05.03.2008 - 05.03.2008

Rozmowa "CO SIĘ MÓWI I DLACZEGO O ROSJI W POLSCE I O POLSCE W ROSJI"

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na rozmowę „CO SIĘ MÓWI I DLACZEGO O ROSJI W POLSCE I O POLSCE W ROSJI” z okazji wydania książki „Polacy – Rosjanie: wzajemne relacje”.

 

Spotkanie odbędzie się 5 marca 2008 roku, o godz. 17:00 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35.

 

Rozmawiać będą:
Maria Przełomiec
Irina Kisielowa
Piotr Mitzner
Adam Pomorski
Wacław Radziwinowicz

 

Debata skupi się na następujących wątkach:

1. Perspektywy stosunków polsko-rosyjskich.
2. Promocja kultury. Rola projektów kulturalnych we współpracy polsko-rosyjskiej.
3. Opinia społeczna. Wizerunek Polski i Rosji w mediach obu krajów.
4. Bliżej wzajemnego poznania. Publicystyka, prace naukowe, autorzy.

W Polsce najwięcej emocji i kontrowersji wzbudzały i nadal wzbudzają relacje z Rosją i Rosjanami […]. Drogą do przezwyciężania tego uproszczonego widzenia wschodniego sąsiada jest lepsze i bardziej rzeczowe poznanie jego historii i dorobku kulturowego. Temu celowi powinny służyć konferencje naukowe poświęcone zarówno szerokiej, jak i węższej tematyce wzajemnych stosunków.

Próbą nowego spojrzenia na to zagadnienie była debata, która odbyła się 18 października 2006 r. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Była ona częścią interdyscyplinarnego projektu „Polacy-Rosjanie: wzajemne relacje” autorstwa Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Jej uczestnicy reprezentowali różne możliwe perspektywy oglądu problemów wzajemnych relacji: artystyczne, polityczne, publicystyczne, naukowe. W tym na wskroś interdyscyplinarnym spotkaniu widzieć trzeba jego niezwykłą wartość. Naukowo-artystyczny projekt NCK zakładał analizę obecnych relacji polsko-rosyjskich na poziomie kulturowym, uporządkowanie i podsumowanie dotychczasowej wiedzy Polaków na temat Rosjan, przybliżenie aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Rosji, a przede wszystkim zmierzenie się z uprzedzeniami polsko-rosyjskimi. Książka, którą przedstawiamy czytelnikom, zawierająca materiały z owej debaty, jest zapisem badań historyków, socjologów, historyków sztuki i idei, filozofów, politologów i literaturoznawców. Nie brakuje głosu ludzi sztuki, zwłaszcza filmu.

 

Ze wstępu