Nasze imprezy

P
W
Ś
C
P
S
N
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Wydarzenie

Wizje rozwoju Młodego Miasta - spotkanie

NCK - Ratusz Staromiejski, 14-03-2019

Zapraszamy Państwa do udziału w spotkaniu i zapoznania się z WIZJAMI rozwoju tzw. „Młodego Miasta” w dniu 14 marca 2019 roku, w godz. 9:00-12:00 w Ratuszu Staromiejskim. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Memory of Water”.
 
Europejski, dwuletni, artystyczny projekt „Memory of Water” (MoW), realizowany w ramach programu „Kreatywna Europa” został zainaugurowany pod koniec zeszłego roku, w Ostende (Belgia). Jest on poświęcony szerokiej partycypacji społecznej w procesach ochrony dziedzictwa kulturowego przekształcanych, poprzemysłowych frontów wodnych. Rolą zaangażowanych działań artystycznych ma być zwrócenie publicznej uwagi na najistotniejsze aspekty, szeroko rozumianego interesu publicznego, w obszarze tych przekształceń w miastach partnerskich i związanych z nimi sfer ludzkiej pamięci i tradycji.
 
Oprócz Gdańska, w programie bierze udział 5 miast: Göteborg (Szwecja); Levadia (Grecja); Ostende (Belgia); Limerick (Irlandia) i Glasgow (Szkocja). Liderem całego przedsięwzięcia jest Intercult ze Sztokholmu. Gdańska część projektu, koordynowana przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, dedykowana jest kulturowemu dziedzictwu frontu wodnego dawnej Stoczni Gdańskiej.
 
Pragniemy, aby publiczną dyskusję o formach i zasadach przekształceń tego ważnego miejsca, z poszanowaniem jego bogatego dziedzictwa kulturowego, rozpoczęli ludzie związani z szeroko pojętą kulturą, sztuką i nauką, zgodnie z powszechnie już dziś stosowaną w Europie metodą culture-led regeneration. Z drugiej strony do rozmowy zapraszamy przedstawicieli pozostałych stron procesu; władz państwowych i miejskich oraz właścicieli terenów postoczniowych i deweloperów W tym celu organizujemy serię otwartych, roboczych spotkań w formacie Laboratoriów Miejskich (ang. City Labs).
 
 
Na najbliższym spotkaniu poprosiliśmy o przedstawienie wizji Młodego Miasta właścicieli terenów postyczniowych i deweloperów, a także przedstawicieli instytucji kultury i uczelni wyższych. Liczymy na twórczą wymianę myśli i dyskusję.

 
Program:

JAKIE MŁODE MIASTO? Sesja wymiany wizji

14 marca 2019, godz. 9:00-12:30
 

9:00-9:30 WPROWADZENIE

Magda Zakrzewska-Duda, Nadbałtyckie Centrum Kultury: Memory of Water

Roman Sebastyański, University of the West of Scotland: Urban Labs

Agnieszka Wołodźko: rezydencje artystyczne

9:30-11:30 PREZENTACJE

Krzysztof Sobolewski, Shipyard City Gdańsk: Koncepcja zabudowy terenów nadwodnych półwyspu Drewnica.

Dr Krzysztof Król, Ultra Relations: Młode Miasto.

Prof. Jacek Dominiczak, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku: Porządek w przestrzeni

Prof. Grzegorz Klaman, Instytut Sztuki „Wyspa”: Sztuka w przekształceniach i nowym życiu dawnych terenów Stoczni Gdańskiej

Dr Waldemar Affelt, ICOMOS, Główna Komisja Konserwatorska, Komitet Historii Nauki i Techniki PAN: Zachować pamięć miejsca

Dr Marek Barański, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku: Przestrzenie społeczne

Dr Piotr Samól, Politechnika Gdańska: Dziedzictwo Młodego Miasta w kształtowaniu przyszłości tego miejsca

Tomasz Błyskosz, Narodowy Instytut Dziedzictwa: Nie chcemy skansenu!

Janusz Lipiński, były prezes Synergii 99: Pamięć substytucyjna w procesie symbolizacji przestrzeni

Anna Szynwelska, Aleksandra Księżopolska i Agnieszka Kulazinska, Centrum Sztuki Współczesnej “Łaźnia”: Sztuka w przestrzeniach publicznych

Anna Maria Mydlarska, Europejskie Centrum Solidarności: Opowieść o Stoczni (filmy i notacje ECS-u)

Piotr Wyszomirski, Fundacja „Pomysłodalnia” oraz Pomorska Rada Kultury: Kultura motorem rozwoju

11:30-12:30 DYSKUSJA