19.11.2005 - 19.11.2005

III Sesja Świętojańska - Etos Polaka - etos Europejczyka

Instytut Kaszubski
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Duszpasterstwo ?rodowisk Twórczych

zapraszają na cykl Sesji Świętojańskich

Ojczyznato co najbliższe
odziedziczone zastane
i najbardziej odległe
na wieczną udrękę zadane
(Janusz Pasierb)

11.00 – 15.00
prof. Edmund Wittbrodt, Politechnika Gdańska - Nasza obecność w Zjednoczonej Europie
red. łukasz Tischner, „Znak” Kraków - Europa po góralsku
prof. Piotr Wojciechowski, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w łodzi - Małe ojczyzny i Europa ducha

Sesji towarzyszy wystawa „Pasierbowa Europa Ducha” - monograficzna wystawa poświęcona życiu i twórczości zmarłego przed dwunastu laty księdza Janusza Pasierba. Był wybitnym naukowcem, historykiem i teoretykiem sztuki, poetą, eseistą i pedagogiem. Czuł się obywatelem Europy. Wywodził swój rodowód twórczy z dzieł klasycznych, z których czerpał inspirację. łączył w swojej twórczości szeroki horyzont kultury i świadomość swoich korzeni. Na wystawie znajdą się zdjęcia księdza, fragmenty jego wierszy i wspomnienia wybitnych osób jemu poświęcone.

Wstęp wolny.

Sesje ?więtojańskie są poświęcone podstawowym pojęciom etycznym, uniwersalnemu nauczaniu, wezwaniu i przykładowi, jakie otrzymaliśmy od trzech wielkich naszego czasu: Jana Pawła II, ks. Janusza Pasierba i ks. Józefa Tischnera. Ks. Józef Tischner i ks. Janusz Pasierb przypominali i wzbogacali związki sacrum z kulturą i rodzinną ziemią – pierwszy reprezentował Podhale, drugi Pomorze. Obaj zaprzyjaźnieni z Gdańskiem i światem… Jeden wzywał do pracy nad pracą i przypominał, iż chodzi o honor…, także narodu, o wolność człowieka w mnożeniu dobra, o rolę i znaczenie inteligencji i nie tylko, o małe ojczyzny – o Ojczyznę. Drugi przypominał nasze korzenie, Gałęzie i liście – miejsce Gdańska i Pomorza w świecie, w Europie, w Polsce. Jan Paweł II w 1987 roku zostawił Polakom, zwłaszcza Kaszubom i ludziom spod znaku „Solidarności” – nie tylko Pomorzanom – szczególne przesłanie. Chodzi w nim o naszą tradycję i tożsamość, o solidarność w pracy, o kulturę… Jest w nim nawiązanie do bliskich inteligencji XIX i XX wieku ideałów pracy organicznej.
Pragniemy przypomnieć tę trójcę wielkich postaci – ich uniwersalne nauczanie i wezwanie, i przykład… Idzie o naszą, nas Polaków, obecność i wizerunek w świecie, szczególnie o naszą współodpowiedzialność w Europie.

Pierwsza sesja świętojańska odbyła się 25 czerwca i była poświęcona ks. prof. Józefowi Tischnerowi i etosowi inteligencji. Uczestnicy drugiej sesji spotkali sie 17 września a tematem spotkania było "Etos pracy i solidarności"