18 10.2018

Kolory Bałtyku - wykład pt. "Kolory dawnego Gdańska"

NCK - Ratusz Staromiejski
Dr Anna Kriegseisen – Kolory dawnego Gdańska
Pierwszy wykład w ramach cyklu Kolory Bałtyku

Kolory dawnego Gdańska

Fasada czyli elewacja frontowa to jedyna widoczna w ciągu zabudowy ulicznej ściana budynku. Kompozycja fasady stanowi odbicie panującej mody, gustu epoki, wyraz ambicji właściciela domu i pole eksperymentów twórczych projektanta. Duże znaczenie w jej odbiorze artystycznym ma zestaw barw. Kolor architektury historycznej, w epoce sprzed wynalezienia syntetycznych pigmentów i stosowania gotowych farb - identyfikował region. Barwy elewacji odpowiadały barwom lokalnych składników na przykład gleby i skał, z których pozyskiwano pigmenty.
Pigment przeważający lokalnie w konkretnym momencie dziejów silnie oddziaływał na widok panoramy miejskiej, nadając przeważający ton – jak czerwień średniowiecznych miast hanzeatyckich, czy pastelowe żółcienie osiemnastowiecznej Kopenhagi.
Patrząc na dawne panoramy Gdańska, widzimy głównie zestawy czerwonawych budynków, jednak analiza materiałów archiwalnych, oraz badania reliktów wystroju barwnego zachowanego na zabytkach pozwalają w przenośni wejść głębiej do miasta i zobaczyć za murami barwne domy zdobione złoceniami, które zachwycały dawnych podróżników.
Kolory dawnych miast jak każde zjawisko artystyczne zmieniały się wraz ze zmianami gustów epoki, modą. Na zmiany palety barwnej miały wpływ również takie czynniki jak dostępność materiałów, związana z kierunkami wymiany handlowej, rozwój technologii i metod wytwarzania pigmentów i farb.
Schematy kompozycji barwnych fasad były charakterystyczne dla konkretnych epok i da się je dzisiaj z dużą dozą prawdopodobieństwa zrekonstruować – przynajmniej wirtualnie.
Spróbujmy przyjrzeć się typowej kolorystyce elewacji gdańskich domów w średniowieczu i epoce nowożytnej, w czasach zanim narodziła się przemysłowa produkcja farb.

dr Anna Kriegseisen

START: godz. 18.00
WSTĘP:
wolny

dr Anna Kriegseisen - historyczka sztuki oraz konserwatorka i restauratorka zabytków. Zajmuje się konserwacją zabytków architektury i rzeźby. Prowadzi badania nad kolorystyką architektury, elewacji i wnętrz, w epoce nowożytnej w Gdańsku


O PROJEKCIE

Kolory Bałtyku to projekt edukacyjny mający na celu przybliżenie różnorodnych aspektów związanych z Morzem Bałtyckim.

Projekt składa się z:
  • Wykładów popularnonaukowych dla dorosłych i młodzieży
  • Warsztatów dla dzieci i młodzieży

27 października (10.00-16.00) zapraszamy na warsztaty dla młodzieży (w wieku 10 - 15 lat), podczas których będzie można nauczyć się, jak robić krótkie animacje (gif), artystyczne kompozycje z morzem w roli głównej.

WSTĘP:
wolny. Ilość osób ograniczona. Obowiązują zapisy
Więcej informacji nt. warsztatów tutaj