26.06.2016 - 26.06.2016

Spielraum Pojęcie dekonstrukcji w kontekście strategii budowania tożsamości narodowej w twórczości Jasminy Cibic

Pocztówki z miasta
“Pocztówki z miasta”. 24-26.06.2016
Artystyczne interwencje w przestrzeni Głównego Miasta w Gdańsku.

Kuratorka: Agnieszka Kulazińska
Koordynatorki: Jowita Buraczewska, Lila Schally - Kacprzak
Producent: Przemysław Wojciechowski

"Pocztówki z miasta" są częścią międzynarodowego projektu „Heros We Love. Ideologia, Tożsamość i Sztuka Socjalistyczna w Nowej Europie”. Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa” 2014-2020.

Spielraum
Pojęcie dekonstrukcji w kontekście strategii budowania tożsamości narodowej w twórczości Jasminy Cibic

Wykład Rona Kopeczky
Pokaz filmów Jasminy Cibic
Data: 26.06.2016, godz. 16:00
Miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul Korzenna 33, Gdańsk

Najnowszy projekt artystyczny Jasminy Cibic, zatytułowany „Spielraum” porusza kwestię budowania tożsamości narodowej poprzez architekturę oraz design infrastruktury publicznej. Bazą jej pracy stała się koncepcja projektu przebudowy Belgradu z okazji pierwszej konferencji Ruchu Narodów Niezrzeszonych w 1961 roku. Władze miasta stanęły wówczas twarzą w twarz z koniecznością zdefiniowania i zaprojektowania na nowo jego oblicza w nowych politycznych formacjach ideologicznych, które miały zostać przedstawione zagranicznym delegatom uczestniczącym w konferencji. Jednocześnie miały one za zadanie przebudować dotychczasową wizję miasta w wyobraźni jego mieszkańców.

Pierwszy częsć projektu „Spielraum”, zatytułowana „The Nation Loves It” (2015) (Uwielbiane przez naród), zaprezentowany w Ludwig Muzeum w Budapeszcie, łączy elementy video, performansu, instalacji i rzeźby, analizuje zagadnienie wszechogarniającej ornamentyki miejskiej. Poszczególne fragmenty pracy, rozdzielone i połączone na nowo, reprezentują ideę politycznego spektaklu. Idea ta odwołuje się do instrumentalizacji języka wizualnego oraz retoryki w kontekście konstrukcji państwa jako swoistego spektaklu, a także rozpatruje kwestię, w jaki sposób sztuka i architektura przybierają formę miękkich strategii władzy w obliczu tworzenia formacji politycznych. Projekt ten stawia odbiorcę wobec konieczności odpowiedzi na pytania o uwarunkowania i charakterystykę poszczególnych systemów ustrojowych, oraz o sprzeczności nierozerwalnie związane z transformacją tożsamości narodowej i kulturowej.

"Spielraum" wyprodukowano wspólnie z Waddington Studios w Londynie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Belgradzie, MGLC w Lublanie, Instytutem Sztuki Współczesnej w Lublanie i Muzeum Ludwiga w Budapeszcie.

Projekt wsparły: The Northern Film School w Leeds oraz organizacja Nomad z Zagrzebia.
Dziękujemy: Administracji Połączonych Urzędów Republiki Serbskiej, Muzeum Historii Jugosławii oraz Archiwum Jugosławii.
Do powstania Spielraum przyczynili się: Tim Etchells, Simon Fisher Turner, Izzy Charman oraz Filip Šijanec
Kuratorki trzech części Spielraum: Rona Kopeczky, Anna Gritz oraz Una Popović

Jasmina Cibic urodziła się w Lublanie, w Słowenii, w 1979 r., studiowała w Accademia di Belle Arti, w Wenecji we Włoszech. Tytuł magistra zdobyła w 2006 r., na Wydziale Sztuk Pięknych Goldsmiths College w Londynie. Jest laureatką prestiżowych nagród, takich jak Bevilacqua la Masa (Wenecja 2002 r., 2005 r.), słoweńskiej Trend Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych (2011 r.) oraz Catlin Commission Award (Londyn, 2011 r.). W 2013 roku reprezentowała Słowenię na 54 Biennale w Wenecji.

Urodzona w 1983 r. Róna Kopeczky jest historyczką sztuki i kuratorką, która mieszka i pracuje w Budapeszcie. W latach 2006 - 2015 pracowała jako kuratorka wystaw zagranicznych w Muzeum Ludwiga w Budapeszcie. Na początku 2015 r. objęła stanowisko dyrektora artystycznego w acb Gallery w Budapeszcie i jako członkini międzynarodowego zespołu uczestniczyła w pierwszej edycji OFF-Biennále, którą zrealizowano na przełomie kwietnia i maja 2015 r. Jako obywatelka Serbii o węgierskich korzeniach wykształcona we Francji, Róna jest w naturalny sposób głęboko zainteresowana historycznymi, politycznymi i kulturalnymi podziałami, na to co wschodnie i zachodnie, oraz północne i południowe, a także obrazem tego rodzaju zjawisk we współczesnej praktyce artystycznej. Jest współzałożycielką Easttopics, platformy poświęconej życiu artystycznemu Europy Wschodniej. Róna jest doktorem w dziedzinie historii sztuki. Tytuł zdobyła w 2013 r. na Uniwersytecie Sorbońskim.

Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, ul Jaskółcza 1, 80-767 Gdańsk