Nasze imprezy

P
W
Ś
C
P
S
N
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Wydarzenie

3. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów - "Trolle, gnomy, skrzaty"

Ratusz Staromiejski, Centrum św. Jana, 26-11-2008 - 28-11-2008

Po raz kolejny zapraszamy Państwa na kilkudniowe spotkanie z najciekawszymiksiążkowymi ilustracjami. Tym razem bohaterami Bałtyckich Spotkań Ilustratorów będą postaci znane z mitoligii skandynawskiej -  Trolle, gnomy i skrzaty. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi przyjrzymy się ich obecności w literaturze, sztukach wizualnych i muzyce.  Staną się również motywem przewodnim prezentacji i dyskusji. Nie poprzestaniemy jednak na skandynawskich rozważaniach i pod lupę weźmiemy również rodzime skrzaty i krasnoludki rodem z bajek Marii Konopnickiej, którym współczesne opowiadania dla dzieci zapewniły nowe życie.

Trolle i skrzaty stanowią pretekst  i punkt wyjścia do refleksji nad rolą  baśniowego świata i jego bohaterów dla młodego czytelnika. Czy postacie z ludowej mitologii pomagają oswajać świat, czy wręcz przeciwnie czynią go obcym i groźnym? A może mitologiczne bestie mieszkają w nas? Czy potrafimy sobie je wyobrazić i jak je przedstawiać?
 
Do udziału w spotkaniach zaproszeni zostali pisarze i ilustratorzy ze Szwecji i Norwegii, którzy opowiedzą o baśniowym świecie trolli, tradycji tego motywu w sztuce skandynawskiej i jego znaczeniu dla współczesnej świadomości odbiorców kultury. Zaprezentują również swoją twórczość, w której odnaleźć można ślady fascynacji tym tematem. Wśród zaproszonych gości znaleźli się znakomici twórcy, niektórzy znani już dobrze polskim czytelnikom z wydanych niedawno książek jak: Svein Nyhus – norweski pisarz i ilustrator, autor nagradzanej książki Tato czy Ulf Stark – szwedzki pisarz oraz ilustratorki jego książek: Anna Hoglund i Kristina Digman. Cenioną portrecistką trolli jest Ingerlise Kongsgaard z Norwegii. Wprowadzenia w świat trolli z pozycji badacza literatury dla dzieci dokona Janina Orlov, znawczyni Muminków ze Szwecji.

O historii i współczesnej kondycji polskich skrzatów rozmawiać będą znawcy tematuGrzegorz Leszczyński i Joanna Olech, a o ostatnio napisanych książkach o krasnoludkach powiedzą m.in. autorki - Melania Kapelusz – pisarka oraz  ilustratorzy: Ewa Poklewska-Koziełło i Jerzy Głuszek.

W ramach Bałtyckich Spotkań Ilustratorów odbędą się również warsztaty dla młodych ilustratorów prowadzone przez gości z Norwegii, koncert-prezentacja multimedialna per Gynt Troll Remix oraz wystawa ilustracji.P R O G R A M

czas: 26 listopada
godz.: 11.00-15.00
miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Konferencja Norweska literatura dla dzieci

Fundacja Inicjatyw Społecznie Odpowiedzialnych zaprasza na inaugurację projektu Promocja norweskiej literatury dziecięcej w Polsce realizowanego z partnerami norweskimi i Nadbałtyckim Centrum Kultury. Projekt realizowany przez 15 miesięcy na terenie całego kraju oraz w Norwegii rozpocznie się konferencją w Gdańsku, podczas Bałtyckich Spotkań Ilustratorów. Głównym jego celem jest promocja norweskiej literatury dziecięcej w naszym kraju oraz wymiana dobrych doświadczeń w dziedzinie stymulowania najmłodszych do czytania. Literatura skandynawska budzi niezwykle pozytywne skojarzenia i charakteryzuje się prostym i łatwo dostępnym językiem. Planowane działania mają zaspokoić zapotrzebowanie na dziecięcą literaturę, opisującą i wyjaśniającą trudne oraz ważne tematy, jak starość, przemijanie czy  śmierć najbliższych.
 • Czy Tata płacze? Trudne tematy w dziecięcej literaturze norweskiej
 • Hilde Ringen Kommedal – spotkanie z pisarką i inscenizacja fragmentu jej książki w interpretacji Teatru Poza Tym;
 • Kristin Ørjasæter (Instytut Książki Dziecięcej) - historia norweskiej literatury dla dzieci
 • Od legend ludowych do książek obrazkowych  - wystawa
   
czas: 26 listopada
miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Warsztaty ilustratorów
 • 17.00 - Svein Nyhus > Projektowanie i rysowanie  trolli i innych stworów

czas: 27 listopada
miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Spotkanie I - prezentacje
 • godz. 10.00-14.00
  • Svein Nyhus (Norwegia), Troll w każdym z nas
  • Ingerlise Kongsgaard (Norwegia), Norweskie trolle wielkie i małe. O własnych relacjach z trollami na podstawie książki Mały troll Tor Aage Bringsvaerd  i Ingerlise Kongsgaard
  • Joanna Olech, Liga Krasnoludków Polskich, czyli genealogia skrzatów w literaturze polskiej  krasnoludki krajowe kontra importowane

