21.10.2008 - 22.10.2008

Spotkania ze światem. Zdarzenia, zderzenia, poznanie.

Spotkania ze światem
Zdarzenia. Zderzenia. Poznanie

 

 „Otwórzcie przewodnik: znajdziecie tu zwykle słowniczek, ale ten
słowniczek w dziwny sposób dotyczy rzeczy nudnych i zbędnych:
urząd celny, poczta, hotel, fryzjer, lekarz, ceny.
A przecież co to znaczy podróżować?
Spotykać się. Jedynym ważnym słownikiem jest słownik spotkań.”
     R. Barthes  Imperium znaków

 

Projekt Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku,  jest częścią IV Festiwalu Kultur Świata Okno na Świat i wpisuje się w ogólnopolski program Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego, a jego idea zawiera się w bardzo pojemnej formule spotkania ze  światem.

 

Widoczna we współczesnym świecie zmiana w rozumieniu historycznie ukształtowanej tożsamości i  inności kulturowej stała się podstawową refleksją towarzyszącą przygotowaniu niniejszego projektu. Globalny proces przemian uwidacznia dwie sprzeczne tendencje, z jednej strony asymilację kultur, a jednocześnie wskutek ruchów migracyjnych, rewolucji informacyjnej i powstawania megamiast żyją obok siebie ludzie odmienni pod względem kulturowym i społecznym, którzy pragną zachować swoją odrębność.

 

 

 

Zapraszamy na rozmowę – polifonię różnych opisów świata gromadzonych przez naukowców, reporterów, misjonarzy, a więc na dialog różnych metodologii i perspektyw poznawczych.

 

 

 

panel  Podróżowanie do Inności
wtorek 21 października 2008, godz. 16.00 Ratusz Staromiejski w Gdańsku

 

 

 

(…) prawdziwe wczucie się w cudzą kulturę, umiejętność spojrzenia na świat jej oczyma jest nieodzownym elementem procesu jej rozumienia; ale jeśliby rozumienie wyczerpywało się na tym momencie, byłoby po prostu zdublowaniem i nie pociągałoby za sobą niczego nowego i wzbogacającego. Rozumienie twórcze nie zarzeka się siebie, swojego miejsca w czasie, swojej kultury i niczego nie zapomina.
       M. Bachtin, Dialog, język, literatura

 

 

 

Panel antropologów, reporterów, misjonarzy, podróżników, - będzie wymianą doświadczeń o różnych modelach podróżowania do Inności i różnych sposobach opisywania świata. Główne wątki rozmowy panelistów to: potrzeba wędrówki i początek podróżowania (motywacje, inspiracje); co to znaczy „być w drodze” i kiedy warto zabłądzić; podróżowanie jako rodzaj międzykulturowego dialogu; spotkanie z Innością a własna tożsamość; metody poznawania Inności.
 

 

Uczestnicy panelu:
ks. Wojciech Bęben,
Jacek Hugo-Bader, 
Ewa Nowicka – Rusek,
Cezary Obracht-Prondzyński,
o. Jacek Pawlik,
Aleksander Posern-Zieliński,
Witold Szabłowski,
Tomasz Szkudlarek
Maciej Gaca – moderator.

 

 

 

wieczór opowieści  Zdarzyło mi się…
wtorek 21 października 2008, godz. 18.30 Ratusz Staromiejski w Gdańsku

 

 

 

Tak to tylko ten lęk, te poszukiwania, ślady, historie, które mają przesłonić nieosiągalną linię widnokręgu. Znowu jest noc i wszystko oddala się, przepada, przykryte czarnym niebem. Jestem sam i muszę przypominać sobie zdarzenia (…)
A. Stasiuk, Jadąc do Babadag

 

 

 

Wieczór opowieści i anegdot z dalekiego świata.
Historie godne zapamiętania i utrwalenia przywołają:
ks. Wojciech Bęben,
Jacek Hugo – Bader,
Marek Kamiński,
Krystyna Kurczab – Redlich,
Ewa Nowicka- Rusek,
Aleksander Posern-Zieliński,
Witold Szabłowski,
Maciej Gaca.
Wieczór poprowadzi Magdalena Horodecka.

 

 

 

 

 

Jakie opowieści usłyszymy? Czy będą to relacje o zdarzeniach, które zmieniły postrzeganie świata? Czy zdarzenie było zderzeniem z inną kulturą czy zbliżeniem do niej?  Jak podróżnicze zdziwienia, wzruszenia, rozbawienia mogą wpływać na poznanie siebie i Innego? Czego mogą być początkiem?

 

 

 

rozmowa  Konflikty świata
środa 22 października 2008, godz. 17.00 Ratusz Staromiejski w Gdańsku

 

 

 

My, którzy przeżyliśmy wojnę, wiemy jak trudno przekazać o niej prawdę, tym, którym szczęśliwie to doświadczenie nie jest znane. Wiemy jak zawodzi nas język, zawodzą słowa. (...) Ale w takim stopniu, a jakim jesteśmy zdolni, powinniśmy przeciwstawiać się wszystkiemu, co może ponownie zrodzić wojnę, zrodzić zbrodnię i katastrofę.
R. Kapuściński, Ćwiczenia pamięci

 

 

 

 

 

Rozmowa dziennikarzy, analityków i naukowców o genezie i miejscach konfliktów w XXI wieku, o naturze i istocie współczesnych wojen. Dyskusja skupi się wokół następujących problemów:  mapa i charakter obecnych konfliktów świata - wewnętrzne, międzyetniczne, międzypaństwowe, wojny religijne, wojny domowe. Nowy przeciwnik – globalny terroryzm. Procesy globalizacji a bezpieczeństwo międzynarodowe. Struktury międzynarodowe służące rozwiązywaniu współczesnych konfliktów. Medialna rzeczywistość przekazów z wojny – wiarygodność relacji i odpowiedzialność za przekaz. Informacja medialna a propaganda skonfliktowanych stron. Wojny nie istniejące w mediach. A teraz nowa odsłona konfliktu – wojna z Gruzją czy konflikt Rosji z Zachodem.
 

 

 

 

W dyskusji udział wezmą:
ks. Wojciech Bęben, 
Bartosz Cichocki,
Wojciech Górecki,
Piotr Kłodkowski,
Krystyna Kurczab-Redlich  
Maria Przełomiec – prowadząca rozmowę.