29.12.2013 - 29.12.2013

Metropolia jest Okey - JAZZ

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury Lawrence Okey Ugwu zapraszają
na wręczenie nagród Marszałka Województwa Pomorskiego oraz koncert standardów Samm'ego Nestico w wykonaniu Jan Konop Big Band

Jan Konop Big Band zawiązał się na początku 2009 r. W jego skład wchodzą utalentowani studenci i absolwenci uczelni muzycznych
z kraju, a przede wszystkim – Wydziałów Jazzu Akademii Muzycznej w Gdańsku i Katowicach. Obecnie zespół tworzy pięciu trębaczy, czterech puzonistów, pięciu saksofonistów i muzycy sekcji rytmicznej. Idea, która przyświeca zespołowi, to poznawanie i propagowanie muzyki jazzowej. Po raz pierwszy Big Band wystąpił z sukcesem 20 lutego 2009 r. podczas „Dni Otwartych” Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku. Udany debiut sprawił, że zespół pracuje dalej, poszerzając swój repertuar i doskonaląc brzmienie. Pomimo że od momentu powstania Big Bandu upłynęło niecałe 5 lat, zespół zdobył już kilka prestiżowych wyróżnień i nagród. Już w kwietniu 2009 roku uhonorowano go Wyróżnieniem podczas III Bydgoskiego Big Band Festiwalu, a już w czerwcu muzycy zdobyli II miejsce na 14 Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu; w listopadzie 2010 r. podczas IV Edycji Festiwalu w Bydgoszczy – I miejsce. Pasmo sukcesów przypieczętowane zostało zdobyciem Grand Prix podczas 16 Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu w 2011 roku.
Wśród gwiazd, którym Jan Konop Big Band dotychczas towarzyszył, znalazły się takie znakomitości jak: Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Maciej Sikała, Cezariusz Gadzina, Karen Edwards, Billy Neal, Z-Star, Peter Weiss, Ewa Bem.

PROGRAM

'88 Basie Street                  
The Queen Bee                  
Switch In Time                  
Grace – ballad                 
Basie Straight Ahead               
Winter Wonderland              
It's Oh So Nice                   
A Minor Affair                  
Basically Blues                  
Wind Machine                 

Samuel „Sammy” Louis Nestico
Nie sposób spisać wszystkich dokonań tego artysty. 90 lat skończy 6 lutego 2014  roku, mieszka zaś w San Diego County w Kalifornii.
Reprezentuje rzadki rodzaj artysty, który pomimo wieku i doświadczeń nie przestaje marzyć i z pełną wiarą realizuje swój amerykański sen. Kiedy jako dziecko słuchał radia dzień i noc, chciał koniecznie być muzykiem big bandu i już wtedy zdecydował, co będzie robił do końca życia. (…) W latach 1938–1939 powstawały coraz to nowe i wkrótce słynne orkiestry jazzowe. (…) Gdy miał zaledwie 17 lat, Sammy’ego Nestico przyjęto do ABC Staff Orchestra w Pitsburgu, gdzie stał się etatowym aranżerem radiowego big bandu. Aranżować nauczył się właściwie sam, studiując najpierw partytury muzyki klasycznej: Rimskiego-Korsakowa, Debussy’ego, Ravela, Czajkowskiego, a potem jazzowych mistrzów: Nelsona Riddle’a, Billa Finnegana i Neala Heftiego. Pierwsze aranże były nieporadne, zawierały podstawowe błędy. (…) Sammy jednak wytrwale wracał po próbach ze swymi nieudanymi aranżami do domu i poprawiał, słuchał nagrań swoich mistrzów i tak powoli, acz konsekwentnie stawał się profesjonalnym aranżerem, co już niedługo miało zaowocować fantastycznym okresem w jego życiu.

Swoją karierę jako muzyk big bandu rozpoczął w orkiestrze Charliego Barneta. W latach 50. powołano go do wojska, gdzie rozpoczął 15-letnią współpracę z jednym z najlepszych big bandów Ameryki – Air Man Of Note, wkrótce zostając ich band leaderem. Potem przyszła propozycja objęcia kierownictwa big bandu US Marines w Białym Domu w Waszyngtonie podczas prezydentury Kennedy’ego i Johnsona. W latach 60. usłyszał o pewnym saksofoniście tenorowym – Salu Nistico. A ponieważ ojciec Sammy’ego w dokumentach nosił nazwisko Nistico, zatem Sal był najprawdopodobniej jego kuzynem. Sal, słysząc aranże Nestico, z przekonaniem zasugerował, że powinien on aranżować i komponować dla Counta Basie’ego. Na spotkanie Sammy przyniósł kilka aranży i wkrótce przyszło zaproszenie do współpracy.  To był punkt zwrotny w karierze Sammy Nestico, który ostatecznie przeprowadził się do Kalifornii. W latach 1968–1983 wspólnie z big bandem Basie’ego nagrał m.in. dziesięć albumów, z których cztery doczekały się nagród Grammy. Pierwsza wspólna płyta nosiła tytuł Basie straight ahead. Praca z takim mistrzem to była trampolina do sukcesu. W życiu Nestico od tego momentu zaczęły się pojawiać same gwiazdy, o współpracy z którymi mógł do tej pory tylko marzyć: Tonny Bennet, Frank Sinatra, Barbra Streisand, Pia Zadora, Bing Crosby, Phil Collins, Quincy Jones, Nat King Cole, Patti Austin, Sara Vaughan, Liza Minelli i wielu innych. (…) Statystyki są tak imponujące, że można nimi obdzielić wielu artystów: 600 kompozycji, 500 aranżacji, produkcja ok. 200 albumów płytowych, oprawa muzyczna około 70 programów telewizyjnych, w tym Gali Złotych Globów, Oscarów, muzyka do takich filmów i seriali jak: Columbo, M.A.S.H., Aniołki Charliego, Mission Impossible… Imponujące!

[Wg: Piotr Kostrzewa, fragm. artykułu z magazynu „Twoja Muza” http://www.twojamuza.pl/index.php?w=6&id=1050&g=22]

START: godz. 17.00
WSTĘP: wolny

Jazz dla dzieci

Jazz dla dzieci to projekt muzyczny dla najmłodszych i tych trochę starszych. Oryginalnie zaaranżowane jazzowe standardy i utwory autorskie, mają oczarować najmłodszą publiczność przyjemną, melodią, różnorodnością brzmień i zaskakującą dynamiką.
Celem projektu jest m.in. zaproponowanie muzycznej alternatywy dla monotonnych i mało rozwijających popowych propozycji dostępnych na rynku i w mediach. Ma zaprzyjaźnić dzieci z nieco ambitniejszą formą muzyczną, obalić mit o tym, "że jazz musi być trudny i niezrozumiały" a przede wszystkim pokazać, że jazz to muzyka wolności i nieograniczonej fantazji...

Na naszym grudniowym koncercie nie zabraknie świątecznego nastroju. Będziemy wspólnie śpiewać kolędy, odgadywać zagadki muzyczne i wspaniale się przy tym bawić.... Mile widziane stroje karnawałowe!!!


START:
godz. 15.00
WSTĘP: wolny