zdjęcie samotnej żaglówki na spokojnej wodzie
31/10/2021

Czytanie Pomorza. Audioprzewodnik literacki odc. 3

Link do 3. odcinka na SoundCloud

Link do 2. odcinka na SoundCloud 

Link do 1. odcinka na SoundCloud

 

Premiera drugiego odcinka serii odbędzie się 4 września: Olga Drenda poprowadzi słuchaczy przez Trójmiasto „duchologicznym” szlakiem materialnych pamiątek po czasach PRL i latach 90-tych.

Olga Drenda: pisarka, eseistka, tłumaczka. Autorka kilku książek, m.in. „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” oraz „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, za którą w 2019 roku otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia.

 

O PROJEKCIE:

Od kilku lat Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza do zwiedzania regionu szlakiem literatury pomorskiej. W roli kompasu występują teksty, a dokładną marszrutę każdej wycieczki wyznacza zaproszony do współpracy pisarz.

Pokłosiem kilkudziesięciu odbytych dotychczas podróży jest seria książek „Czytanie Pomorza. Literacki przewodnik po regionie”.

W tym roku zapraszamy do odkrywania literackiego Pomorza dzięki nowemu formatowi, jakim jest audioprzewodnik.

15 lipca odbyła się premiera pierwszego odcinka serii: Małgorzata Abramowicz poprowadzi słuchaczy spacerem po brzegu Bałtyku – nie tylko w przestrzeni (od Helu do Jastrzębiej Góry), ale także w czasie, do epoki rozwoju nadbałtyckich kurortów w dwudziestoleciu międzywojennym.

Małgorzata Abramowicz: Kierowniczka Działu Teatralnego Muzeum Narodowego w Gdańsku. Autorka wielu publikacji poświęconych sztuce teatru oraz serii książek, prezentujących pomorskie kurorty: Juratę, Władysławowo i Jastrzębią Górę.

 

Premiera drugiego odcinka serii odbyła się 4 września: Olga Drenda prowadzi słuchaczy przez Trójmiasto „duchologicznym” szlakiem materialnych pamiątek po czasach PRL i latach 90-tych.

Olga Drenda: pisarka, eseistka, tłumaczka. Autorka kilku książek, m.in. „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” oraz „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, za którą w 2019 roku otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia.

 

31 października zaprezentujemy odcinek trzeci - haloweenowa odsłona Gdańska. Wraz z Katarzyną Szalewską udamy się do miejsc, w których wedle legend straszy, spotykając diabły, poltergeisty, wilkołaki i zjawy pochodzące z burzliwej historii Gdańska. Znajdziemy się w podmiejskich tunelach, opuszczonych willach i na starych cmentarzach. Przechadzka nasza odbywać się musi po zmroku, przy dźwiękach jesiennego wiatru znad Zatoki i przy nikłym świetle ulicznych latarni. Spacer, przeznaczony tylko dla ludzi o mocnych nerwach!

Spotkajmy się na szlaku!

 

 

Kuratorzy Czytania Pomorza:

Katarzyna Banucha, Bartosz Filip

NCK Gdańsk · Czytanie Pomorza: Audioprzewodnik literacki #3 - "Nawiedzony Gdańsk"
NCK Gdańsk · Czytanie Pomorza: Audioprzewodnik literacki #2
NCK Gdańsk · Czytanie Pomorza: Audioprzewodnik literacki #1