Nasze imprezy

P
W
Ś
C
P
S
N
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Wydarzenie

8. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

Ratusz Staromiejski, 04-10-2013 - 05-10-2013

Co pływa w morzu? Czy i jak powinniśmy dbać o morskie zasoby? Dlaczego morskie otchłanie są tak fascynujące? I jak morski świat inspiruje artystów? Jak popularyzować wiedzę w książkach dla dzieci?

Tegoroczne Spotkania odbywają się na styku nauki, ekologii i sztuki pod hasłem Co w morzu pływa? – Morskie opowieści.  Już od kwietnia młodzież i dzieci ze szkół pomorskich brały udział w warsztatach naukowo-artystycznych i filmowych, których celem było poznanie środowiska morskiego. 4 i 5 października odbędzie się druga odsłona projektu – prezentacja efektów zrealizowanych warsztatów- wystawa prac dzieci i pokaz filmu,  a także otwarcie wystawy ilustracji z krajów nadbałtyckich Morskie Opowieści, warsztaty i spotkania z ilustratorami z Polski, Estonii, Litwy, Finlandii i Niemiec, debaty o książkach dla dzieci z udziałem historyków sztuki, pedagogów, wydawców i kiermasz książek.

Warsztaty naukowo-artystyczne i filmowe
Od kwietnia do lipca grupa uczniów z pomorskich szkół uczestniczyła w warsztatach, których celem było poznanie organizmów zamieszkujących Morze Bałtyckie, a zwłaszcza mało znanej części środowiska morskiego – małych zwierzątek (meiofauny) i ich roli w przyrodzie. Zajęcia badawcze z wykorzystaniem sprzętu laboratoryjnego odbyły się w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie oraz Akwarium Gdyńskim. Zdobyta wiedza oraz – oglądane pod mikroskopem bajecznie kolorowe formy życia o urozmaiconych kształtach i fakturach, stały się inspiracją do tworzenia własnych wizji nieodkrytych jeszcze gatunków. Efekty warsztatów prowadzonych przez pracowników IOPAN - prof. Jana Marcina Węsławskiego, dra Lecha Kotwickiego i trójmiejskie artystki – Agnieszkę Żelewską, Grażynę Rigall i animatorkę Maugo Domańską będzie można zobaczyć w Ratuszu Staromiejskim w dniach 4-5 października podczas trwania „Spotkań”. Obaj panowie z IOPAN są także autorami opowiadania z życia morskich stworzeń, które zostanie wydane w formie książki dla dzieci w ramach projektu.

Morze i jego mieszkańcy stały się także źródłem natchnienia dla młodych filmowców – uczniów z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach, którzy  pod kierunkiem Aleksandry i Kamili Chomicz zrealizowali współczesną wersję legendy o foce, która porzuca morze i pragnie żyć na lądzie…  Premiera filmu odbędzie się podczas spotkania z dziećmi biorącymi udział w projekcie – 4 października o godz. 11.00

Wystawa Morskie opowieści prezentowana podczas 8. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów w galerii NCK przygotowana została przez partnerów z Estonii: Bibliotekę Narodową Estonii, Estońskie Stowarzyszenie Grafików oraz Estońskie Centrum Literatury dla Dzieci w 2011 roku, kiedy to stolica Estonii – Tallinn – przyjęła miano Europejskiej Stolicy Kultury. Organizatorzy wystawy pozostawili artystom z dziesięciu państw nadbałtyckich wiele swobody – tylko niektóre ilustracje odnoszą się do konkretnej baśni lub dzieła literackiego. Wielu artystów, a jest ich razem 79, stworzyło ilustracje do swoich własnych fantastycznych opowieści i wyobrażeń związanych z morzem. W Gdańsku będziemy gościć siedmiu artystów biorących udział w wystawie.

