29-08 10-11.2018

Look! Polish Picturebook w Norwegii

Bergen Offentlige Bibliotek
Wystawa LOOK! POLISH PICTUREBOOK! wędruje nad norweskie fiordy.
wernisaż: 29 października, 18.00
wystawa czynna: 29 października – 8 listopada 2018


29 października

Wykłady/prezentacje

13.00 Małgorzata Cackowska - Polska Szkoła Książki Obrazkowej w sztuce starszego i młodszego pokolenia artystów.
14.00 Anita Wincencjusz-Patyna - "Polska Ilustracja książkowa i jej twórcy".
15.00 Grażka Lange - "Pochodzenie zjawiska polskiej książki obrazkowej: 7 książek, 7 odpowiedzi".


30 października

Warsztaty z ilustratorami

9.00–12.00 Marianna Oklejak "ABC polskiej wycinanki" - warsztaty dla dorosłych

31 października
9.00–12.00 Aleksandra Cieślak  "Rozmówki obrazkowe. Od gestu do formy."


MAŁGORZATA CACKOWSKA

W wystąpieniu skupię się na komparatystycznym ukazaniu sposobów projektowania książek obrazkowych w dziełach starszych i młodszych artystów. Kryteriami analizy będą wykorzystywane przez nich zabiegi stylistyczne i formalne, treściowe, narracyjne czy koncepcyjne. Wyeksponowany zostanie dialog stylów myślenia, form ekspresji i praktyki artystycznej. Celem prezentacji jest ukazanie charakteru i możliwych tożsamości artystek i artystów Polskiej Szkoły Książki Obrazkowej.

ANITA WINCENCJUSZ-PATYNA
Wykład koncentruje się na prezentacji działalności artystycznej 10 najwybitniejszych osobowości w obszarze projektowania graficznego w Polsce w XX wieku (od 1930 r.). Niektórzy z nich byli przede wszystkim ilustratorami, podczas gdy inni byli awangardowymi artystami zajmującymi się fotomontażem lub filmami animowanymi, lub byli najbardziej znani z projektów plakatu czy architektury wystawienniczej. Wykład prezentuje także 10 współczesnych ilustratorów i projektantów książek. 200 slajdów pokazujących prawie 100 lat bogactwa polskiej szaty graficznej w dziedzinie ilustracji książkowej.

GRAŻKA LANGE

Analiza i prezentacja książek dla dzieci jako całościowego konceptu przeprowadzonego  precyzyjnie ale tez z wyobraźnia. Jak projektują największe tuzy polskiej książki obrazkowej: Stanny, Wilkon, Młodożeniec, Butenko ale nowa generacja projektantów książek dla dzieci: Mizielinscy, Ignerska, Cieślak. Skąd wzięło się zjawisko Polish PicturebookProjekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej
Usunięto obraz.


Strona projektu na portalu Facebook