Nasze imprezy

P
W
Ś
C
P
S
N
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Wydarzenie

Zanim odpadnie - wystawa fotografii Kacpra Ołowskiego

NCK - Ratusz Staromiejski, 21-04-2017 - 09-05-2017


Zanim odpadnie.
Zachować kulturalne dziedzictwo miasta.


Kacper Ołowski (ur. w 1957r.) dyplom uzyskał w 1989 r. , studiował Architekturę Wnętrz oraz Grafikę na gdańskiej PWSSP. Jest artystą wszechstronnym - zajmuje się rysunkiem, malarstwem, aranżacją wnętrz, obiektami, performansem, rzeźbą, filmem oraz muzyką. Jest również współzałożycielem grupy artystycznej COX (wraz z prof. Józefem Czerniawskim), członkiem założycielem sopockiej Fundacji SFINKS oraz założycielem pracowni artystycznej "Bonart" (wykonującej dzieła oparte na technikach dawnych mistrzów). Fotografią zajmuje się przez całe swe dorosłe życie, a jej podstaw uczył się pod kierunkiem prof. Witolda Węgrzyna.
Wystawa „Zanim odpadnie” jest fotograficznym zapisem wędrówek Ołowskiego po dzielnicach Gdańska w poszukiwaniu cennych pamiątek, niuansów i osobliwości architektury XVIII-XX wieku. Spacerując po Wrzeszczu, Oliwie, Aniołkach, Brzeźnie, Dolnym Mieście oraz Sopocie, artysta wyszukuje i uwiecznia fasady domów, klatki schodowe, detale architektoniczne,  czy elementy architektury parkowej . Część z fotografowanych obiektów ulega degradacji, część została już zniszczona często nie doczekując się rzetelnej dokumentacji. Przywiązując szczególną wagę do jakości zdjęć, Ołowski stawia sobie za cel opracowanie wizualnego katalogu tych zabytków, który w przyszłości mógłby zostać wydany w formie książkowej. Obecnie skupia się jednak na uwiecznieniu jak największej ilości miejsc, zanim posypie się tynk, póki obiekty te jeszcze stoją.  
W Galerii NCK zobaczymy głównie czarnobiałe fotografie dokumentujące urodę i szczegóły zabytkowej architektury Wrzeszcza, Oliwy, Aniołków, Brzeźna i Sopotu.  Fotografie celowo nie są opatrzone podpisami ani nie są przypisane do konkretnych adresów. Autor pozostawią tą rozrywkę widzowi. Jest to zatem podwójna uczta, zarówno dla koneserów lokalnej architektury ale również miłośników fotografii wrażliwej na niuanse artystyczne.   

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.

Wystawa czynna do 9 maja 2017 r., w godzinach 10.00-18.00, wstęp 1 zł