07.08.2013 - 01.09.2013

"Malowane splotem" - Żakardy Doroty Taranek

Malowane splotem - żakardy Doroty Taranek

Jest to druga, prezentowana w tym roku w Galerii NCK, wystawa towarzysząca prestiżowemu, czternastemu już Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi. Imprezie tej towarzyszy blisko 90 wystaw organizowanych w całej Polsce. Z dumą wystawę gości również NCK, ponieważ łódzkie Triennale to jeden z najważniejszych na świecie, jak nie najważniejszy, przegląd tej szlachetnej dziedziny sztuki.

Dorota Taranek, autorka wystawy Malowane splotem, została wyróżniona w tym roku Srebrnym Medalem Triennale za Kompozycję z pionową kreską. W Gdańsku zaprezentuje żakardowe kompozycje, w których łączy naturalne i syntetyczne włókna, eksperymentując w ten sposób ze strukturą prac.

Artystka pochodzi z Żyrardowa, któremu początek dała fabryka lniarska. Ukończyła łódzką Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (1989) w Pracowni Gobelinu i Dywanu prof. Antoniego Starczewskiego oraz w Pracowni Tkaniny Żakardowej prof. Krystyny Górskiej. Była stypendystką Węgierskiej Szkoły Sztuk i Rzemiosł w Budapeszcie. Jej rozprawa doktorska dedykowana była żakardom – Zbłądziłam? Inspiracja błędem tkackim w procesie tworzenia tkaniny dekoracyjnej (2013).

Jest autorką tkanin artystycznych. Specjalizuje się w projektowaniu tkanin żakardowych i nicielnicowych. Maluje na jedwabiu i ręcznie filcuje wełnę. Projektuje dla przemysłu, jej realizacje tkanin obiciowych zastosowano m.in. w samolotach PLL LOT. Od 1990 roku swoje prace prezentuje na wystawach zbiorowych i indywidualnych, w kraju i za granicą. Od 1994 roku współpracuje z Instytutem Inżynierii Materiałów Włókienniczych w Łodzi. Pracuje w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej, gdzie uczy studentów projektowania struktur tkanych, rysunku, malarstwa i kompozycji.

Zdobyła wiele nagród, m.in.: srebrny medal na 14. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (2013), II nagroda marszałka województwa pomorskiego podczas 8. Międzynarodowego Nadbałtyckiego Triennale Miniatury Tkackiej (2010), wyróżnienia w konkursie Pamiątka z Polski (2009), nagrody Fundacji AKAPI za najlepszy debiut podczas 12. Międzynarodowego Triennale Tkaniny (2007).

WERNISAŻ: 7 sierpnia (środa), godz. 18.00
czynne codziennie, 10.00-18.00
WSTĘP: 1zł

Wystawa towarzyszy 9. Międzynarodowemu Triennale Miniatury Tkackiej, Gdynia 2013 oraz 14. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, Łódź 2013