 • godz. 15.00-17.00
  • Grzegorz LeszczyńskiKres piękna? tryumf halucynacji?  - malarski dialog Józefa Wilkonia i Marii Ekier
  • Agnieszka StulgińskaO ilustracji muzycznej. Trolle w muzyce Edvarda Griega
  • Jerzy SampStolemy czyli  polskie trolle na Kaszubach   

czas
: 28 listopada
miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

Spotkanie II - prezentacje
 • godz. 10.00-15.00
  • Janina Orlov (Szwecja), Troll – terapeuta.  Wprowadzenie do baśni jako gatunku w skandynawskiej literaturze dziecięcej
  • Ulf Stark, Anna Höglund, Kristina Digman (Szwecja), O trollach i ich wpływach na artystów - dawniej i dziś w Szwecji
  • Melania Kapelusz, Ewa Poklewska-Koziełło, Jerzy Głuszek, Osobniki w czapeczkach - debata wokół krasnoludków

Warsztaty ilustratorów
 • godz. 17.00 - Ingerlise Kongsgaard, Potwory, których jeszcze nie znamy

czas
: 26 listopada – 21 grudnia
godz.: 10.00–18.00

Wystawa książek przygotowana przez Instytut Książki Dziecięcej w Oslo

Na wystawie ilustracji znajdą się prace artystów ze Szwecji, Norwegii i Polski oraz z Rosji. Obok portretów trolli, elfów, skrzatów – o różnym charakterze czasem złośliwym, a czasem całkiem przyjaznym, ukazanych w różnych nie zawsze typowych dla siebie sytuacjach (np. trolle w wielkim mieście), znajdą się postacie dobrze znanych dobrotliwych i pracowitych krasnoludków, zagoszczą także całkiem współcześni bohaterowie z najnowszych książek zaproszonych artystów.
 • Ilustracje: Ingerlise Kongsgaard, Svein Nyhus (Norwegia); Anna Höglund, Kristina Digman (Szwecja);Natalia Salijenko, Daria Gierasimowa, Olga Ionajtis (Rosja);  Ewa Poklewska-Koziełło, Jerzy Głuszek (Polska)
 • lalki, projekty scenografii:  Paweł Pawlak


czas
: 27 listopada
godz.: 18.00
miejsce: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk

koncert per Gynt Troll Remix

Krzysztof Topolski (media elektroniczne), Robert Sochacki (wizualizacje) oraz kwintet dęty Heveliuss Brass przedstawią własny projekt artystyczny odwołujący się do dzieła norweskiego kompozytora Edwarda Griega - Peer Gynt. Grieg na prośbę Henryka Ibsena pod koniec XIX wieku stworzył muzykę do dramatu opisującego dzieje gnuśnego i egoistycznego bohatera staczającego się na dno i utrzymującego związki ze stworami baśniowymi – trollami i gnomami.
Projekt gdańskich artystów jest kolejną próbą zilustrowania baśniowego świata odwołującego się do nordyckich legend za pomocą współcześnie dostępnych środków techniki dźwiękowej. Materiał muzyczny z suity Peer Gynt Griega ulega podwójnej transformacji – po raz pierwszy, kiedy zostaje zaaranżowany na zespół dęty, po raz drugi – kiedy staje się punktem wyjścia do swobodnej improwizacji komputerowej prowadzonej na żywo w interakcji z innymi muzykami i artystami uczestniczącymi w projekcie. Wizualizacja Roberta Sochackiego odwoływać się będzie bezpośrednio do dzieł innego wielkiego, norweskiego twórcy - Theodora Kittelsena. Jako rysownik i ilustrator zasłynął zbiorem Troldskab, w którym przekazał swoje fascynacje światem wierzeń norweskich, zaludnionych m.in. przez trolle, huldry.
 
O Artystach
Krzysztof Topolski (Arszyn) - perkusista, muzyk elektroniczny, improwizator, autor instalacji dźwiękowych.
 
Robert Sochacki – malarz, scenograf, projektant plakatów teatralnych, performer i artysta.
 
Hevelius Brass – kwintet dęty w składzie: Paweł Hulisz – trąbka, Piotr Kowalkowski – trąbka, Michał Szczerba – waltornia, Bogdan Kwiatek – puzon, Łukasz Gruba – tuba. Zespół znany doskonale trójmiejskiej publiczności, świetnie czujący się zarówno w repertuarze klasycznym jak i muzyce jazzowej czy rozrywkowej.


Impreza towarzysząca:

czas: 29 listopada
miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

 • 15.15 - Spotkanie autorskie ze Sveinem Nyhusem - autorem i ilustratorem książki Tato! oraz Heleną Garczyńską- tłumaczem.
  Podczas spotkania książkę Tato! przeczytają wspólnie autor i tłumacz. Czytaniu będzie towarzyszył pokaz ilustracji. Svein Nyhus i Helena Garczyńska opowiedzą również o tym jak powstaje książka (tekst, ilustracje oraz przekład). Sam mistrz poprowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci.
  Książkę Tato poleca Wydawnictwo EneDueRabe.

Patronat nad spotkaniem ze Sveinem Nyhusem objęła Ambasada Norwegii.