Nasze imprezy

P
W
Ś
C
P
S
N
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Wydarzenie

Dwie Milewskie - Dwa Jubileusze

Ratusz Staromiejski, 15-02-2016

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie jubileuszowe pt. Dwie Milewskie - Dwa Jubileusze

Anna Milewska – urodziny aktorki i poetki

Monika Milewska – 30-lecie debiutu poetki,dramatopisarki i naukowca

prowadzenie: Krystyna Łubieńska


15 lutego, godz. 18.00

Annę i Monikę Milewską łączy nie tylko popularne nazwisko. Jedna jest znaną aktorką, druga – autorką sztuk teatralnych. Obie ukończyły Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, obie publikowały tomiki wierszy w warszawskim wydawnictwie „Nowy Świat”. Obie wreszcie w połowie lutego 2016 roku mają swoje jubileusze: 15 lutego Monika Milewska świętuje trzydziestolecie dziecięcego debiutu poetyckiego na antenie Drugiego Programu Telewizji Polskiej; 21 lutego Anna Milewska obchodzi swe 85 urodziny. Łączy je też aktorka Krystyna Łubieńska, której dwa telefony zadzwoniły w tym samym momencie…

Anna Milewska - znana polska aktorka, ale także poetka. Po studiach teatralnych na PWST w Krakowie zaangażowała się do Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. Potem były inne teatry i wiele wspaniałych kreacji aktorskich. Zagrała kilkadziesiąt ról w teatrze, filmie i telewizji. Świetną rolę stworzyła choćby w serialu "Złotopolscy," gdzie zagrała Julię Kamienicką-Złotopolską.
Jako poetka zadebiutowała w 1999 tomikiem Ludzie mnie pytają. W 2000 wydała zbiór wierszy Odpłynęli łodzią, dedykowany mężowi. Andrzejowi Zawadzie poświęciła także kolejną książkę poetycką – Kolory czerni (2002). Rok później ukazał się tomik Zawirowania. W 2007 nakładem wydawnictwa Nowy Świat został wydany wybór jej poezji pt. Płyniem, płyniem, odpływamy.... W tym samy roku Oficyna Wydawnicza Łośgraf opublikowała wybór wierszy ilustrowany portretami autorki pt. Mijamy, mijamy, pozostawiamy.
Przez wiele lat Anna Milewska była żoną Andrzeja Zawady, znanego polskiego himalaisty. Aby mu zaimponować, odważyła się latać na paralotni i skakać ze spadochronem. W maju 2009 roku, nakładem wydawnictwa Łośgraf, ukazała się jej autobiograficzna książka Życie z Zawadą, opowiadająca o jej długoletnim związku małżeńskim z Andrzejem Zawadą, który zmarł w 2000 roku.

Monika Milewska – doktor historii, eseistka, poetka, dramatopisarka. Studiowała w Warszawie i Paryżu. W latach 2002–2008 była adiunktem w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, od 2009 pracuje jako adiunkt w Zakładzie Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Stypendystka Ministra Kultury, Ministra Edukacji Narodowej, Rządu Francuskiego, Rządu Włoskiego, Fundacji Andrew Mellona, Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fellow Akademii Amerykańskiej w Rzymie. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Zadebiutowała w wieku lat 13 w Telewizji Polskiej fragmentami poematu „Waterloo”. Zdobywała nagrody w ponad dwudziestu konkursach poetyckich i dramaturgicznych. Jest autorką wielokrotnie nagradzanej scenicznej baśni Dzieje sławnego Rodryga oraz eseistycznej książki o terrorze rewolucji francuskiej Ocet i łzy (słowo/obraz terytoria, 2002), która przyniosła jej stypendium „Polityki” i nominację do Nagrody Literackiej NIKE. W 2012 roku ukazała się jej książka Bogowie u władzy. Od Aleksandra Wielkiego do Kim Dzong Ila, nominowana do nagrody „Splendor Gedanensis”. W 2015 za tekst słuchowiska „Podróż na Księżyc” otrzymała Grand Prix XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „DWA TEATRY” w Sopocie. Wydała trzy tomiki wierszy: Podróż na koniec świata (2002), Papierowe okręty (2005) oraz Płacz komety (2012).