Otwarcie wystawy w piątek - 4 października, poprzedzi prezentacja dr Anity Wincencjusz-Patyny – krytyka sztuki z wrocławskiej ASP: Artyści na fali. Morskie inspiracje w polskiej ilustracji książkowej oraz rozmowa z artystami: Aljoschą Blau z Niemiec, Piret Raud i Anu Kalm z Estonii, Rasą Joni i Liną Dudaite z Litwy, Anne Vasko z Finlandii i Agnieszką Żelewską z Polski.

Tematem debaty, która odbędzie się w sobotę - 5 października będzie ilustracja w książkach edukacyjnych. Najciekawsze ilustracje popularyzujące naukę w polskich książkach dla dzieci zaprezentują historyk sztuki – dr Jacek Friedrich i pedagog - dr Małgorzata Cackowska, o roli ilustracji w krajach reprezentowanych przez gości spotkań,  w tym w Estonii,  opowie bardzo popularna autorka książek dla dzieci - Piret Raud.

Z kolei świetne wydawnictwo Dwie siostry zdradzi sekret .Jak przygotować projekt graficzny, by z sukcesem go wydać

Podczas Spotkań Ilustratorów zaproszeni artyści będą nie tylko dyskutować o baśniach, sztuce dla dzieci i własnych inspiracjach, ale także poprowadzą warsztaty dla dzieci. (Szczegóły w programie).

Goście wystawy Morskie Opowieści na 8. Bałtyckich Spotkaniach Ilustratorów:

Aljoscha Blau, Niemcy

Niemiecko-rosyjski artysta grafik i ilustrator książek dla dzieci, laureat licznych nagród (aljoschablau.com/).

Rasa Joni, Litwa
Pisarka, ilustratorka, reżyserka, producentka. Wypowiada się w wielu dziedzinach sztuki, korzystając z różnych sposobów artystycznego wyrazu. Prowadzi warsztaty animacji. (www.rasajoni.com).

Anu Kalm, Estonia
Projektantka książek. Zajmuje się grafiką, drukiem, scenografią i ilustracją. Wykłada na ASP w Tallinnie, piastuje urząd prezesa Związku Artystów Estońskich.

Piret Raud-Kalda, Estonia
Ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Jej książki zostały przetłumaczone na kilka języków: niemiecki, angielski, japoński, hiszpański, rosyjski, łotewski i francuski. (www.piretraud.edicypages.com/en)

Lina Dudaite, Litwa
Ilustruje książki i wykonuje projekty graficzne. Chętnie ilustruje baśnie i prowadzi warsztaty. (www.dudaite.com)

Anne Vasko, Finlandia

Ilustratorka i projektantka książek przepełnionych intensywnymi, przyciągającymi uwagę kolorami i urzekają pogodną historią. Jej książki zostały wydane także we Francji, Stanach Zjednoczonych i Japonii. www.annevasko.com

Agnieszka Żelewska, Polska
ilustratorka książek i podręczników, współpracuje z czasopismami dla dzieci. Szyje zabawki (Żelkoty) i prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci. Mieszka nad morzem i bardzo by chciała, żeby wody i plaże Bałtyku zawsze były czyste i piękne. (www.zelewska.art.pl).
Ponadto:

dr Małgorzata Cackowska
– pedagog (UG) , dr Jacek Friedrich – historyk sztuki (UG), dr Anita Wincencjusz-Patyna – historyk sztuki (Uniwersytet Wrocławski), Joanna Rzyska, Ewa Stiasny (wydawnictwo Dwie siostry), Maugo Domańska – animatorka kultury, nauczycielka plastyki, prof. Jan Marcin Węsławski (kierownik Zakładu Ekologii Morza w IOPAN), dr Lech Kotwicki (adiunkt w IOPAN)
oraz artystki - Aleksandra Chomicz, Kamila Chomicz Agata Królak, Grażyna Rigall

Więcej informacji: www.baltyckiespotkaniailustratorow.blogspot.com

Do pobrania:
PROGRAM(pdf)