05.10.2007 - 05.10.2007

Koncert na 80. urodziny Guntera Grassa

Koncert dla GĂĽntera Grassa

 

Mikołaj Trzaska Mottlau River Band

 

 

w składzie:
Tomasz Ziętek – trąbka
Johannes Bauer – puzon
Mikołaj Trzaska – saksofony, klarnet basowy
Przemek Dyakowski – saksofony
Wacław Zimpel – klarnet, klarnet basowy
Marcin Dymiter – gtara i elektronika
Paweł Nowicki – wibrafon, marimba
Adam Witkowski – laptop
Olgierd Walicki – kontrabas
Christoph Winckel – kontrabas
Michał Gos – perkusja
Kuba Staruszkiewicz – perkusja, perkusjonalia

muzyka
Mikołaj Trzaska

 

scenografia i wizualizacje
Robert Rumas, Piotr Wyrzykowski

 

reżyseria światła
Andrzej Drewniak
Sławomir Ingielewicz

 

Koncert poprzedzi prezentacja Kalendarza Grassowskiego na rok 2008, wyd. słowo-obraz/terytoria

 

cena biletu: 30 zł, ulgowy 20 zł

 

rezerwacja
telefoniczna: 058 326 10 28
e-mail: bilety@nck.org.pl

 

honorowy patronat:

Konsutal Republiki Federalnej Niemiec

Instytut Goethego
Urząd Marszałkowski

Urząd Miasta Gdańska

 

 

GĂĽnter Grass jest dla Gdańska postacią szczególną. Podobnie jak Gdańsk jest szczególnym dla Grassa miastem. To tutaj pisarz urodził się i wychował i to stąd po zakończeniu wojny wyjechali jego rodzice. Gdańsk stał się dla Grassa bolesnym wspomnieniem utraconej ojczyzny, do której po latach wielokrotnie wracał, ze świadomością, że staje się ona innym miastem innych ludzi. Jednak dla jego czytelników pamięć dawnego miasta zachowała się w powieściach, dzięki którym Noblista na trwałe wpisał Gdańsk w panoramę światowej literatury.

Jubileusz osiemdziesiątych urodzin GĂĽntera Grassa to okazja szczególna także dla Nadbałtyckiego Centrum Kultury - chcemy uczcić tę rocznicę i ugościć Jubilata w sposób wyjątkowy. Przygotowujemy specjalny prezent dla autora trylogii gdańskiej – koncert zrealizowany przez gdańskich i niemieckich artystów, a także pracowników kultury. Koncert wykonają artyści pod kierunkiem znakomitego jazzmana, saksofonisty Mikołaja Trzaski kompozytora tej muzycznej dedykacji i jednocześnie lidera orkiestry powołanej do życia specjalnie na tę artystyczną okazję. W skład zespołu wchodzą przede wszystkim znakomici gdańscy i wybrzeżowi muzycy oraz dwóch wybitnych muzyków niemieckich. Silne osobowości artystyczne poszczególnych członków zespołu i ich różne muzyczne doświadczenia wykorzystane zostaną do stworzenia formy muzycznego dialogu przede wszystkim w odniesieniu do twórczości Grassa. Forma koncertu będzie swoistą transgresją międzygatunkową – muzyki klasycznej, eksperymentalnej i jazzu – przełamującą kanony, w celu wypracowania nowej muzycznej jakości. Planowany jest więc koncert, którego kompozycja uporządkowana i korzystająca z cytatów będzie kontrastować ze zmieniającą nastroje muzyką bardzo nowoczesną. Doskonały poziom warsztatu muzyków, ich otwartość na twórczą współpracę, pozwala na swobodę muzycznej improwizacji, na zagranie również poza partyturą, w odpowiedzi na atmosferę panującą w magicznym wnętrzu kościoła Św. Jana podczas koncertu.

 

Integralną częścią kompozycji muzycznej będzie wizualizacja stworzona przez znanego gdańskiego artystę Roberta Rumasa - autora i kuratora wielu wystaw, scenografa i organizatora przestrzeni teatralnej, uczestnika wielu międzynarodowych projektów artystycznych. Współautorem wizualizacji jest Piotr Wyrzykowski , młody artysta z Gdańska, posługujący się w swej pracy twórczej tzw. nowymi mediami (wideo, komputery, internet), nagradzany na prestiżowych wystawach i festiwalach sztuki w kraju i za granicą. Forma wizualna (w postaci prezentacji multimedialnej) i muzyczna stworzy jednorodne spektakularne widowisko, wzajemnie się dopełniające.

w ramach obchodów 80. urodzin GĂĽntera Grassa w Gdańsku:

 

-Jerzy Kiszkis czyta Grassa „Przy obieraniu cebuli” (fragmenty)

30 września – 3 października, godz. 19.00, Ratusz Staromiejski/NCK/, ul. Korzenna 33/35

-konferencja „GĂĽnter Grass. Literatura – Sztuka – Polityka” –

4 października, g. 10.00-15.00, Dwór Artusa, Długi Targ;

5–6 października, g. 10.00-15.00, Biblioteka Główna UG, ul. Wita Stwosza

-debata Polska – Niemcy. Europejskie sąsiedztwo –

4 października, g. 18.00, Biblioteka Główna UG, ul. Wita Stwosza

 

 

-wystawa „Albrecht DĂĽrer, GĂĽnter Grass, Ryszard Stryjec. Między symbolem a rzeczywistością” – 5 października – 31 grudnia, czynna wtorek-niedziela, g. 10.00-17.00, Muzeum Narodowe – Zielona Brama, Długi Targ

 

-„Blaszany bębenek”, adapt. i reż. Adam Nalepa,

premiera 6 października, g. 19.00, 7, 9-13 października, g. 19.00, Teatr Wybrzeże, Targ Węglowy

-wystawa „Niesłodkie przysmaki” – grafiki Jana Miśka i Andrzeja Taranka – od 6 października, Galeria ASP Nowa Oficyna, ul. Piwna