01-31 07-08.2018

Kolory Bałtyku - nowy projekt edukacyjny NCK

NCK - Ratusz Staromiejski
Kolory Bałtyku – projekt edukacyjny mający na celu przybliżenie różnorodnych aspektów związanych z Morzem Bałtyckim.

Projekt składa się z:

Projekt otworzy spotkanie o fotografii, które odbędzie się na Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego 7 czerwca 2018 r. Poprowadzi je dwójka artystów – Aleksandra Kotarska i Robert Sęk, którzy przybliżą publiczności tajniki fotografii. Opowiedzą, jak zrobić dobre, niebanalne zdjęcie, podpowiedzą jak patrzeć przez obiektyw, chwytać ciekawe momenty i jak komponować obraz fotograficzny. Zdradzą własne metody nieoczywistego postrzegania krajobrazów, ludzi i przedmiotów. Głównym bohaterem rozważań będzie Morze Bałtyckie.
Udział w spotkaniu może okazać się pomocny dla tych, którzy zechcą wziąć udział w konkursie organizowanym w ramach projektu.


KONKURS


Konkurs fotograficzny dla amatorów podzielonych na grupy wiekowe (do 15, 16+) będzie trwał przez całe lato (od 8 czerwca, do 9 września 2018 r.). By wziąć w nim udział wystarczy oznaczyć fotografię na Instagramie hasztagiem #koloryBałtykuNCK i odnośnikiem @nckgdansk oraz z określeniem odpowiedniej kategorii wiekowej (<15 lub >16).
Ogłoszenie wyników nastąpi 21 września 2018 r. a Laureaci będą mogli wziąć udział specjalnych warsztatach fotograficznych zorganizowanych przez duet artystyczny Aleksandry Kotarskiej i Roberta Sęka. Wyróżnione prace zostaną nagrodzone zestawami gadżetów.


WYKŁADY / WARSZTATY

Każdego miesiąca, poczynając od października, odbywać się będzie wykład na temat związany z Bałtykiem oraz skorelowane z nim warsztaty.

Październik
Tematem przewodnim będzie morze w malarstwie. Wykładowi na ten temat towarzyszyć będą warsztaty dla młodzieży, podczas których będzie można nauczyć się, jak robić krótkie animacje (gif), artystyczne kompozycje z morzem w roli głównej.

Listopad
Spotkania listopadowe dotyczyć będą bałtyckiego przemysłu – Magdalena Staręga, historyczka architektury z Europejskiego Centrum Solidarności przedstawi historię rozwoju gdańskich stoczni w epoce rewolucji przemysłowej, a duet Kotarska-Sęk poprowadzi artystyczne warsztaty dla młodzieży.

Grudzień
Wydarzenia zaplanowane na grudzień związane będą z Bożym Narodzeniem, będą to m.in. warsztaty robienia kartek świątecznych z motywem morskim dla dzieci.
Wykłady prowadzone będą w formie otwartej na Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim, natomiast liczba osób biorąca udział w warsztatach będzie ograniczona i obowiązywać będą zapisy otwierane z pierwszym dniem danego miesiąca (decyduje kolejność zgłoszeń).
Cykl wykładowo-warsztatowy będzie kontynuowany w następnym roku i stopniowo wzbogacany o wydarzenia o odmiennym charakterze, m.in. wędrówki.


PROWADZĄCY

Robert Sęk z wykształcenia fotograf, absolwent animacji społecznej na Uniwersytecie Gdańskim i student animacji kultury na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Reżyser i scenarzysta sztuk amatorskich. Animator prowadzący warsztaty i działania dla dzieci, młodzieży i dorosłych, głównie w gdańskich instytucjach kultury, takich jak CSW Łaźnia, Nowy Port Sztuki, Gdańska Galeria Miejska i Instytut Kultury Miejskiej. Zaangażowany w życie kulturalne miasta. Jego pasja fotograficzna obejmuje działalność artystyczną – głównie w obrębie fotografii analogowej oraz komercyjną, skupioną na tworzeniu reportaży oraz fotografii jedzenia w ramach duetu Melonur Collective.

Ola Kotarska absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku, zajmuje się malarstwem, ilustracją i fotografią. Współpracuje z działami edukacyjnymi CSW Łaźnia i Nadbałtyckiego Centrum Kultury oraz pracuje przy projektach filmowych Ośrodka „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów”. Od niedawna współtworzy scenografie do animowanych projektów Darii Kopiec. Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych w Kolonii Artystów i Galerii Żak w Gdańsku, kilka obrazów było częścią wystawy towarzyszącej projektowi „Znajomi znad morza” we Wrocławiu. Szuka metod przekładu informacji, pozyskiwanych różnymi narzędziami na język malarstwa. Twórczyni zdjęć i animacji.