19 06.2018

Gdański Konkurs Poetycki w ramach Benefisu Dojrzałości

Ratusz Staromiejski - NCK
Uroczyste rozstrzygniecie Gdańskiego Konkursu Poetyckiego w ramach BENEFISU DOJRZAŁOŚCI

II Gdański Konkurs Poetycki to pierwszy etap działań skierowany do Seniorów z całego Gdańska w ramach projektu – Benefis Dojrzałości. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Promedicine. Współorganizatorami Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego i Akademia Muzyczna w Gdańsku. 

Poprzez to wydarzenie promujemy ideę współpracy podmiotów publicznych, organizacji pozarządowych oraz podmiotów prywatnych, a jednocześnie włączamy możliwie jak największą ilość grup seniorów z Gdańska do uczestnictwa w budowaniu zintegrowanej społeczności. Zaangażowanie różnorodnych środowisk i pokoleń na rzecz rozwijania aktywności i udziału w życiu społecznym osób starszych przełamuje bariery osądu o potencjalnych zdolnościach czy wizerunku tej grupy wiekowej w powszechnej świadomości.

ROZSTRZYGNIĘCIE GDAŃSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO

Uroczyste rozstrzygnięcie II Gdańskiego Konkursu Poetyckiego odbędzie się w największym i najbardziej reprezentacyjnym wnętrzu Ratusza Staromiejskiego, w którym w przeszłości nie tylko sprawowano władzę, ale także urządzano wspaniałe uroczystości mieszczańskie. We wtorek 19 czerwca 2018 r. punktualnie o g. 11  poznamy Laureatów Gdańskiego Konkursu Poetyckiego. Będzie to także okazja do spotkania z kompozytorami muzyki do wierszy Laureatów.
To wydarzenie jest pierwszym etapem Benefisu Dojrzałości. Podczas II Gdańskiego Konkursu Poetyckiego, zrealizowanego na potrzeby tego projektu na przełomie lutego i marca bieżącego roku, zostało wybranych 8 utworów poetyckich napisanych przez gdańskich seniorów. Wiersze oceniło profesjonalne jury, w skład którego weszli przedstawiciele środowisk artystycznych, instytucji społecznych i miejskich działających na rzecz seniorów.
 
OGÓLNOPOLSKI KONKURS KOMPOZYTORSKI
W kolejnej odsłonie Benefisu odbędzie się OGÓLNOPOLSKI KONKURS KOMPOZYTORSKI. Laureaci II Gdańskiego Konkursu Poetyckiego otrzymają niezwykłą nagrodę. W tym roku do wybranych w konkursie poetyckim utworów muzykę napisze ośmiu kompozytorów. Siedmiu z nich to studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – Partnera tego wydarzenia. Ósmy utwór to kompozycja wyłoniona w ogłoszonym przez gdańską akademię Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim.  Nad częścią kompozytorsko-aranżacyjną czuwa Kamil Cieślik – dyrektor artystyczny wydarzenia, kompozytor i aranżer wykonania ubiegłorocznej edycji, wykładowca gdańskiej Akademii Muzycznej.

GALA FINAŁOWA BENFISU DOJRZAŁOŚCI W TYM ROKU ODBEDZIE SIĘ W POLSKIEJ FILHARMONII BAŁTYCKIEJ
Utwory napisane przez Seniorów wykonane będą na uroczystym koncercie pt. Benefis Dojrzałości, który odbędzie się 5 listopada 2018 roku na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. To wyjątkowy koncert w wykonaniu trójmiejskich artystów, którzy stworzą na tę okazję zespół wokalno-instrumentalny. Każdy z utworów zaśpiewa inny wokalista. W tym roku projekt poszerzony został o zaangażowanie studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którzy w ramach zajęć i zaliczeń, pod opieką dr Roberta Turło – wykładowcy ASP, przygotowują oprawę wizualną wydarzenia.

Głównymi Partnerami projektu Benefis Dojrzałości są m.in.: Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku oraz Stowarzyszenie – Klub Inicjatyw Seniora. Patronat Honorowy objął Metropolita Gdański Abp Sławoj Leszek Głódź. Mecenasem wydarzenia jest Grupa Swissmed.
Benefis Dojrzałości to koncert solidarności międzypokoleniowej i międzyinstytucjonalnej.
Serdecznie gratulujemy, wyrażamy uznanie oraz podziękowanie wszystkim Seniorom za zaangażowanie i udział w II GDAŃSKIM KONKURSIE POETYCKIM.

START: godz. 11.00
WSTĘP: wolny


--------------------
kontakt do Organizatorów:

biuro@benefisdojrzalosci.pl
Jarosław Polański, +48 506 314 278
Andrzej Urbański, +48 694 438 436