy w grupie
ćwiczenie koncentracji, rozwijanie motoryki ręki
utrwalanie pojęć matematycznych (liczenie elementów) i fizycznych eksperymentów obrazujących prawa fizyki, np. prawo ciążenia)
rozwijanie umiejętności konstrukcyjnych

Prowadzenie: Sławomir Cisło

  • Bliżej muzyki (20.00, 21.00, 22.00)

W 20-minutowych blokach o pełnych godzinach: 20.00, 21.00 i 22.00 usłyszymy prezentacje dzieł  solowych muzyki klasycznej w wykonaniu studentów i uczniów klasy altówki prof. zw. Ireny Albrecht oraz as. Krzysztofa Tymendorfa Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki oraz szkoły muzycznej II st. w Gdańsku. Wykonawcy: Anna Paluch, Eliza Falkowska, Martyna Fąferek, Magdalena Zera, Ewelina Bronk. W programie: J. S. Bach, W. F. Bach, M. Reger

Do pobrania
program koncertu (pdf)

2. Centrum św. Jana (19.00 – 24.00)

Pokaz prezentacji dotyczących przestrzeni i historii kościoła św. Jana, zniszczeń wojennych, prac konserwatorsko-adaptacyjnych w latach 2009-2012. Oprowadzanie po kościele z pracownikiem NCK i opowieść nt. wykonanych prac: odkrytych oryginalnych polichromii, powrotu historycznego wyposażenia i adaptacji zabytkowego obiektu. Możliwość zobaczenia niedostępnych na co dzień miejsc – krypta rodziny Zappio, wejście na wieżę, gdzie zamocowany jest dzwon zegarowy z 1543r., który w dzień wybija godziny. Dla dzieci przygotowane zostały zagadki – poszukiwanie elementów w kościele, o których będzie mowa w trakcie oprowadzania.

3. Skwer przed NCK (Ratusz Staromiejski) (17.00 – 21.00)

Przyroda oferuje nam wiele dobrodziejstw. Pochłonięci przez miejską dżunglę często o tym zapominamy. Piknik edukacyjny będzie doskonałą okazją żeby przekonać się jak różnorodna roślinność wypełnia przestrzeń pomorskich lasów oraz jaki jest jej wpływ na nasze życie. Naprzeciwko Ratusza Staromiejskiego na jeden dzień stanie „Leśne Miasteczko”, przygotowane przez  Kaszubski Park Krajobrazowy wchodzący w skład Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Zwiedzający uzyskają wszelkie informacje na temat walorów przyrodniczych, kulturowych i turystycznych Kaszubskiego Parku Krajobrazowego oraz jego zagrożeń. Zarówno dzieci jak i dorośli będą mogli uzyskać również informacje na temat bioróżnorodności oraz rozwiązywać zagadki przyrodnicze o następującej tematyce:

1.    „Poznajemy gatunki zwierząt na podstawie tropów”,
2.    „ Zgadnij jakie to zwierzątko”,
3.    „Rozpoznajemy rodzime gatunki drzew liściastych”,
4.    „Rozpoznajemy rodzime gatunki drzew iglastych”,
5.    „Układamy poszczególne warstwy lasu i zadrzewień śródpolnych”,
6.    „Odgadujemy  czas rozkładu poszczególnych śmieci”

 

Organizator: NCK, IKSWP
Partnerzy: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego,  Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, Centrum Informacji Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, CEN Gdańsk, Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, Politechnika Gdańska
Dofinansowanie:
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku