27.11.2016 - 27.11.2016

Koncert zespołu kameralnego - Sławek / Zdunik / Różański

Zapraszamy na koncert zespołu kameralnego w składzie:

Maria Sławek – skrzypce

Marcin Zdunik – wiolonczela

Piotr Różański – fortepian 

 
Maria Sławek - gdańszczanka, uczestniczka Konkursu im. H. Wieniawskiego (2011), kształciła się m. in. u Maxima Vengerova i  Wandy Wiłkomirskiej. Pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie.


Marcin Zdunik
 - zwycięzca konkursu Europejskiej Unii Radiowej „New Talent” (2008). Jest jednym z trzech Polaków, którym udał się ten wyczyn w ciągu 46 lat trwania konkursu. W 2007 roku został laureatem I nagrody, Grand Prix oraz 9 innych nagród w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.


Piotr Różański
 – laureat I nagrody konkursu w Cincinatti (USA, 2004) i I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2006); pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

PROGRAM

 

Claude Debussy (1862-1918)

Beau Soir (transkrypcja na skrzypce i fortepian)

 

Aleksandr Skriabin (1872-1915)

Preludium i Nokturn na lewą rękę op. 9

 

Maurice Ravel (1875-1937)

Sonata na skrzypce i wiolonczelę

1. Allegro 

2. Très vif 

3. Lent 

4. Vif, avec entrain 

 

PRZERWA


Maurice Ravel (1875-1937)

Trio na fortepian, skrzypce i wiolonczelę 

1. Modéré 

2. Pantoum. Assez vite 

3. Passacaille. Très large 

4. Final. Animé

 

Bilety: 10 zł ulgowe, 20 zł bilet normalny (do kupienia w Ratuszu Staromiejskim w dniu koncertu w godz. 18:00-19:00)

Start: 19:00

Organizator: Towarzystwo im. Fryderyka Chopina - Koło w Gdańsku

Koncert dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego

Partner: Grupa LOTOS S.A.

__

MARIA SŁAWEK urodziła się w roku 1988 w Gdańsku i w wieku czterech lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. W 2011 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Wiesława Kwaśnego. Swój kunszt doskonaliła także podyplomowo w klasie prof. Dory Schwarzberg oraz podczas licznych kursów z cenionymi artystami takimi, jak: Maxim Vengerov, Wanda Wiłkomirska, Kolja Blacher, czy Ivry Gitlis. W 2012 roku brała udział w Keshet Eilon Violin Masterclass w Izraelu, w 2014 w Gustav Mahler Academy w Bolzano we Włoszech. 

Od 2011 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie pracuje na stanowisku asystenta. Tam również w 2015 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych. 

Mając 15 lat Maria zadebiutowała jako solistka na festiwalu Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki. Od tego czasu jest stale obecna na scenach w Polsce i za granicą, występując zarówno solo, jak i w zespołach kameralnych. Brała udział w festiwalach: Wawel o zmierzchu w Krakowie, Muzyka w starym Krakowie, Mozartiana w Gdańsku, Festival Internacional de Musique de chambre en Charente we Francji, Festiwal Emanacje (organizowany przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego), Letnie Koncerty na Grochowskiej (organizowane przez Sinfonię Varsovię), czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Występowała w wielu miastach Polski, a także w Niemczech, Izraelu, we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Belgii, na Ukrainie i w USA. 

Od roku 2007 tworzy duet z pianistą Piotrem Różańskim. W 2012 roku ukazała się ich debiutancka płyta z sonatami R. Schumanna oraz S. Prokofiewa wydana przez Agencję Koncertowo-Wydawniczą „Castello”. W 2015 ukazał się kolejny album artystów, na którym znalazły się dzieła na skrzypce i fortepian Mieczysława Weinberga. Płyta ukazała się w wytwórni CD Accord i objęta została patronatem Programu 2. Polskiego Radia. 

Nagrania Marii Sławek wielokrotnie prezentowane były na antenie Polskiego Radia zarówno jako transmisje na żywo ze Studia im. W. Lutosławskiego oraz Zamku Królewskiego w Warszawie, jak i prezentacje obydwu nagranych przez nią albumów. 

W latach 2003-2006 była podopieczną Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2007 otrzymała nagrodę maestro Jerzego Katlewicza przyznawaną wyróżniającym się studentom krakowskiej Akademii Muzycznej. W 2009 była stypendystką fundacji „Sapere Auso”, w 2010 i 2013 – stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2011 otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Krakowa dla Młodych Twórców Kultury oraz stypendium Fundacji „Grazella”. Jest także laureatką nagrody The Georg Solti Foudation.

 

MARCIN ZDUNIK, wiolonczelista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Bauera (dyplom z wyróżnieniem oraz Medal Magna cum Laude) oraz Instytutu Muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim (I nagroda w Konkursie im. Z. Lissy na najlepszą pracę magisterską). Studiował także w Leopold Mozart Zentrum w Augsburgu pod kierunkiem Juliusa Bergera.

