14.11.2015 - 14.11.2015

The Baltic House LAB 2015 - podsumowanie projektu

Zakończył się projekt The Baltic House Lab 2015. Czym nas zaskoczył? Co po nim zostanie? Czy udało się połączyć sztukę „wysoką” ze społecznym zaangażowaniem?
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na interaktywne podsumowanie międzynarodowego projektu The Baltic House Lab 2015 z udziałem jego twórców, artystów i uczestników.

14 listopada 2015 r. (sobota), godz. 17.00, Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35

W ramach spotkania twórcy projektu – czerpiąc ze swych doświadczeń przy pracy nad „The Baltic House LAB 2015” – wystąpią w podwójnej roli: jako eksperci w dyskusji panelowej, a także poprowadzą kameralne rozmowy z publicznością w małych grupach. Mają się one stać okazją do bezpośredniej wymiany doświadczeń, praktycznych rozwiązań i wzajemnych inspiracji. Liczymy na dynamiczne interakcje oraz twórczy ferment.

W roli „aktywistów” dyskusji usłyszymy:
Aleksandrę Grzonkowską i Agnieszkę Cichocką, które opowiedzą o wzlotach i pułapkach na drodze kuratora wystawy międzynarodowej
Blaski i pół-cienie współpracy z lokalną społecznością
przybliży nam Rita Jankowska
Na pytanie, jak udamawiana była Eko-Wyspa, odpowie Monika Górska
Historię wspólnej budowy na pewnym podwórku i proces partycypacyjny, który tam nastąpił skomentuje Dominik Krzymiński
Kamila Chomicz podzieli się wrażeniami z inspirującej i twórczej współpracy z seniorami .

Przypomnijmy, że realizowany w okresie od czerwca do września The Baltic House Lab 2015 to przedsięwzięcie kulturalne, na które składała się wystawa główna oraz szereg interdyscyplinarnych imprez, odnoszących się do szeroko rozumianego zagadnienia: „wrażliwości” w kontekście obszarów wokół Morza Bałtyckiego. Czerpiąc z bogatej tradycji Gdańska, zwróciliśmy się przede wszystkim w stronę wody: z jednej strony Bałtyku, z drugiej – Motławy. Z uwagi na więzi łączące miasto z wodą, pragnęliśmy przywrócić ją do świadomości mieszkańców. Ponadto przestrzeń miejska stała się specyficznym laboratorium, gdzie przeprowadzona została seria eksperymentów artystycznych. Do współpracy zaproszeni zostali twórcy ze wszystkich krajów nadbałtyckich.
Wystawa była prezentowana w Centrum św. Jana, natomiast pokazy filmów, dyskusje typu think tank, performance artystyczny, instalacje miały miejsce przy przystankach tramwaju wodnego przy ul. Wiosny Ludów i ul. Żabi Kruk, upcyclingowa Eco-Wyspa na kanale Raduni. Można też było uczestniczyć w rejsach tramwajem wodnym – z przewodnikiem.

Jednym z najważniejszych wyzwań, jakie podjęliśmy, była próba aktywnego zaangażowania naszej publiczności w wydarzenia projektowe. Duża część działań społecznych i artystycznych w ramach projektu The Baltic House Lab miała miejsce na Starym Przedmieściu, historycznej dzielnicy Gdańska położonej nad wodą, potocznie i w projekcie nazywanej Żabim Krukiem. O rezultatach tych działań chcemy rozmawiać na spotkaniu 14 listopada – m.in. po to, by wspólnie zastanowić się, jakie kolejne działania możemy podejmować wspólnie z mieszkańcami Gdańska.