11.08.2016 - 11.08.2016

Koncert kameralny z cyklu "Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska"

Od kilku lat gdańszczanie i turyści odwiedzający Gdańsk mają okazję uczestniczyć w muzycznych spotkaniach w historycznych obiektach grodu nad Motławą dzięki cyklowi koncertów Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska. Koncerty są poprzedzone historycznymi prelekcjami Aleksanda Masłowskiego.

Wystąpią:
Mateusz Mroczek - skrzypce
Michał Krężlewski - fortepian
Beata Kościelna - wiolonczela

Program:
Sergiusz Rachmaninow - Trio Elegijne nr 1
Astor Piazzola - Cuatro estaciones portenas de Buenos Aires

Rozpoczęcie koncertu: 19:00
Wstęp: wolny

Więcej informacji o cyklu: http://www.filharmonia.gda.pl/pl/aktualnosci-2/747-muzyka-w-zabytkach-starego-gdanska-2016

_

Michał Krężlewski - ukończył z wyróżnieniem Gdańską Akademię Muzyczną w klasie fortepianu profesora Waldemara Wojtala. Jest laureatem kilku krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych m. in. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny EPTA Belgia (2002) - II nagroda, Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. I J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim (2003) - I nagroda, nagrody specjalne za najlepszą interpretację utworów Bacha i Paderewskiego. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich artystów jak Berdard Riengeisen, Viera Nosina, Dang Thai Son, John O'Connor, Janusz Olejniczak. Koncertuje w Polsce i innych krajach Europy t. j. Wielka Brytania, Niemcy, Dania. Występuje solo i kameralnie towarzysząc instrumentalistom jak i wokalistom. Z pasją wykonuje muzykę od Bacha, przez niemieckich romantyków, aż do dzieł współczesnych. Od blisko dwóch lat Michal Krężlewski pracuje na rodzimej Akademii w charakterze pianisty – akompaniatora.

 

Mateusz Mroczek - ur.20.09.1982 naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu oraz Konserwatorium Królewskie w Brukseli. Stypendysta programu Socrates Erasmus w HfM w Wuppertalu oraz stypendysta Rządu Belgijskiego. Finalista Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Jeunesses Musicales w Bukareszcie (2005). W latach 2008-2012 etatowy muzyk Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. W roku 2011 pełnił funkcję drugiego koncertmistrza Opery Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Od 2013 związany z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku. Od 2014 r współtworzy duet z pianistą Michałem Krężlewskim.

 

Beata Kościelna - urodzona 23.05 1987r. w Oleśnie, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończyła w czerwcu 2009 roku w klasie wiolonczeli ad. Piotra Janosika (studia licencjackie) oraz absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie ukończyła studia magisterskie w 2011r. w klasie dr Dominika Połońskiego.

Podczas studiów w Krakowie współpracowała z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, w której zdobywała pierwsze doświadczenie orkiestrowe, a ich zakończeniu, w grudniu 2011 rozpoczęła pracę w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus w której gra do teraz. W czerwcu 2013 ukończyła podyplomowe studia na kierunku Zarzadzanie dla Twórców, Artystów i Animatorów kultury przy Uniwersytecie Warszawskim, a we wrześniu 2014 zdała egzamin do Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

Jako członek orkiestry uczestniczyła w takich międzynarodowych projektach orkiestrowych jak Young Euro Classic (2007) oraz Neue Philharmonie Munchen ( 2015) a indywidualnie brała kilkakrotnie udział w kursach muzycznych w Darłowie i Żaganiu.

Jej zainteresowania pozamuzyczne to kultura i historia krajów postradzieckich, język rosyjski oraz podróże.

 

Przewodnik: Aleksander Masłowski - z wykształcenia prawnik, z zamiłowania historyk, autor wykładów monograficznych, felietonów i opracowań z zakresu historii Gdańska, stały współpracownik m.in. Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przewodnik miejski specjalizujący się w historii dzielnic Gdańska od sześciu lat prowadzący spacery dla mieszkańców, w których biorą udział setki uczestników; tłumacz XIX-wiecznej gdańskiej literatury - w ramach projektu "Gdańsk XIX" współtworzy serię wydawniczą obejmującą polskie przekłady ważnych dla historii Gdańska dzieł napisanych w języku niemieckim; tropiciel miejskich mitów i badacz historii szczegółowej; twórca portalu Akademia Rzygaczy, skupiającego niegdyś grono amatorskich badaczy historii Gdańska.