05 06.2018

Szymon Nehring - Recital fortepianowy

Ratusz Staromiejski - NCK
Towarzystwo im. Fryderyka Chopina – Koło w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury z przyjemnością zapraszają na recital fortepianowy

Szymona Nehringa - laureata I nagrody na Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2017), finalisty XVII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2015)


W PROGRAMIE:

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Mazurki op. 56
H-dur nr 1
C-dur nr 2
c-moll nr 3
Sonata b-moll op. 35
I. Grave; Doppio movimento
II. Scherzo
III. Marsz żałobny: Lento
IV. Finale: Presto

Karol Szymanowski (1882-1937)
Mazurki op. 50 (wybór)
Nr 1. Sostenuto, molto rubato
Nr 2. Allegramente, poco vivace
Nr 3. Moderato
Nr 4. Allegramente, risoluto

Claude Debussy (1862-1918)
Preludia z Zeszytu 1 (wybór)

Igor Strawiński (1882-1971)
Trzy fragmenty z baletu Pietruszka
Danse russe (Taniec rosyjski)
Chez Pétrouchka (W domu Pietruszki)
La semaine grasse (Zapusty)

Szymon Nehring
Jeden z najbardziej utalentowanych i obiecujących pianistów młodego pokolenia w Polsce. Studia muzyczne rozpoczął w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie i Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie w klasie fortepianu Olgi Łazarskiej, następnie studiował w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa.
W roku 2017 rozpoczął studia pod kierunkiem prof. Borisa Bermana w Yale School of Music.
W 2014 r. otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Arthur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy. Rok później został laureatem stypendium Krystiana Zimermana i wystąpił w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, na którym otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych. W 2017 r. zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel Awiwie oraz szereg nagród dodatkowych.
Jego debiutancka płyta CD z muzyką polskich kompozytorów została wyróżniona nagrodą polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii Album roku - recital solowy, a także Jokerem magazynu Crescendo oraz nagrodą Supersonic magazynu Pizzicato. W 2016 r. ukazały się dwie płyty artysty: Koncerty fortepianowe Chopina nagrane z orkiestrą Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała oraz Krzysztofa Pendereckiego a także Koncert fortepianowy Resurrection Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Najnowsze nagranie artysty zawiera utwory fortepianowe Chopina wykonane na instrumencie historycznym (Erard 1858).
Koncertował w takich krajach jak Rosja, Chiny, Ukraina, Estonia, Węgry, Rumunia, Austria, Niemcy, Francja, Norwegia, Włochy, Izrael, Argentyna, Brazylia, Chile, Kanada i USA. Występował z orkiestrami Filharmonii Narodowej, Santander Orchestra, Sinfonią Iuventus oraz większością orkiestr w Polsce, Orkiestrą Filharmonii Izraela, jak również Orkiestrą XVIII Wieku pod batutą Jerzego Maksymiuka, Jacka Kaspszyka, Antoniego Wita, Grzegorza Nowaka, Omer Meir Wellbera, Johna Axelroda, Krzysztofa Pendereckiego.
W ostatnim czasie artysta po raz pierwszy wystąpił w tak prestiżowych salach koncertowych jak Carnegie Hall czy Wigmore Hall. W 2018 r. zadebiutuje m. in. w Elbphilharmonie w Hamburgu, DR Koncerthuset w Kopenhadze, Palau de la Música Catalana w Barcelonie i w Konzerthaus Berlin.


START: godz. 19.00
WSTĘP: Bilety w cenie 15 zł (ulgowe) i 30 zł (normalne) można nabywać w Ratuszu Staromiejskim w dniu koncertu w godz. 18:00-19:00