26-01 05-06.2015

Główna edycja festiwalu Gdańscy Pianiści Miastu 2015

NCK - Ratusz Staromiejski, Centrum św. Jana

Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu ma na celu przybliżać szerszej publiczności pianistów związanych z Gdańskiem, przede wszystkim wychowanków gdańskiej szkoły pianistycznej. Wśród wykonawców znajdują się między innymi byli i obecni studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, absolwenci gdańskich szkół muzycznych czy też artyści, którzy wywodzą się z Gdańska oraz kontynuują swoją edukację i karierę w różnych ośrodkach w kraju i za granicą.

Jednym z założeń festiwalu jest także współpraca z laureatami Międzynarodowego Bałtyckiego Konkursu Pianistycznego odbywającego się w Akademii Muzycznej w Gdańsku.           

Ideą festiwalu jest pobudzanie do aktywności gdańskiego środowiska pianistycznego, jego integracja poprzez wspólne koncertowanie, a także promocja artystów i pomoc w realizacji  ich  planów  twórczych.

Pomysłodawca i opiekun artystyczny festiwalu
Adrianna Wolf

Główna edycja festiwalu Gdańscy Pianiści Miastu 2015
26 maja – 1 czerwca 2015
Podczas głównej odsłony festiwalu odbędą się cztery koncerty – dwa solowe wieczory pianistyczne w Ratuszu Staromiejskim, wieczór z orkiestrą w Centrum Św. Jana w Gdańsku oraz recital solowy w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Obok rodzimych artystów wystąpi młody, rosyjski pianista – Vitaly Pisarenko, należący do grona czołowych pianistów swojego pokolenia. W 2007 roku artysta zdobył II nagrodę na I Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Pianistycznym w Gdańsku.

Koncerty solowe – Ratusz Staromiejski
26 maja (wtorek) 19:00 XX wiek. Rosyjska sonata fortepianowa
Pierwszy wieczór solowy w całości poświęcony został rosyjskiej sonacie fortepianowej XX wieku. Zabrzmią dzieła Rachmaninowa, Skriabina i Prokofiewa. Wybrani twórcy zapisali się na kartach historii nie tylko jako wybitni kompozytorzy, ale i nadzwyczajni pianiści i interpretatorzy, spadkobiercy legendarnej rosyjskiej szkoły pianistycznej. Podczas wieczoru wystąpią Mikołaj Sikała, Jakub Hajdun oraz Adrianna Wolf.
WSTĘP: bilety 5 zł (honorujemy kartę Euro 26)

27 maja (środa) 19:00 Romantyzm. Oblicza epoki.
Drugi wieczór solowy wypełni muzyka wybitnych przedstawicieli epoki romantyzmu – Schuberta, Chopina i Liszta. Usłyszymy arcydzieła literatury fortepianowej XIX wieku, ukazujące różnorodność stylów i bogactwo tendencji obecnych w ówczesnej muzyce. Wystąpią Luiza Sobkowiak, Błażej Lipiński oraz Daniel Ziomko.
WSTĘP: bilety 5 zł (honorujemy kartę Euro 26)

Wieczór z orkiestrą – Centrum św. Jana
31 maja (niedziela) 19:00 Rosyjskie Koncerty Fortepianowe
Podczas wieczoru z orkiestrą zabrzmią dwa, słynne rosyjskie koncerty fortepianowe: I koncert b-moll op. 23 Piotra Czajkowskiego oraz III Koncert fortepianowy d-moll op. 30 Sergiusza Rachmaninowa. Oba dzieła stawiają wykonawcom nadzwyczaj wysokie wymagania pianistyczne, wyrazowe i artystyczne. Stanowią one prawdziwe wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonych pianistów i uznawane są za jedne z najtrudniejszych dzieł w swoim gatunku.
W partii solowej w koncercie Czajkowskiego usłyszymy Bartosza Skłodowskiego, utalentowanego studenta Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureata ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Partię solową w koncercie Rachmaninowa wykona Vitaly Pisarenko – wybitny rosyjski pianista, zwycięzca Konkursu Pianistycznego im. Franciszka Liszta w Utrechcie.  Pianistom towarzyszyć będzie Bałtycka Filharmonia Młodych pod dyrekcją Sylwii Anny Janiak.
WSTĘP: wolny

Recital solowy – Akademia Muzyczna w Gdańsku
1 czerwca (poniedziałek) 19:00 Recital fortepianowy
Ostatni koncert w ramach festiwalu to solowy recital fortepianowy, podczas którego ponownie wystąpi Vitaly Pisarenko. Artysta wykona dzieła Haydna, Ravela i Rachmaninowa. Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku.
WSTĘP: wolny

Program koncertów (pdf)

Organizatorzy:
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Fundacja Wspierająca Młodych Artystów SAJ

Współorganizator:
Katedra Fortepianu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku