Nasze imprezy

P
W
Ś
C
P
S
N
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Wydarzenie

"Polska Szkoła Książki Obrazkowej" na 22. Biennale Sztuki Dziecka

Centrum Sztuki Dziecka Zamek w Poznaniu, 27-05-2019 - 02-06-2019

Prezentacja polskiej książki obrazkowej oraz jej twórców pt. "Polska Szkoła Książki Obrazkowej" w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, w ramach 22. Biennale Sztuki dla Dziecka. Sztuka jako spotkanie. Poznań 2019.

Na prezentację składają się: wystawa książek, akcje twórcze z ilustratorami oraz zeszytem ćwiczeń przygotowanym specjalnie na to wydarzenie, a także spotkania z autorkami koncepcji projektu i prezentacja książki obrazkowej z punktu widzenia artysty-grafika, pedagoga i historyka sztuki.

POLSKA SZKOŁA KSIĄŻKI OBRAZKOWEJ

Prezentacja polskiej książki obrazkowej oraz jej twórców.
Polska ilustracja książkowa dla dzieci szczyci się bogatą, długoletnią tradycją, a dorobek polskich artystów w tej dziedzinie, zwłaszcza w XX w., jest imponujący. W latach 50., 60. i 70. twórczość polskich ilustratorów takich jak: Janusz Grabiański, Janusz Stanny, Józef Wilkoń czy Bohdan Butenko, nieustannie i ze znaczącymi sukcesami obecna była na międzynarodowej arenie grafiki książkowej, a ich dokonania ukształtowały zjawisko zwane „Polską Szkołą Ilustracji”.
Od początku obecnego stulecia polska książka ilustrowana – w tym książka obrazkowa – rozwija się dynamicznie, twórczo czerpie ze świetnej tradycji, wytyczając zarazem nowe wysokie standardy pomysłowością i oryginalną urodą projektów. Obok uznanych Mistrzów Ilustracji, wciąż aktywnie współtworzących oblicze polskiej książki, sukcesy międzynarodowe odnosi też średnie pokolenie i młodsza generacja ilustratorów, zdobywających nagrody w prestiżowych konkursach, jak choćby (od paru lat regularnie) w Bolonii. Są wśród nich Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Iwona Chmielewska, Marta Ignerska, Jan Bajtlik czy Katarzyna Bogucka.

Wystawa Polska Szkoła Książki Obrazkowej składa się z blisko 100 książek, stanowiących celowy wybór najwybitniejszych osiągnięć polskiej książki obrazkowej: intrygująco zaprojektowanych pięknych przedmiotów, w których słowo i obraz stanowią spójny komunikat – atrakcyjny nie tylko dla najmłodszego odbiorcy. Towarzyszące wstawie wydruki wieloformatowe, nie pokazują wyłącznie ilustracji, ale całe strony i rozkładówki z książek, w których owe ilustracje współtworzą wraz z tekstem wielowarstwowy przekaz.
Wystawa skierowana jest do najmłodszych odbiorców, których przyciągnie ogrom kolorowych książek obrazkowych do oglądania i specjalnie przygotowany interaktywny kącik edukacyjny. Każdy znajdzie tu jednak coś dla siebie – piękne ilustracje, bogactwo tradycji oraz… wspomnienia z dzieciństwa.