Nasze imprezy

P
W
Ś
C
P
S
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Wydarzenie

Pokaz filmu dokumentalnego „Czarni”

Centrum św. Jana, 20-04-2017

Nadbałtyckie Centrum Kultury i twórcy filmu dokumentalnego 
 
pt.  „Czarni”
 
poświęconego Centrum Świętego Jana i jego animatorom:
 
   Lawrence'owi Ugwu i ks. Krzysztofowi Niedałtowskiemu 
 
zapraszają na premierowy pokaz, który odbędzie się w  Centrum św. Jana 

20 kwietnia o godz. 19.00.

Wstęp wolny
 
Film w reżyserii Henryki Dobosz- Kinaszewskiej i Oskara Piotra Martina
Produkcja: Maria Mrozińska - Promedia


- Ten film powstał ze względu na to, czym jest i jak wielką rolę pełni Centrum św. Jana w Gdańsku - mówi producentka filmu Maria Mrozińska. - Dla wierzących jest to miejsce ewangeliczne, ponieważ jest tak otwarte na każdego człowieka, jak tego naucza Ewangelia. Z punktu widzenia osoby niewierzącej jest to natomiast miejsce styku różnorodnych kultur.
 
Mrozińska wspomina, że fantastyczne, wielokulturowe działania miały tam miejsce już lata temu. Dlatego w filmie zobaczymy fragmenty nagrań archiwalnych sprzed np. ośmiu lat. - Te działania, zarówno sakralne, jak i artystyczne, rozpoczęły się jeszcze w ówcześnie popadającym w ruinę kościele. Potem - kiedy Larry Okey Ugwu został dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury, a biskup Gocłowski podpisał umowę użyczenia kościoła na 30 lat (teraz przedłużoną na 50) do używania w celach artystycznych przez NCK, z zachowaniem przestrzeni sakralnej - trwały i trwają nieprzerwanie do dziś.
 
Film został zatytułowany dość kontrowersyjnie: „Czarni”, ponieważ pokazuje wieloletnią działalność i pracę animatorów Centrum św. Jana: księdza Krzysztofa Niedałtowskiego i Larrego Okey Ugwu. - Oni są duszą i sercem tego miejsca. Ksiądz Niedałtowski stworzył tam przestrzeń tolerancji i otwartości - tłumaczy producentka.
 
Inicjatorem i pomysłodawcą filmu był znany producent telewizyjny, dziennikarz i publicysta zmarły w 2008 roku Adam Kinaszewski. Obraz wyreżyserował duet Henryka Dobosz-Kinaszewska i Oskar Piotr Martin. Henryka Dobosz-Kinaszewska to trójmiejska dziennikarka i autorka filmów dokumentalnych. Z Marią Mrozińską współpracowała już wcześniej, m.in. przy produkcji głośnego dokumentu „Kryptonim Inspektor”, opowiadającym o Lechu Bądkowskim - działaczu pomorskiej „Solidarności” i sygnatariuszu Porozumień Sierpniowych.
 
Za muzykę do „Czarnych” odpowiada znany trójmiejski muzyk i kompozytor, Mikołaj Trzaska.