Koncertuje w wielu krajach Europy, USA i Korei często prezentując własne opracowania i kompozycje. Wystąpił jako solista na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Rudolfinum w Pradze, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Cadogan Hall w Londynie, Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie, Teatr Ermitażu w Sankt-Petersburgu, Filharmonia Westfalska (Konzerthaus Dortmund), Filharmonia Słowacka w Bratysławie, Filharmonia Narodowa w Warszawie czy Studio S1 PR im. W. Lutosławskiego. Jest zapraszany do udziału w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych – takich, jak m.in. BBC Proms w Londynie, Muzyczny Olimp w Sankt-Petersburgu, Chopin i Jego Europa, Kammermusikfest Lockenhaus, Wartburg Festival oraz Meklenburg-Vorpommern Festival.

Współpracuje ze znakomitymi zespołami, m.in. Prague Chamber Orchestra, St. Petersburg Camerata, Orkiestrą Kameralną Unii Europejskiej, City of London Sinfonia, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie, a także z wieloma wybitnymi muzykami, takimi jak Nelson Goerner, Gerard Causse, Olga Pasiecznik, Ewa Pobłocka, Krzysztof Jakowicz, Krzysztof Jabłoński czy Jose Gallardo. W ramach festiwalu Chamber Music Connects the World organizowanego przez Kronberg Academy koncertował wspólnie z Gidonem Kremerem, Yuri Bashmetem i Tatjaną Grindenko. Występował pod batutą znakomitych dyrygentów, m.in. Andrzeja Borejko, Tadeusza Strugały i Antoniego Wita i Andresa Mustonena.

Artysta był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych. W 2007 roku został laureatem I nagrody, Grand Prix oraz 9 innych nagród w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W 2008 roku reprezentował Polskie Radio w Bratysławie na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców organizowanym przez Europejską Unię Radiową (EBU) zwyciężając i zdobywając tytuł New Talent 2008. W 2009 roku otrzymał nagrodę Gwarancja Kultury przyznaną przez TVP Kultura. 

Muzyk dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz dla Radia Słowackiego. W czerwcu 2009 roku ukazała się jego debiutancka płyta zrealizowana z udziałem Orkiestry Kameralnej Wratislavia, pod kierownictwem Jana Staniendy, zawierająca m.in. nagrania dwóch koncertów wiolonczelowych J. Haydna. Za płytę tę otrzymał nagrodę Fryderyk 2010. Nagrał także komplet utworów na wiolonczelę i fortepian Roberta Schumanna (z pianistką Aleksandrą Świgut; NIFC 2014), „Fantazję na wiolonczelę i orkiestrę” M. Weinberga (z Orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyr. A. Mustonena; TWON 2015) oraz szereg kompozycji kameralnych.

Marcin Zdunik gra na wiolonczeli wykonanej przez Wojciecha Topę.


PIOTR RÓŻAŃSKI ukończył studia licencjackie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń oraz studia magisterskie w klasie prof. Ewy Bukojemskiej w tej samej uczelni. W zakresie kameralistyki kształcił się przez pięć lat w klasie prof. Janiny Romańskiej-Werner. W 2014 roku uzyskał stopień doktora sztuki. Piotr Różański jest laureatem licznych konkursów pianistycznych, zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych (m.in. XXXVIII Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina, Warszawa 2006 - I nagroda; Konkurs Pianistyczny o stypendium fundacji YAMAHA, Gdańsk 2008 - I nagroda). Jest również półfinalistą Piano-e-Competition w Minneapolis (USA) 2009; Konkursu Euroradia w Bratysławie (jako polski reprezentant) 2009 oraz Konkursu im. J. Brahmsa w Pörtschach 2011. 

Koncertował w Polsce, USA, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, we Francji i na Litwie. Jako kameralista współpracował m. in. z Kają Danczowską, Marią Sławek, Grzegorzem Manią, Piotrem Reichertem, Marcinem Zdunikiem, Robertem Kabarą, Aleksandrą Lelek, Piotrem Lato, Agatą Kucz. Występował na festiwalach: „Winners and Masters”, „Chopin i jego Europa”, „Premia Filharmonii Łódzkiej”, „Wawel o zmierzchu”, „Muzyka latem”, „Mozartiana”, „Muzyka w Starym Krakowie”, „Emanacje”, Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Eugene`a Indijca, Dinę Yoffe, Aleksieja Orłowieckiego, Paula Badura-Skoda, Joaquina Soriano, Thomasa Ungara, Eleanor Wong. 

Piotr Różański jest laureatem kilku konkursów kameralnych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi 2010 oraz Niezależnego Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych w Kijowie 2010.