13.02.2005 - 13.02.2005

Walentynki Renesansowe

WALENTYNKI RENESANSOWE obchodzone w Nadbałtyckiem Centrum Kultury mają już swoją kilkuletnią tradycję. W tym roku zapraszamy na spektakl walentynkowy pt. "Torneo Amoroso- Turniej Miłości”.

Wystąpią:

  • Zespół Tańca Dawnego "Chastelana",
  • Wokalno-instrumentalny Zespół Muzyki Dawnej "Bianco Fiore",
  • Wokalny Zespół Muzyki Dawnej "Les Amis".

 

"Torneo Amoroso -Turniej Miłości" to utrzymana w renesansowym charakterze opowieść o kłopotach Miłości z przydanym i sobie cechami: Niewinnością, Wstydliwością oraz Wiernościa, którym plany na ten wieczór popsują Rozpusta oraz Tyrania. Historia ta, została oparta na renesansowym włoskim poemacie F. Barberiniego, a postaci charakteryzują XVI-wieczne atrybuty z traktatu ikonograficznego Cesare Ripy. Barwny korowód tańca, śpiewu i muzyki odbędzie się w wyjątkowym miejscu – renesansowej 400- letniej Sali Ratusza Staromiejskiego, przy równie wyjątkowej oprawie muzycznej, do której zostaną zaprezentowane oryginalne renesansowe tańce włoskie. Termin koncertu nawiazuje do święta zakochanych – WALENTYNEK. Jako święto sięgają tradycją aż do czasów pogańskich, kiedy to dnia 14 lutego, w okresie łączenia się ptaków w pary, odbywała się w Rzymie miłosna loteria. Młodzi mężczyźni losowali w niej imię swojej wybranki. W historię świata chrześcijańskiego wstępują Walentynki dopiero w XV wieku, rozpowszechniając się w Anglii i Francji. Od XVI w. w dniu Św. Walentego ofiarowywano kobietom kwiaty. Przede wszystkim jednak narzeczony był obowiązany 14 lutego wysłać swej ukochanej czuły liścik, nazwany walentynką. Zwyczaj ten zadomowił się wkrótce na dworach królewskich. Walentynki dekorowano sercami i kupidynami, wypisywano na nich wiersze. W XIX w. uważano je za najbardziej romantyczny sposób wyznania miłości.W XX w. walentynki trafiły pod strzechy i do dziś są kultywowane przez zakochanych na całym świecie.

 

 

Bianco Fiore” jest kameralnym zespołem wokalno - instrumentalnym. Założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu „Bianco Fiore” jest Magdalena Warżawa. Grupa działa od 1998 roku przy Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Wielokrotnie był wyróżniany i nagradzany na festiwalach i konkursach w Polsce i za granicą. Najważniejsze nagrody dla zespołu to: I miejsce – Złota Harfa Eola w kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych oraz nagroda specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na XXIII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu w 2001 i w 2003 roku; I miejsce - najwyższe wyróżnienie ,,suma cum laude” na Europejskim Festiwalu w Neerpelt w Belgii w 2003 roku; I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Muzyki Dawnej w Malborku w 2003 roku; I miejsce - Złota Harfa Eola oraz Grand Prix na XXVI Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu w 2004 roku.
„Bianco Fiore” corocznie zapraszany jest do udziału w Elbląskich Dniach Muzyki Dawnej. Brał udział w Międzynarodowych ?wieradowskich Spotkaniach z Muzyką Dawną (1998,1999r.) oraz w Ogólnopolskich Warsztatach Zespołów Muzyki Dawnej w Bierzwniku (1997,2000r.). Występował podczas Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Warszawie (2001,2004r.) i Festiwalu Maj z Muzyką Dawną we Wrocławiu (2003r). Zespół koncertuje na znaczących scenach muzycznych w Polsce, Niemczech, Belgii, łotwie i Ukrainie. W kwietniu 2005 zespół został zaproszony do wystąpienia z gościnnym koncertem w Filharmonii Berlińskiej. Skład zespołu: Izabela Bliźniewska – śpiew, Adela Czaplewska – flety, śpiew, Katarzyna Czubek – flety, śpiew, Anna Dwulit – wiolonczela, śpiew, Anna Gumowska – flety, śpiew, Marta Jakuć – flety, śpiew, Justyna Novaković – flety, śpiewKatarzyna Rabczuk – skrzypce, śpiew, Iwona Sobieraj – flety, śpiew, Ala Kopats – skrzypce, śpiew

 

 

Les Amis” (pol. Przyjaciele) to kameralny zespół wokalny. Działa od 2002 roku pod artystycznym kierownictwem Magdaleny Warżawa.
Zespół wielokrotnie koncertował, a także kreował muzyczne projekty, do udziału w których zapraszał inne zespoły. W 2002 roku męska grupa wokalna zespołu wraz z zespołem wokalno-instrumentalnym „Bianco Fiore”, uroczyście inaugurowali XXIV Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dawnej,,Schola Cantorum” w Kaliszu. Od 2002 roku „Les Amis” corocznie zapraszany jest do udziału w Elbląskich Dniach Muzyki Dawnej. Grupa koncertowała także w ramach Wrocławskiego Festiwalu Maj z Muzyką Dawną oraz na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej we Lwowie w 2003 roku. W repertuarze „Les Amis” znajduje się polska i zagraniczna literatura renesansu i baroku, a także staropolskie okolicznościowe pieśni, kolędy i pastorałki.
Skład zespołu „Les Amis”: soprany: Agnieszka Dąbrowska, Agnieszka Mączyńska, tenory: Zbigniew Kadłubowski, Zbigniew Turski, alty: Grażyna Kadłubowska, Izabela Pająk, basy: Dariusz Mocarski, Adam Warżawa.

 

 

Zespół Tańca Dawnego „Chastelana” istnieje od marca 2000 roku. Zajmuje się odtwarzaniem tańców wieków dawnych, zwłaszcza wczesnego renesansu włoskiego II połowy XV wieku i dojrzałego renesansu Europy Zachodniej II połowy wieku XVI oraz propagowaniem wiedzy o nich poprzez pokazy i warsztaty. Zespół prezentuje na pokazach autentyczne tańce odtworzone z traktatów ówczesnych mistrzów tańca.W swej historii zdążył już wystąpić m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych FETA w latach 2001 i 2003, Festiwalu Muzyki Dawnej w Elblągu w latach 2002 i 2003, Bałtyckim Uniwersytecie Tańca oraz VII Festiwalu Szekspirowskim. Zespół współpracuje z Nadbałtyckim Centrum Kultury, Młodzieżowym Klubem Twórczym „Plama”, z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku i Akademickim Centrum Kultury. Renesansowe kostiumy, w których występują członkowie zespołu zostały wykonane samodzielnie wg hiszpańskich traktatów krawieckich opracowanych w publikacjach Janet Arnold. Więcej informacji na temat zespołu na stronie: www.chastelana.republika.pl

Współorganizatorem Walentynek Renesansowych jest Pałac Młodzeży w Gdańsku oraz członkowie Zespołów Bianco Fiore, Les Amies i Chastelana.

 

WSTĘP WOLNY