Nasze imprezy

P
W
Ś
C
P
S
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Wydarzenie

Warsztaty Muzyki Tradycyjnej - Dźwięki Północy

NCK - Ratusz Staromiejski, UG, 16-07-2014 - 20-07-2014

WARSZTATY MUZYKI TRADYCYJNEJ  w ramach 32. Festiwalu Dźwięki Północy.

ZAPISY TRWAJĄ!!!Festiwal jest prestiżowym projektem Nadbałtyckiego Centrum Kultury, wydarzeniem mającym swoje stałe miejsce w kulturalnym kalendarzu Gdańska oraz na folkowej mapie Polski. Prezentuje najwybitniejszych artystów, reprezentantów muzyki tworzonej z inspiracji folklorem basenu Morza Bałtyckiego, niezwykle różnorodnej stylistycznie, a zarazem jednoznacznie określającej poszczególne idiomy kulturowe.

W programie tegorocznego festiwalu prócz koncertów i pokazów filmowych, odbędą się warsztaty muzyki tradycyjnej. W programie znajdzie się nauka podstaw polskich tańców tradycyjnych, nauka gry melodii norweskich i skandynawskich oraz nauka tradycyjnych tańców norweskich. Dodatkową atrakcją będzie Potańcówka Trójwiejska z Kapelą Przewłockiego oraz Noc Tańca – całonocna zabawa przy muzyce tradycyjnej granej na żywo, otwarta dla szerokiej publiczności.

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich chętnych (młodzież od l. 14, dorośli b/o wieku), nie trzeba przychodzić parami (ale warto), ani mieć wcześniejszych doświadczeń tanecznych, czy muzycznych, ale nie pożałują i ci, którzy już coś potrafią.

Warto pamiętać o wygodnych butach!

Warsztaty poprowadzą wybitni artyści: Marta Domachowska, Mateusz Kowalski, Róża Mościcka, Marianne Dahl i Vegar Vårdal.

UWAGA! Zapisy przyjmujemy do 15 lipca 2014 r. lub do wyczerpania miejsc.
Formularz zgłoszeniowy na stronie www.dzwiekipolnocy.pl


PROGRAM


| WARSZTATY TANECZNE |

WARSZTATY POLSKICH TAŃCÓW TRADYCYJNYCH


16 - 18 lipca, 16:00-19:00
SALA MIESZCZAŃSKA, NCK, RATUSZ STAROMIEJSKI

19 lipca, 14:00-17:00
AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH, TARG WĘGLOWY 6

W programie warsztatów znajdzie się nauka podstaw polskich tańców o rytmice mazurkowej. Z pomocą energetyzującej pracy fizycznej, zabaw rytmicznych oraz kilku dziecinnie prostych sztuczek można będzie nabyć umiejętności, które pomogą uczestnikom zyskać na swobodzie ruchu i czerpać radość z zabawy na parkietach wiejskich i miejskich zabaw, potańcówek i wesel. Wprowadzeniem do zajęć będą ćwiczenia wspierające świadomość ciała i kontakt z partnerem i grupą. Warsztaty będą także okazją do zapoznania się z kontekstami muzykowania na wsi i zachowaniami towarzyszącymi sytuacjom tanecznym oraz niektórymi zasadami wiejskiego savoir-vivre’u.
Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich chętnych (młodzież od l. 14, dorośli b/o wieku), nie trzeba przychodzić parami (ale warto), ani mieć wcześniejszych doświadczeń tanecznych, ale nie pożałują i ci, którzy już coś potrafią. Warto pamiętać o wygodnych butach.

PROWADZENIE

Marta Domachowska
Mateusz Kowalski
Róża Mościcka


WARSZTATY NORWESKICH TAŃCÓW TRADYCYJNYCH

19 lipca, 10:00-13:00
SALA MIESZCZAŃSKA, NCK, RATUSZ STAROMIEJSKI

Uczestnicy warsztatów instrumentalnych pod okiem Vegara Vårdala i Marianne Dahl wspólnie zagrają i zatańczą melodie norweskie. Marianne nauczy uczestników kilku najstarszych tańczonych w parach tańców z Norwegii, w tym słynnego energetyzującego Springara oraz spokojnego i hipnotyzującego Rulla. Norwegia posiada nieprzerwaną tradycję tańców w parach, którą poszczycić może się niewiele państw w Europie i z dumą ich was nauczymy. Poza dwoma wspomnianymi powyżej tańcami, Marianne pokaże, lub jeśli czas pozwoli nauczy, kilku innych tańców, które dadzą uczestnikom pojęcie o skomplikowanej norweskiej tradycji.

