28.10.2015 - 16.11.2015

Adam Lach "Stigma" - WYSTAWA

Łatwo jest walczyć o prawa osób, które głośno krzyczą. Znacznie trudniej zauważyć tych, którzy nie manifestują. Projekt Stigma opowiada o 60-osobowej rodzinie rumuńskich Romów, mieszkających na koczowisku we Wrocławiu. Nie jest to jednak kolejny rozdział barwnej legendy o cyganerii, do której społeczność romska jest mylnie zaliczana. Ograniczając miejsce fotografowania do Psiego Pola – części dzielnicy Wrocławia, zajętej przez slumsy romskie - pozbywam widzów możliwości obserwowania Romów podczas tego, co powszechnie uważa się za ich codzienność - żebractwa i kradzieży. W otoczeniu rodziny, oddzieleni od reszty społeczeństwa, okazują się zupełnie innymi ludźmi, nieprzystającymi do typowego wyobrażenia. Nie ma taborów i ognisk, śpiewów i czarów – są za to dobrzy ludzie o niezwykłych wnętrzach i niesamowitych historiach, skrzywdzeni przez wszystkich, których spotykają na swej drodze. Zmagają się nie tylko z ciężką codziennością, lecz także z władzami miasta i sąsiadami. Wśród mieszkańców mają opinię żebraków, złodziei i oszustów, co jest powodem częstych aktów agresji. Wszelkie działania władz miejskich, mające na celu rozwiązanie problemu Romów, prowadzą do próby eksmisji i zastraszenia ich.

Jednak opowieść o Romach, to przede wszystkim opowieść o rodzinie, relacjach i emocjach ludzi, którzy mimo wszystko wydają się szczęśliwi i spokojni. To także próba analizy kondycji współczesnej rodziny, na pograniczu tradycji i nowoczesności. Ta grupa nomadów, uzależniona od nieustannego poszukiwania lepszego świata, nieświadomie poddaje się wpływom kultury masowej, zmagając się z tymi samymi troskami, co każdy współczesny człowiek.

Adam Lach urodził się w 1983 roku w Poznaniu. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Fotografii WSF AFA we Wrocławiu. Współzałożyciel Napo Images i wiceprezes Fundacji Napo. Od 2006 do 2013 roku współpracownik Newsweek Polska. Jego prace były publikowane między innymi przez "The New York Times", "Le Monde", "L'Espresso", "Die Zeit", "International Herald Tribune", "Solid Ground", "Newsweek", "Le’Magazine ","Svenska Dagebladet", "Polityka", "Przekroju" i "Wprost". Laureat wielu konkursów fotograficznych  (m.in. w 2014 r. Award of Excellence w konkursie Picture of the Year oraz nagroda za najlepszą publikację niezależną w konkursie International Photography Award za projekt Stigma) . Jego eseje fotograficzne były pokazywane na prestiżowych międzynarodowych wystawach, w tym Polka Galerie w HSBC w Paryżu, Prague Biennale, World Reportage Festival w Pekinie. W latach 2010-2012 wykładał w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Wernisaż wystawy 28 października 2015, godz. 18.00
(po zakończeniu panelu Obraz Romów w fotografii polskiej. Od Pożegnania taboru do Stigmy – rozmowa Adama Mazura z Andrzejem Polakowskim, Tomaszem Tomaszewskim, Piotrem Wójcikiem i Adamem Lachem realizowanego w ramach projektu "Spotkania ze światem - świat Cyganów, problemy Romów")
Wstęp: wolny
Kuratorzy: Filip Ćwik, Anna Zalewska-Andruszkiewicz

Wystawa czynna codziennie do 16  listopada, w godz. 10.00-18.00

Wystawa jest elementem 9. Festiwalu Kultur Świata "Okno na świat"