20.11.2016 - 20.11.2016

Jubileusz 30-lecia pracy artystycznej Karola Respondka - koncert

Jubileusz 30-lecia pracy artystycznej Karola Respondka

20.11. 2016 r. / godz. 18.30

Wystąpią:
Karol Respondek – klarnet
Paweł Rydel – fortepian

W programie:
utwory Fr. Chopina (arr. Karol Respondek),
W. Friemanna,
G. Bacewicz,
S. Kisielewskiego,
M. Magina.


KAROL RESPONDEK – klarnet.

Studia odbywał w klasie prof. Henryka Kierskiego w  Akademii Muzycznej w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1986 roku. Jest laureatem Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych w Opolu (1981) – I nagroda, Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego im.K.Kurpińskiego we Włoszakowicach (1986) oraz Konkursu Muzyki Kameralnej na Instrumenty Dęte w Bydgoszczy (1985) – I nagroda i Nagroda Główna Krajowego Biura Koncertowego.

Po studiach czasowo współpracował z katowickim NOSPR-em oraz Polską Filharmonią Kameralną W. Rajskiego. Od roku 1989 jest pierwszym klarnecistą orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą wielokrotnie występował jako solista wykonując utwory Mozarta i Webera.
 

W 1995 dokonał polskiego prawykonania „Tuireadh” na klarnet i smyczki Jamesa McMillana pod dyrekcją samego kompozytora – obecnie najwybitniejszego brytyjskiego twórcy muzyki współczesnej.  Występował również jako solista z orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Filharmonii Śląskiej w Katowicach interpretując utwory C.Debussy'ego i I.F.Dobrzyńskiego oraz Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze prawykonując z orkiestrą w Polsce koncert klarnetowy Miłosza Magina.

Wraz z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej brał udział w tournées artystycznych po Chinach, Rosji i USA. Koncertuje również jako kameralista Bałtyckiego Kwintetu Dętego, “Baltic Winds” - zespołu instrumentów dętych Filharmonii Bałtyckiej oraz Grand Trio Brillant (flet, klarnet i harfa). Jest autorem orkiestracji akompaniamentu koncertu klarnetowego As-dur I.F.Dobrzyńskiego, bardzo cennej pozycji polskiej literatury muzycznej XIX wieku na instrument dęty. Ponadto dokonał wielu transkrypcji na klasyczny kwintet dęty, m.in.: „Obrazki  z wystawy” Mussorgskiego. Niektóre z nich, jak i jego transkrypcje utworów Fr.Chopina na klarnet i fortepian zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie.

PAWEŁ RYDEL – fortepian
Gdański pianista wykształcony w rodzinnym mieście pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i prof. Waldemara Wojtala. Obecnie pracownik Katedry Fortepianu gdańskiej Akademii Muzycznej w stopniu doktora habilitowanego. Doskonalił swe umiejętności na wielu kursach pianistycznych solowych i muzyki kameralnej, pracując pod kierunkiem takich profesorów, jak: Andrzej Jasiński, Kevin Kenner, Jean-Paul-Sevilla, Andrzej Tatarski (w zakresie kameralistyki także Jadwiga Kaliszewska, Mark Lubotsky, Henry Meyer, Marek Moś i Maria Szwajger-Kułakowska). Jest laureatem najwyższych nagród w konkursach pianistycznych i kameralnych, m.in.: I Ogólnopolskiego Konkursu o Stypendia im. F. Liszta we Wrocławiu (1991), III Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy (1994), I Konkursu Muzyki Kameralnej w Zakopanem w r. 1998 (ze skrzypkiem A. Kacprzakiem) oraz nagrody Jury na Konkursie Pianistycznym w Bremen (Niemcy) w 1999 r. Prowadzi regularną działalność koncertową jako solista i kameralista występując w wielu miejscach w Polsce i innych krajach Europy (m.in. Rosja, Niemcy, Norwegia, Ukraina, Włochy). Jego zainteresowania artystyczne obejmują przede wszystkim muzykę XIX i XX w., w tym szczególnie twórczość R. Maciejewskiego i O. Messiaena, choć pianista nie stroni także od muzyki epok wcześniejszych. Jego wykonanie fragmentów "Vingt Regards..." O. Messiaena było podstawą filmu Joanny Malinowskiej "Dwadzieścia spojrzeń".