PROWADZENIE

Marianne Dahl
Vegar Vårdal


WARSZTATOM TOWARZYSZYĆ BĘDĄ DWIE IMPREZY TANECZNE

 
POTAŃCÓWKA TRÓJWIEJSKA – na dobry początek warsztatów
16 lipca, 20:00-23:00
PLAC PRZED NADBAŁTYCKIM CENTRUM KULTURY, UL. KORZENNA 33/35
 
Potańcówka Trójwiejska z Kapelą Przewłockiego na dobry początek warsztatów, pozwoli na integrację uczestników oraz zapoznanie się z naturalną sytuacją taneczną.
STOWARZYSZENIE „TRÓJWIEJSKA” skupia środowisko działające na rzecz popularyzacji polskiej muzyki tradycyjnej. Z inicjatywy Stowarzyszenia odbywają się potańcówki, warsztaty tańca, śpiewu białego oraz warsztaty skrzypcowe w Trójmieście. Od trzech lat odbywa się też Kurpiogranie – letnie warsztaty tradycji na Kurpiach.
www.facebook.com/groups/Trojwiejska/
www.trojwiejska.pl


NOC TAŃCA – na finał warsztatów

19 lipca, 20:00-24:00,
CENTRUM ŚWIĘTEGO JANA, UL. ŚWIĘTOJAŃSKA 50
 
Finałem warsztatów będzie Noc Tańca – zabawa przy muzyce tradycyjnej granej na żywo, otwarta dla szerokiej publiczności. Impreza będzie wyjątkową okazją, aby doświadczyć bogactwa muzyki tradycyjnej Polski i Norwegii.
Do tańca grać będą uczestnicy warsztatów wraz z Vegarem Vårdalem oraz kapelą Tęgie Chłopy. Tańce polskie animować będzie Marta Domachowska, zaś tańce norweskie Marianne Dahl.


| WARSZTATY INSTRUMENTALNE |

WARSZTATY INSTRUMENTALNE - MELODIE NORWESKIE I SKANDYNAWSKIE


17 - 18 lipca, 16:00-19:00
UNIWERSYTET GDAŃSKI, WYDZIAŁ HISTORII SZTUKI, SALA NR 74, ul. Bielańska 5

19 lipca, 10:00-13:00
UNIWERSYTET GDAŃSKI, WYDZIAŁ HISTORII SZTUKI, SALA NR 74, ul. Bielańska 5

Warsztaty instrumentalne (instrumenty dowolne) poprowadzi znakomity skrzypek i pedagog Vegar Vårdal. W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z melodiami norweskimi. Na pierwszym spotkaniu Vegar zaprezentuje hallinga, stare melodie norweskie na 2/4 i 6/8. Na kolejnym warsztacie uczestnicy zapoznają się ze springarem, springleikem i springerem, starymi melodiami na 3/4, a także melodiami do tańca w parach. Uczestnicy warsztatów w ciągu kilku dni opanują melodie taneczne Norwegii w stopniu umożliwiającym im zagranie do tańca na Nocy Tańca.


| WARSZTATY RĘKODZIEŁA |

WARSZTAT PLASTYCZNY „FILCOWA BIŻUTERIA”- tworzenie broszek, korali, kolczyków, opasek ozdobionych filcem
 20 lipca, 10:00 – 13:00
UNIWERSYTET GDAŃSKI, WYDZIAŁ HISTORII SZTUKI, SALA NR 74, ul. Bielańska 5

Filcowa biżuteria to warsztat dla każdego, kto lubi ciekawe ozdoby z tego niezwykłego materiału jakim jest filc.
Podczas warsztatu powstaną nie tylko ładne, ale również praktyczne ozdoby, a przy okazji będzie można wziąć udział w kursie różnych technik szycia od praktycznych do ozdobnych.

PROWADZENIE

Małgorzata Bądkowska - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, pedagog.
W swym dorobku posiada wiele wystaw poświęconych papier-mache i rękodziełu. Ostatnio pasjonuje się filcem, który traktuje jak inspirujący materiał, z którego można stworzyć niezwykłe ozdoby.


WARSZTAT PLASTYCZNY „KREATYWNY MALUCH” – kartonowo-papierowa zabawa, podczas której powstaną: ozdoby, potwory i zabawki
20 lipca, 10:00 – 13:00
SALA MIESZCZAŃSKA, NCK, RATUSZ STAROMIEJSKI

Plastyczna przygoda z gigantami mieszkającymi na Kaszubach, a zwanymi Stolemami. Podczas warsztatu w ruch pójdą nożyczki, kleje i taśmy. Dobra zabawa dla rodziców z dziećmi GWARANTOWANA!

PROWADZENIE
Urszula Chomicka - nauczyciel języka kaszubskiego w Gdyni, pedagog. Przewodnicząca Kaszubskiego Koła Gospodyń Miejskich w Gdyni. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą.


Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
www.dzwiekipolnocy.plCeny za udział w warsztatach:
warsztaty taneczne polskie - 50 zł
warsztaty instrumentalne - 50 zł
warsztaty taneczne norweskie - 20 zł
warsztaty rękodzieła dla dzieci i dorosłych - bezpłatne