21-29 06.2019

VIII Euro Chamber Music Festival

Ratusz Staromiejski

Euro Chamber Music Festival Gdańsk to największa w północnej Polsce scena dedykowana muzyce kameralnej rozpoczynająca się co roku 21 czerwca, czyli w Międzynarodowe Święto Muzyki. Istniejąca od 2012, impreza gościła licznych artystów z kraju i zagranicy, wśród nich udział wzięli m.in.: Leszek Możdżer, Royal String Quartet, Kayah, Krystyna Janda, Apollon Musagète Quartett, Wiktor Zborowski, Grupa Mocarta.
Mocnymi akcentami ósmej edycji festiwalu będą: koncert 23 czerwca z okazji Dnia Ojca w Starym Maneżu gdzie legendarny zespół Żuki zinterpretuje największe przeboje The Beatles, Krzysztofa Klenczona i Czesława Niemena oraz koncert 14 lipca w Bazylice Mariackiej w hołdzie śp. Prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi podczas którego części Requiem W.A. Mozarta zostaną przeplatane zapiskami i przemyśleniami Prezydenta Pawła Adamowicza. Recytatorem będzie mistrz polskiego kina i teatru: prof. Jerzy Stuhr.

Euro Chamber Music Festival Gdańsk to jednak nie tylko multum (ponad 100 w większości bezpłatnych zorganizowanych dotychczas) koncertów dla mieszkańców Trójmiasta i turystów, to również platforma edukacyjna i swoista skocznia dająca szansę młodym pokoleniom muzyków poprzez programy: Polish Rising Music Stars czyli cykl koncertów w wykonaniu najwybitniejszych talentów wywodzących się z pomorskich ośrodków muzycznych, unikalny na skalę Europy Nadbałtycki Konkurs Duetów Smyczkowych oraz darmowe Nadbałtyckie Warsztaty Muzyczne goszczące znamienitych artystów i pedagogów z kraju i zagranicy.

W ramach programu pt. "Przyjaciele grają Wszędzie!" artyści Euro Chamber Music Festival Gdańsk występują charytatywnie w Szpitalu Dziecięcym Polanki, Domu Dziecka im. Janusza Korczaka, hospicjum im. Wojciecha Dutkiewicza, dzielnicach zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Koncerty odbywające się w Ratuszu Staromiejskim:

 

21.06.2019 | 19.00 | Polish Music Rising Stars vol.1

Format Quartet & Wiktoria Browarek – fortepian
Janina Olszewska – skrzypce
Anna Fender – wiolonczela
W programie:
Mahler, Schnittke, Dvorak, Mendelssohn

 

22.06.2019 | 19.00 | Hommage à Chopin &Tansman

Cracow Duo
W programie:
Tansman, Chopin
 

23.06.2019 | 17.00 | Polish Music Rising Stars vol.2

NeoQuartet & Zofia Nowicka
Miron Łajming
Piotr Czerwiński
Leonard Gołąb
Patryk Morgaś – fortepian
W programie:
Haydn, Mozart, Chopin
 

26.06.2019 Piątek | 19.00 | Od ucznia do mistrza

Grzegorz Wieczorek,
Andrzej Wojciechowski
Barbara Pappelbaum-Kruczkowska
Dawid Glowacki
Aleksandra Burzyńska – klarnet
Alicja Wieczorek – fortepian
W programie:
Debussy, Kovács, Hödl, Mendelssohn, Mozart
 

28.06.2019 Piątek | 19.00 | Przyjaciele grają Pstrąga!

Alexei Kornienko – fortepian
Elena Denisova – skrzypce
Špela Pirnat – altówka
Arthur Piotrowicz – kontrabas
Alenka Piotrowicz – wiolonczela
W programie:
Schubert, Brahms, Kreuz, Mozart

 

29.06.2019 Sobota | 09.00 - 20.00 | 5. Nadbałtycki Konkurs Duetów Smyczkowych

Przesłuchania uczestników
Koncert laureatów konkursu

Festiwal dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Artystów Zdolni do Wszystkiego, Fundacja Ars Sine Qua Non
Współorganizatorzy: Nadbaltyckie Centrum Kultury, Stary Maneż
Mecenas Festiwalu: Hotel Number One
Partner Honorowy: Bibus Menos
Partnerzy: Instytut Polski w Wiedniu, restauracja Rada Miasta, Lions Club, Save the Music