Nasze imprezy

P
W
Ś
C
P
S
N
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Wydarzenie

Czytanie Pomorza. Biblioteka. - Spotkanie 2.

Ratusz Staromiejski, 21-10-2014

Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „Czytanie Pomorza. Biblioteka”, poświęconego prywatnym bibliotekom pomorskich literatów. Pisarze opowiadają m. in. o swoim stosunku do idei gromadzenia książek, logice tworzenia zbiorów oraz o ich najcenniejszych pozycjach. Każdej rozmowie towarzyszy pokaz  wybranego przez gościa filmu, poprzedzony prelekcją na temat związków tego obrazu – oczywistych i nieoczywistych – z literaturą.

Spotkanie 2:
Moja biblioteka: Jacek Dehnel
Prowadzenie: Maciej Dehnel

Projekcja: Kino/Literatura
Wielkie piękno (reż. Paolo Sorrentino, 2013, 142')
Prelekcja: Jacek Dehnel


Jacek Dehnel:
Pierwszą wizytę w czyimś domu zaczynają od przejrzenia księgozbioru. Jeżeli nie mają przed oczami książki czy gazety, kompulsywnie czytają szyldy albo napisy na etykietach. Lubią się grzebać nie tylko w dziełach znanych i popularnych, ale i w tomikach grafomanów, w prospektach reklamowych sprzed stu lat i w innych szpargałach. Książki – ich pisanie, czytanie, pożyczanie, zbieranie, opowiadanie o nich, cytowanie ich, składowanie i tym podobne stanowią istotną część ich życia. Jestem jednym z nich.

Jeśli zatem słyszę po raz kolejny, że „czas książki dobiega końca”, że nowoczesne nośniki, że na jednym pendrivie zmieści się cała biblioteka, macham na to ręką. Bez względu na wszystkie wygody technologii nic nie zastąpi radości z przewracania kolejnych stron, szukania zakładki, znajdowania w tomiku, przyniesionym właśnie z antykwariatu, karteczki z napisem „zadzwonić do Lucyny” albo czyjegoś włosa, starannie zwiniętego i włożonego między kartki, jakby miał powiedzieć nam, właśnie nam, coś znacznie ważniejszego niż sama książka.


START: godz. 18.00
WSTĘP: wolny

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska